G20 Özel

G-20 LİDERLERİ ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi için Antalya'ya gelen konuk heyet başkanları olan devlet başkanları, cumhurbaşkanları ve başbakanlar onuruna bir akşam yemeği verdi. Akşam yemeği, zirvenin yapıldığı Regnum Otel’de gerçekleşti.

Yemeğe, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Malezya Başbakanı Necip Rezak, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, IMF Başkanı Christine Lagarde, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder, Finansal İstikrar Kurulu Başkanı Mark Carney ile Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim katıldı.

“BÜYÜME SADECE RAKAMLARDAN İBARET DEĞİLDİR”

G-20 Liderler Zirvesi kapsamında İŞ-20 (B-20) ve EMEK-20 (L-20) Açılım Gruplarının gerçekleştirdiği “Büyüme ve İstihdam İçin Daha Kapsamlı Bir Çerçeve” başlıklı ana oturumunun açılışına da katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumdaki tüm kesimlerin, refah artışından hak ettikleri payı almaları gerektiğini vurgulayarak, “Biz kapsayıcılığı, daha fazla ve kaliteli istihdam oluşturulması, hayat standartlarının yükseltilmesi, eşitsizliklerin giderilmesi ve refahın yaygınlaştırılması olarak görüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 kapsamında düzenlenen ‘Kalkınma ve İklim Değişikliği’, ‘Terörizm ve Mülteci Krizi’, ‘Dirençliğin Artırılması’ ve ‘Enerji ve Ticaret’ konu başlıklarına sahip dört farklı çalışma yemeğine katıldı.

KALKINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

İlk olarak Regnum Otel’de, G-20 ülke liderlerinin katılımıyla gerçekleşen Kalkınma ve İklim Değişikliği’ çalışma yemeğine ev sahipliği yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 G-20 Zirvesi’nin lideri ve yöneticisi olarak bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Türkiye’nin dönem başkanlığında, sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliği konularında yürütülen çalışmaları aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çalışmaların sonuçlarına ve ilgili konularda ortaya konan hedeflere ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Çalışma yemeğinde; ‘küresel ve sürdürülebilir kalkınma’ ile ‘iklim değişikliği’ konularında liderler de söz alarak düşünce ve tekliflerini diğer üyelerle paylaştı.

TERÖRİZM VE MÜLTECİ KRİZİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra ‘Terörizm ve Mülteci Krizi’ başlıklı yemeğe de katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK, PYD ve DAEŞ gibi örgütlerin her birinin terör örgütü olduğunu hatırlatarak, bunların birbirleriyle mücadele etmelerinin terör örgütü oldukları gerçeğini değiştiremeyeceğini belirtti.

G-20 devlet ve hükûmet başkanlarının, konuya ilişkin yaptıkları konuşmalarda, İslam ile terörün birbiriyle ilintilendirilmemesi gerektiğine değindiği çalışma yemeğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan da, bu hususta İslam ülkelerindeki siyasi liderlere büyük görev düştüğünü söyledi. Yemekte Paris'teki saldırıların, terörizmin küresel bir mesele olduğunu açıkça ortaya koyduğu da vurgulandı.

DİRENÇLİĞİN ARTIRILMASI

Regnum Otel’de, G-20 devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla gerçekleşen bir başka oturumda, G-20 zirvelerinin geleneksel konuları olan ekonomi ve finansın yanı sıra bu konular etrafındaki alanlarda yaşanan sorunlar ve gelişmeler ele alınarak değerlendirildi.

TİCARET VE ENERJİ

Zirvenin 2. oturumunun ardından verilen aradan sonra başlayan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında, Regnum Otel’de son olarak gerçekleştirilen basına kapalı çalışma yemeğinde, ticaret ve enerji konuları ele alındı. Bu yılki G-20 Zirvesi’nin sonuç bildirgesinin değerlendirilip “Antalya Eylem Planı”nın kabul edildiği çalışma yemeğinde, G-20’nin 2016'da dönem başkanlığını üstlenecek olan Çin'in Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından dönem başkanlıkları ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi.