G20 Özel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte G-20 Liderler Zirvesi kapsamında Antalya’da bulunan Emine Erdoğan 14 Kasım Cumartesi günü zirveye katılan ülke liderlerinin eşleri ile birlikte, Döşemealtı Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi için Antalya'ya gelen konuk heyet başkanları olan devlet başkanları, cumhurbaşkanları ve başbakanlar onuruna 14 Kasım Cumartesi günü bir akşam yemeği verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşleri ile birlikte yemeğe katılan konuk liderleri, eşi Emine Erdoğan ile birlikte karşıladı.

15 Kasım Pazar günü ise G-20 Liderler Zirvesi kapsamında İŞ-20 (B-20) ve KADIN-20 (W-20) Açılım Grupları tarafından ortaklaşa düzenlenen “Mülteci Kadınlar” başlıklı panelin açılışına katılan Emine Erdoğan, burada bir konuşma yaptı. Mülteci Kadınlar Paneli’nde Emine Erdoğan’ı dinleyenler arasında B-20 ve W-20 delegelerinin yanı sıra, Endonezya Cumhurbaşkanının eşi Iriana Widodo, Güney Afrika Cumhurbaşkanının eşi Tubeka Zuma, Azerbaycan Cumhurbaşkanının eşi Mehriban Aliyeva ve kızı Leyla Aliyeva, Malezya Başbakanının eşi Rosmah Binti Mansor, Zimbabwe Devlet Başkanının eşi Grace Mugabe, IMF Başkanının eşi Xavier Giocanti ile OECD Başkanının eşi Lulu Gurria da yer aldı.

Emine Erdoğan ayrıca, aynı akşam G-20 Liderler Zirvesi için Türkiye’de bulunan lider eşleri onuruna bir akşam yemeği verdi.

Emine Erdoğan, G-20 zirvesinin son günü olan 16 Kasım Pazartesi günü G-20 konuk lider eşleri ile kültürel programlara katıldı. Emine Erdoğan ilk olarak konuk lider eşleri ile “Home” temalı kültür çadırını ziyaret etti. Geleneksel Türk kültür ve sanatının tanıtımının amaçlandığı kültür çadırında konuk lider eşlerine Türk kahvesi, Türk mutfağı, Türk müzik aletleri, geleneksel el sanatları hakkında bilgi verildi. Konuklara Türk kahvesi ve Türk lokumu ikram edildi.

Kültür çadırı ziyaretinin ardından Emine Erdoğan ve beraberindeki konuklar Aspendos Antik Tiyatrosu'nu ziyaret etti. Ziyarette, antik tiyatroda arp ve ney dinletisi icra edildi, Antalya Opera ve Balesi sanatçıları tarafından gösteri sunuldu.

Emine Erdoğan ve konuk lider eşleri ile son olarak ‘EXPO G-20 Hatıra Ormanı'na giderek zeytin fidanı diktiler.