Dünya İnsani Zirvesi

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ilk kez düzenlenen ve Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Dünya İnsani Zirvesi’nin açılışında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küresel yardım sisteminin yeniden ele alınması gerektiğini vurgulayarak, “Mevcut sistem, insanlığın acil sorunları karşısında ne yazık ki yetersiz kalıyor. Sorunlara çözüm üretemeyen sistemin yükünü, sadece belli ülkeler omuzluyor. Artık bu konuda herkes elini taşın altına koymalıdır” dedi.

İstanbul Kongre Merkezi’nde, 180'in üzerinde ülke, uluslararası kurum ve kuruluşun temsil edildiği ve 60'a yakın ülkenin devlet ve hükûmet başkanı düzeyinde katıldığı zirvenin açılışında katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihin ilk Dünya İnsani Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaktan ve duyduğu memnuniyeti ifade etti.

“ACININ RENGİ, IRKI, DİLİ VE DİNİ OLMADIĞINI ÇOK İYİ BİLİYORUZ”

Savaşların, doğal afetlerin, salgın hastalıkların ve iklim değişikliğinin yol açtığı krizlerin, tüm insanlığın huzurunu, refahını ve ortak geleceğini tehdit ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zirve’de bulunanlar olarak hepimiz de, acının rengi, ırkı, dili ve dini olmadığını çok iyi biliyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu anlayışla, bugün dünyanın 140’ı aşkın ülkesinde, insani ve kalkınma yardım faaliyeti yürütüp binlerce projeyi hayata geçirdiğini ve aynı zamanda, 3 milyonun üzerinde Suriyeli ve Iraklı mülteciyi misafir ettiğini hatırlattı.

“HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin insani ve kalkınma yardımlarının 2014 yılında 6,4 milyar dolar olduğuna ve bu rakamın her geçen yıl arttığına işaret etti ve şunları söyledi: “Bu süreçte, küresel insani yardım sisteminin tüm yönlerini görme, aksaklıkları, eksiklikleri bizzat tecrübe etme imkânı bulduk. Mevcut sistem, insanlığın acil sorunları karşısında ne yazık ki yetersiz kalıyor. Sorunlara çözüm üretemeyen sistemin yükünü, sadece belli ülkeler omuzluyor. Artık bu konuda herkes elini taşın altına koymalıdır. Öncelikle, küresel yardım sistemini, insanı merkeze alan farklı bir bakış açısıyla yeniden ele almamız gerekiyor.”

“İNSANLIĞIN KADERİNİ 5 ÜLKENİN SİYASİ ÇIKARLARINA MAHKÛM ETMEK, NE AKLA NE DE VİCDANA SIĞAR”

Zirve kapsamında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un yönetiminde gerçekleşen ‘Çatışmaların Sona Erdirilmesi ve Önlenmesi İçin Siyasi Liderlik’ konulu yuvarlak masa oturumunda da bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çatışma riski barındıran ihtilafların zamanında tespiti, bunlara vakitlice etkin şekilde müdahale edilebilmesi ve önlenebilmesi kritik öneme sahiptir. Bunun için de, kararlı, hızlı, şeffaf ve hesap verebilirlik ilkesi doğrultusunda çalışan bir Güvenlik Konseyi’ne ihtiyacımız bulunuyor. Biz, her fırsatta bu soruna işaret ediyor ve ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyoruz. İnsanlığın kaderini 5 ülkenin siyasi çıkarlarına mahkûm etmek, ne akla, ne vicdana, ne de hakkaniyete sığmaz” dedi.

DÜNYA İNSANİ ZİRVESİ

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tarihinde ilk kez düzenlenen ve Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılan Dünya İnsani Zirvesi, 21-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Küresel insani yardım sisteminin masaya yatırıldığı zirveye 180'in üzerinde ülke, uluslararası kurum ve kuruluş katılırken; 60’a yakın ülke devlet ve hükûmet başkanı düzeyinde temsil edildi.

Zirvede, 15 özel organizasyon, 17 yuvarlak masa toplantısı, 130 yan etkinlik ve 30 sergi düzenlendi. 500 yerel ya da uluslararası sivil toplum kuruluşunun deneyimlerini paylaştığı zirveye, dünyanın çeşitli yerlerinden 345 şirket de katıldı.

BM Genel Kurulu’ndan sonra en yüksek katılımlı uluslararası organizasyon olan zirveye, yaklaşık 1000’i Türkiye’den 10 binin üzerinde katılımcı iştirak etti. Zirveyi 900 medya mensubu takip etti.

ZİRVE SOSYAL MEDYADA DA TEMSİL EDİLDİ

Dünya İnsani Zirvesi sosyal medyada da ilgiyle takip edildi. Zirve ev sahipliği için açılan resmî twitter (twitter.com/dizturkiye) ve facebook (facebook.com/dizturkiye) hesapları vasıtasıyla zirve ile ilgili detaylı bilgilerin yanı sıra Türkiye’nin insani politikaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zirve kapsamındaki programı Türkçe, İngilizce, Arapça ve Franızca dillerinde sosyal medya kullanıcılarına aktarıldı. Türkiye'de zirve için belirlenen #Humanistanbul etiketi 15 bini aşkın kullanıcı tarafından paylaşıldı.