Slovenya-Slovakya-Romanya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç Avrupa Birliği ülkesi ziyaretinin ilk durağı olan Slovenya’da, Cumhurbaşkanı Borut Pahor tarafından törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Pahor ile basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği süreci konusunda Slovenya’nın ülkemizin sürekli yanında bulunduğunu belirtti. Slovakya-Türkiye İş Forumu’nda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra ise Cumhurbaşkanı Pahor tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Atatürk Havalimanı
Basın Açıklaması

Slovenya Karşılama
Resmî Karşılama
Töreni

Baş Başa Görüşme
Heyetler Arası
Görüşme
Resmî Öğle
Yemeği
Millî Meclis Başkanı
Milan Brglez
Türkiye-Slovenya
İş Forumu


Slovenya’ya varışında Joze Pucnik Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Slovenya Altyapı Bakanı Peter Gaspersic, Türkiye'nin Lubliyana Büyükelçisi Serra Kaleli, Slovenya'nın Ankara Büyükelçisi Milan Jazbec ve diğer yetkililer karşıladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A KONGRE MEYDANI’NDA KARŞILAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Slovenya'nın başkenti Lubliyana'da, Cumhurbaşkanı Borut Pahor ve eşi Tanja Pecar tarafından törenle karşılandı. Kongre Meydanı'nda yapılan törende, İki ülke millî marşlarının çalınmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tören kıtasını selamladı.


Cumhurbaşkanlarına, heyetlerin takdiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Pahor, meydanda bekleyenlerin yanına giderek selamlaştı. Daha sonra her iki Cumhurbaşkanı, baş başa görüşmeye geçti.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile bir basın toplantısı düzenledi. Heyetler arası görüşmeler ve anlaşmaların imza töreninden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlik için teşekkür etti.

TÜRKİYE – SLOVENYA ARASINDA TİCARİ İLİŞKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği süreci konusunda Slovenya’nın ülkemizin sürekli yanında bulunduğunu, ülkemizin de NATO’da Slovenya’ya güçlü bir şekilde destek verdiğini aktardı. Slovenya’nın 1991 yılında bağımsızlığını kazandığını, ülkemizin 1992 yılında Slovenya’nın bağımsızlığını tanıdığını, 1993’te de Slovenya’da büyükelçilik açtığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Bunların hepsi bir kararlılığın ifadesidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik alanda iki ülkenin bir milyar doların üzerinde bir ticaret hacmine sahip olduğunu aktardı. Bu rakamı yeterli bulmadıklarını bu rakamı daha da artıracaklarını ve bu konuda yeni adımlar attıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üçüncü ülkelerde, örneğin, Karadağ’da enerji noktasında, hidroelektrik santral kurma konusunda, Türk Eximbank olarak, verilecek destek ile bu adımı atmak istiyoruz.; Türkiye, Slovenya ve Karadağ olmak üzere. Bu konuda Enerji Bakanlarımız ilişki halindeler. Doğalgaz da olsun, yenilenebilir enerji noktasında olsun birçok alanlarda bu adımı atacağız” diye konuştu.

“SLOVENYA VE TÜRKİYE HALKLARI ARASINDAKİ KAYNAŞMA, TURİZM İLE ÖNEMLİ BİR KONUMA YÜKSELECEKTİR”

Ulaşımdaki sürücü belgelerinin artırılması ile ilgili konusuna da işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunları ne kadar artırabilirsek, Avrupa’da da bu ilişkilerde, ticarette, çok daha farklı bir konuma geleceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında karşılıklı olarak turist sayısındaki artışa dikkat çekerek, THY’nin haftanın her günü birer sefer düzenlediğini, bu sayının haftada 10’a çıkarılması konusunda bir adım attıklarını söyleyerek, “Bu gelişmeler şunu gösteriyor; Slovenya halkı ile Türkiye halkı arasındaki kaynaşma turizm ile çok daha önemli ciddi bir konuma yükselecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Pahor’u 23-24 Nisan’da yapılacak, Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. Yıl Dönümü Anma Törenleri’ne davet ettiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Şu anda 30’u aşkın devlet ve hükümet başkanı geleceğini bildirdi. Kendilerini de inşallah orada görmek suretiyle dünyaya barış mesajını birlikte verelim istiyorum” diye konuştu.

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Ortak basın toplantısı öncesinde, Slovenya Altyapı Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında enerji alanında iş birliğine dair niyet mektubu ile Slovenya Girişimcilik, İnovasyon, Kalkınma, Yatırım ve Turizm Ajansı ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) arasındaki iyi niyet anlaşması imzalandı.

SLOVENYA BAŞBAKANI MİRO CERAR’DAN, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ONURUNA ÇALIŞMA YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Slovenya İş Forumu öncesinde, Slovenya Başbakan’ı Cerar’ın, onuruna verdiği yemeğe katıldı.

TÜRKİYE- SLOVENYA İŞ FORUMU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile Türkiye-Slovenya İş Forumu’na katıldı. 2011 yılında imzalanan Stratejik Ortaklık Anlaşması’nın iki ülke arasındaki ilişkilere bir ivme kazandırdığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ileri düzeydeki siyasi ilişkilerin ticari ve ekonomik alanlara da yansıması temennisini dile getirdi.

“BALKANLARDA VE AVRUPA’DA REFAH, HUZUR VE İSTİKRAR İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik ilişkilerin, karşılıklı yarar ilkesi doğrultusunda daha da geliştirilmesi, derinleşmesi ve yeni alanlara yayılmasının sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Mevcut iş birliğimizin ticaret boyutun güçlendirmek suretiyle Balkanlarda, Avrupa’da ve tüm dünyada refah, huzur ve istikrar için birlikte çalışmak istiyoruz. Bu anlayışla bugün siz değerli iş adamlarımızla bir aradayız. Son yıllarda ülkelerimiz arasında gerçekleştirilen üst düzey temas ve ziyaretler Türkiye ile Slovenya arasındaki ilişkilerin sağlam temellere oturtularak daha da geliştirilmesi açısından yararlı oldu. Yakalanan bu ivmeyi hız kesmeden sürdürmeli ve daha ileri taşımalıyız” diye konuştu.

“DÜNYANIN EN BÜYÜK 250 MÜTEAHHİTLİK FİRMASI LİSTESİNDE TÜRKİYE, ÇİN’İN ARDINDAN İKİNCİ SIRADA”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin 100. yıl dönümünü olan 2023 yılında ülkemizin hedefinin 2 trilyon dolar millî gelire ulaşmak olduğunu belirterek, “Bu konuda kendimize ve iş dünyamıza güveniyoruz. Türkiye ekonomisinin hızla büyümesinde en önemli etkenlerden biri de hiç kuşku yok ki dış ticaretimizde kaydedilen gelişmelerdir. Bugün dünyada ülkemizde üretilen ürünlerin girmediği, ihracat yapmadığımız hemen hiçbir yer kalmadı. Başta müteahhitlik olmak üzere hizmetler sektöründe gelişmiş bir altyapıya ve önemli bir deneyime sahibiz. Bugüne kadar müteahhitlerimiz tarafından 100’ün üzerinde ülkede taahhüt tutarı 300 milyar dolara ulaşan 7683 proje üstlenildi, bu önemli bir şey. Dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması listesinde ülkemiz 42 firma ila Çin’in ardından ikinci sırada yer alıyor, böyle bir konumdayız” diye konuştu. Son 12 yılda gerçekleştirilen altyapı yatırımlarının, devlet ile özel sektörün birlikte ortaya koydukları başarı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaştırma alanında bu sürede 17591 kilometre bölünmüş yol, 27 havalimanı, hızlı demir yolu hattı inşa ettiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiğinde 26 tane havalimanımız bulunduğunu, 12 yılda buna 27 tane havalimanı ilave ettiklerini söyledi.

“KÜRESEL ÖLÇEKTEKİ ALTYAPI YATIRIMLARI AÇIĞININ KAPATILMASI İÇİN ORTAK BİR YAKLAŞIM SERGİLENMELİ”

G-20’nin taahhütlerini uygulamasının, küresel düzeyde itibarını koruması bakımından gerekli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu nedenle başta büyüme stratejileri olmak üzere G-20’nin tüm taahhütlerinin etkin biçimde uygulanması amacıyla izleme mekanizmaları oluşturmayı hedefliyoruz. Küresel ölçekteki altyapı yatırımları açığının kapatılması için de ortak bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bazı hesaplamalara göre, önümüzdeki 15 yıl içerisinde küresel ölçekte 70 trilyon dolarlık bir yatırım ihtiyacı var. Bu ihtiyaç gelişmekte olan ülkeler için olduğu kadar, gelişmiş ülkeler içinde geçerlidir. Dönem Başkanlığımızda G-20 ülkelerinin ulusal büyüme hedeflerini destekleyecek kapsamlı yatırım stratejileri hazırlamalarına yönelik çalışmaları sonuçlandırmak istiyoruz. Ayrıca, ticaret ve enerji gibi konularda G-20 Dönem Başkanlığı gündemimizin başlıkları arasında bulunuyor. G-20 tarihinde ilk kez bir enerji bakanları toplantısı düzenleyeceğiz. Bu toplantı da özellikle Afrika’da ciddi bir sorun halini alan enerjiye erişim konusunu gündeme getireceğiz. Türkiye olarak kendimizi G-20 platformunda Slovenya’nın dostu ve sözcüsü olarak görüyoruz, bu çerçevede her türlü iş birliğine hazırız” diyerek konuşmasını tamamladı.

EMİNE ERDOĞAN’IN SLOVENYA PROGRAMI


Slovenya ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Emine Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı ve eşi tarafından yapılan resmî karşılama töreninin ardından Lubliyana Şehir Müzesi’ni, daha sonra da Slovenya’nın dünyaca meşhur Postojnska Jama Mağarası’nı ziyaret etti.


Tarihî Auersperg Sarayı’nda bulunan Şehir Müzesi’nde prehistorik dönemlerden günümüze kadar gelen eserler ve yapılara dair duvar örnekleri sergileniyor. Roma dönemine ait eserlerin sergilendiği bölümü ziyaret eden Emine Erdoğan, daha sonra Druga Violina adlı bir restoranı ziyaret etti. Restoranın önemli bir özelliği engelli çocuk, genç ve yetişkinler tarafından işletiliyor olması. Engellilerin hayata kazandırılmalarına destek olan Druga Engelli Eğitim, Bakım ve Çalışma Merkezi’ne bağlı restoranda Emine Erdoğan’ı Merkez Müdürü Dr. Valerija Buzan karşıladı ve merkez hakkında bilgi verdi.


Emine Erdoğan, öğleden sonra Slovenya’nın dünyaca meşhur Postojnska Jama Mağarası’nı ziyaret etti. Dünyanın ikinci uzun mağarası olarak kabul edilen mekanda tüneller, galeriler ve geçitler bulunuyor. 450 yıllık sarkıt ve dikitleriyle göz kamaştıran mağara UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. 19. yüzyıl ortalarından bu yana dünya tarih, kültür, bilim ve siyaset çevrelerinden çok sayıda ünlünün ziyaret ettiği mağaranın anı defteri, yine önemli isimlerin düşünce ve imzasını içeriyor. Golden Book adı verilen deftere düşüncelerini yazan Emine Erdoğan, “bu doğal mirasın en iyi şekilde korunması” dileklerini ifade etti. Daha sonra Brdo Kalesi’ne geçen Emine Erdoğan, burada Slovenya Cumhurbaşkanı ve eşi tarafından verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

SLOVENYA CUMHURBAŞKANI PAHOR’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Slovenya-Türkiye İş Forumu’nun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Millî Meclisi’ne geçti. Millî Meclis Başkanı Milan Brglez ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel defteri de imzaladı.


Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ve eşi Tanja Pecar’ın onurlarına Brdo Kalesi’nde verdiği yemeğe katıldı. Yemeğin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya'daki temaslarını tamamlayarak, ziyaretinin ikinci durağı Slovakya'nın başkenti Bratislava'ya geçti.