Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu.

Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle içice bir yaşamı tercih eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok genç yaşlarda öğreten futbolla 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi. Aynı zamanda bu yıllar, genç bir idealist olarak memleket meseleleri ve toplumsal sorunlarla ilgilenen Recep Tayyip Erdoğan'ın aktif politikaya adım attığı döneme rastlamaktadır.

 

Biyografisinin tamamı

Recep Tayyip Erdoğan’ın Gündeminden

10Aralık

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “İsrail, Ülkemize ve Liderimize Saldırmak Yerine Filistin Topraklarının İşgaline Son Vermelidir”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “İsrail, Ülkemize ve Liderimize Saldırmak Yerine Filistin Topraklarının İşgaline Son Vermelidir”İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ifadelerine ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Binlerce masum Filistinliyi katleden, Filistinlilerin topraklarını açık hava hapishanesine dönüştüren bir zihniyetin suçluluk duygusunu bastırmak için ortaya attığı iddia ve suçlamaları ciddiye almak mümkün değildir” dedi.

10Aralık

“Kudüs’e Sırtımızı Dönmemiz, Kendimizi İnkâr Etmemiz Demektir”

“Kudüs’e Sırtımızı Dönmemiz, Kendimizi İnkâr Etmemiz Demektir”Cumhurbaşkanı Erdoğan Sivas’ta toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, ABD'nin Kudüs kararının bölgede barışa ve huzura yönelik bir kışkırtma olduğunu belirterek, “Kudüs bizim ilk kıblemiz, Peygamberimizin Miraç’a çıktığı kutsal mekân, ecdadımız Yavuz Sultan Selim’in bize emanetidir” dedi.

10Aralık

“Türkiye Barış ve İstikrar İçin Çalışırken, Birileri Çatışma İçin Gayret Gösteriyor”

“Türkiye Barış ve İstikrar İçin Çalışırken, Birileri Çatışma İçin Gayret Gösteriyor”AK Parti Sivas İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sözde ileri demokrasinin beşiği ülkeler tarafından, en temel hak ve özgürlükler fütursuzca katlediliyor. Bizden de bu tabloya sessiz kalmamızı istiyorlar. Köşemize çekilmemizi, adaletsizliğe boyun eğmemizi, çocukların kanları üzerine inşa ettikleri zulüm düzenine rıza göstermemizi bekliyorlar” dedi.

09Aralık

“Amerika’nın Kudüs’le İlgili Kararının Bizim Nazarımızda Hiçbir Hükmü Yoktur”

“Amerika’nın Kudüs’le İlgili Kararının Bizim Nazarımızda Hiçbir Hükmü Yoktur”İnovasyon ve Girişimcilik Haftasının kapanış töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kudüs, senelerdir Filistinlilere özellikle devlet terörü uygulayan bir ülkenin insafına terk edilemez. Kudüs’ün kaderi 1967’den beri hiçbir hukuk, ahlak tanımadan Filistinlilerin topraklarını gasp eden işgalci bir devletin ellerine bırakılamaz. Bunun adı kuzuyu vahşi bir kurda teslim etmek olur. Kudüs, bizim göz bebeğimizdir” dedi.

08Aralık

“Azınlık Sorunlarının Çözümü, Türkiye ile Yunanistan’ı Birbirine Daha da Yakınlaştıracaktır”

“Azınlık Sorunlarının Çözümü, Türkiye ile Yunanistan’ı Birbirine Daha da Yakınlaştıracaktır”Yunanistan’a gerçekleştirdiği resmî ziyaret kapsamında, Gümülcine’de soydaşlarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Yunanistan ile ikili ilişkilerimizin gelişmesi, azınlık sorunlarının çözümünü de kolaylaştıracaktır. Bu sorunların çözümü ise, Türkiye ile Yunanistan’ı birbirine daha da yakınlaştıracaktır. Ülkemizde ve Yunanistan’da yaşayan azınlıkları zenginlik ve bereket kaynağı hâline dönüştürmek, her iki ülkeyi de güçlü kılacaktır” dedi.

Tüm Haberler