Millet Kütüphanesi

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi yapısı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni tamamlayan son yapıt olarak ön plana çıkmaktadır. Külliye kapsamında planlanan en büyük fonksiyon olması ve Millet Camii, Kongre Merkezi ve Sergi Salonu gibi diğer sosyal yapılar ile olan ilişkisi, yapının Külliye içerisinde ne kadar önemli bir yerde konumlandığının altını çizer niteliktedir. Resmi ve sosyal mahalleri bir araya getirerek, sadece binaların mimari estetik uyumları değil aynı zamanda yeşil dokusu, bahçeleri, avluları ve meydanları ile görkemli bir bütünlük elde edilmiş ve bu sayede bir “Külliye” bütünlüğü sağlanabilmiştir.

Kütüphane 125.000 m2lik bir alanda yaklaşık 5.500 kişilik oturma kapasitesiyle hizmet vermektedir. Koleksiyonda 2.000.000 basılı kitap, 12.500 basılı dergiye ait 2.000.000’a yakın süreli yayın sayısı mevcuttur. Ayrıca, erişim sağlanan 46 adet veritabanı içeriğinde; 550.000 e-kitap, 6.500.000 elektronik tez ve 60.000’ e yakın e-dergiye ait 120.000.000 makale, rapor, vb. bulunmaktadır.

Kütüphane; ülkemizde ilk defa uygulanan entegre kitap taşıma sistemi, teknolojik alt yapısı, bilgisayarları, dokunmatik ekranları, internet bağlantısı ile bilgiye erişimi sınırsız bir şekilde sağlamaktadır. Elektronik kütüphanecilik hizmetlerinin yanı sıra, mobil uygulamalarla da okuyuculara 7/24 erişim sağlanmaktadır. Kütüphane içerisinde katlara erişimin kolaylaştırılması amacıyla, 6’sı panoramik toplam 23 asansör bulunmaktadır.

Kütüphaneye üyelik ve üyelik yenileme işlemleri e-Devlet üzerinden veya kütüphane danışma masalarından şahsen başvuru ile 1 yıl süre için yapılmaktadır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın büyük hedefler ile kuruluşuna öncülük ettiği Kütüphane, Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olmakla birlikte ilerleyen zamanlarda da hem koleksiyon hem de hizmetleri açısından dünyanın sayılı kütüphaneleri arasına girmeyi hedeflemektedir.

https://www.mk.gov.tr/