Himaye Edilen Projeler

Formula 1 Türkiye Şampiyonası

Formula 1 Türkiye Şampiyonası

Formula 1 Dünya Şampiyonası, dünyanın en popüler otomobil sporları yarışması olmasının yanı sıra, dört senede bir düzenlenen Olimpiyatlardan ve Futbol Dünya Kupası’ndan sonra, en çok izlenen spor organizasyonudur.

Kısaltması F1 olarak bilinen Formula 1, tek kişilik ve açık tekerlekli otomobil yarışlarının en yüksek düzeyini oluşturmaktadır. Yıl sonunda toplanan puanlara göre Pilotlar ve Takımlar Şampiyonluğu ödülleri verilmektedir.

2016 yılında 21 ülkede düzenlenen yarışlar, 2018 yılında 20 ülkede gerçekleştirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye’nin 2019 yarış takvimine dâhil edilmesi ve İstanbul Park Yarış Pisti’nde Formula 1 yarışlarının düzenlenmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Antarktika Bilimsel Araştırma Üssü Projesi

Antarktika Bilimsel Araştırma Üssü Projesi

Antarktika kıtasında bilim insanları tarafından deniz bilimleri araştırmaları enerji, balıkçılık, jeoloji, tıp, kimya, astronomi ve iklim değişikliği gibi alanlarda önemli araştırmaların yapıldığı, ayrıca kıtanın zengin maden ve içme suyu rezervlerine sahip olduğu bilinmektedir.

Antarktika'nın uluslararası durumunu düzenlemek amacıyla 1959 yılında 12 ülke tarafından imzalanan Antarktika Antlaşması, 1961 yılında yürürlüğe girmiş, Türkiye ise 1995 yılında bu anlaşmaya katılmıştır. Ülkemizin Antarktika Sekretaryasında “Danışman Devlet” statüsü kazanabilmesi için kıtaya bilimsel sefer düzenlemesi ve bilimsel amaçlı üs yerleşkesi konuşlandırmış olması gerekmektedir.

Antarktika kıtasında Bilimsel Araştırma Üssü kurulması için yapılacak iş ve işlemler Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde yürütülecektir.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri

17 Ekim 2015 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmeliği”nde, Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, ülkemizin kültür ve sanatının yücelmesine çalışan, özgün eserleri veya hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişileri veya kurumları, Devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmesi öngörülmüştür.

Bu kapsamda, 2017 yılı için değerlendirme kurulunun teklifi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile Selahattin Kara, Göksel Baktagir, Ali Toy, Yavuz Turgul, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Nurettin Topçu Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne layık görülmüştür.

Ayrıntılı Bilgi İçin : Kültür Sanat Büyük Ödülleri

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Ödülleri

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Ödülleri

TÜBA 2017 Uluslararası Akademi, GEBİP ve TEÇEP Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 12 Aralık 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen törenle sahiplerine tevdi edildi.

TÜBA 2017 Akademi Ödüllerini almaya hak kazanan Fen ve Mühendislik Bilimleri alanında İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hüseyin Arslan, Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanında Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cenk Ayata, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında Macaristan Bilimler Akademisi ve Eötvös Loránd Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gabor Hamza ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldı.

Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (GEBİP) alanında 39 bilim adamı ödül alırken; Bilimsel Telif Eser ve Halil İnalcık Özel Ödülüne Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Fatih Yeşil, Kaydadeğer Eser Ödüllerine ise, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yücel Ercan ile Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nuh Arslantaş’ın layık görüldü.

Ayrıntılı bilgi için: Türkiye Bilimler Akademisi Ödülleri

TÜBİTAK Ödülleri

TÜBİTAK Ödülleri

Türk bilim dünyasının en önemli ve itibarlı ödülleri olan “TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri” 28 Aralık 2017 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından 2017 yılında, 4 Bilim Ödülü ile 11 Teşvik Ödülü verilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıntılı Bilgi İçin : TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından geleneksel olarak düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 1963 yılında “Marmara Turu” adıyla başlamış; ilk kez 1965 yılında uluslararası statü kazanmış ve 1966 yılında da Cumhurbaşkanlığı himayesine alınmıştır.

Önceki yıllardan farklı olarak, bu yıl ilk defa 10-15 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenen, 53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, World Tour kategorisinde yapıldı.

Turun Etapları

10 Ekim Alanya-Kemer, 11 Ekim Kumluca-Fethiye, 12 Ekim Fethiye-Marmaris, 13 Ekim Marmaris-Selçuk, 14 Ekim Selçuk-İzmir, 15 Ekim İstanbul-İstanbul

Intercity İstanbul Park Formula 1 pistinden start alan 53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun İstanbul final etabı, Sultanahmet Meydanında sona erdi ve görkemli bir tören düzenlenerek dereceye giren bisikletçilere ödülleri takdim edildi. Genel klasman birinciliğini Birleşik Arap Emirlikleri takımı Emirates'in İtalyan sporcusu Diego Ulissi kazandı.

http://www.tourofturkey.org.tr/

2020 Dağ Bisikleti Maraton Dünya Şampiyonası

2020 Dağ Bisikleti Maraton Dünya Şampiyonası

Projenin Amacı:

24-27 Eylül 2018 ve 24-27 Eylül 2019 tarihlerinde World Tour kategorisinde yapılacak olan ve 24-27 Eylül 2020 tarihinde ise dünya şampiyonası kategorisinde düzenlenecek organizasyon, olimpiyat oyunlarından sonra dünyanın en prestijli organizasyonu olarak gösterilmektedir.

Tüm ülkeler bu organizasyonda şampiyonluk formasını alabilmek için mücadele vermektedir. Dünya şampiyonu formasını giymeye hak kazanan sporcular, bir sonraki dünya şampiyonasına kadar (bir yıl süre ile), UCI takviminde bulunan ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan tüm müsabakalarda ülkemizde kazandığı formayı giyecektir. Bu anlamda organizasyon öncesi, organizasyon yılı ve sonrası için de Türkiye’deki şampiyonanın izlerinin devam etmesi, ülkemiz ve Sakarya’nın tanıtımı açısından büyük önem arz etmektedir.

Red Bull TV, UCI TV, Euro Sport kanallarının da canlı olarak yayınlayacağı organizasyon için, Yeni Sakarya Stadyumunda olimpiyat oyunları formatında açılış seremonisi gerçekleştirilecektir. Toplamda, yurt dışından iki bin konuğun katılacağı organizasyonda, TV kanalları sayesinde iki gün boyunca 7 saate yakın canlı yayın yapılacaktır. Yaklaşık bin 500 sporcunun yarışacağı organizasyona, 60 bin seyircinin katılımı beklenmektedir.

Proje, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmektedir.

Dünya Helal Zirvesi 2017

Dünya Helal Zirvesi 2017

Dünya Helal Zirvesi, (World Halal Summit) Müslümanların helal ürünler tüketmeleri konusunda bilinçlenmelerine katkı sağlamak, helal ürün taleplerini karşılayabilmek ve bunun için güncel çözüm ve yenilikleri tüm dünyadan sektörün liderlerini, helal ürün uzmanlarını bir araya getirerek, ilham verici ve bilgilendirici bir organizasyon gerçekleştirebilmeyi hedeflemektedir.

Dünya Helal Zirvesi, 23-25 Kasım 2017 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilecektir.

http://www.worldhalalsummit.com.tr

Hestourex 2018

Hestourex 2018

Turizmi çeşitlendirmek, 12 aya yaymak, katma değeri yüksek turizm hareketleri yaratmak ve iş hacmini arttırmak amacıyla 5-8 Nisan 2018 tarihleri arasında ikincisi gerçekleştirilecek Hestourex Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Kongresi ve Fuarı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Antalya’da düzenlenecektir.

Hestourex 2018’de; tüm dünyadan 2 bin 500 uzman ve yetkilinin katılımlarıyla Sağlık Turizmi, Spor Turizmi ve Alternatif Turizmin ülkemizde geliştirilebilmesi için gerekenler görüşülecek, kararlar alınacak ve bilimsel olarak da bu alanlarda karşılıklı iş birliği yapılacaktır.

http://www.hestourex.com

“Liseliler Destanı Yazıyor”

“Liseliler Destanı Yazıyor”

Ülkemizde yaşanan darbelere dikkat çekmek ve 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin yaşattığı travmanın genç nesiller üzerindeki etkisini anlamak amacıyla; Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, Türk Dil Kurumu iş birliği ile resmî ve özel tüm ortaöğretim (lise ve dengi okullar) okul ve kurumlarında okuyan öğrencilere yönelik Cumhurbaşkanlığı himayelerinde “Türkiye’nin Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Millî İrade Zaferi” konulu deneme, hikâye ve şiir yazma yarışması düzenlendi.

Yarışmada; Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına yaklaşırken, kaynağını milletten almayan, millet ve devlete karşı girişilen hiçbir hareketin meşru olmadığına dikkat çekmek ve gençleri millet iradesine, devlete, demokrasi ve özgür yaşama yönelik girişimlerin meşru olmadığı/olamayacağı hususunda bilinçlendirmek, ana amaç olarak belirlendi.

“Liseliler Destanı Yazıyor” üst başlığı ile Türkiye genelindeki lise ve dengi okullardaki öğrenciler arasında yapılan yarışmaya Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü verilerine göre tüm il ve ilçelerden 6.000 öğrenci katıldı.

Ayrıntılı bilgi için:

http://www.tded.org.tr/liselilerdestaniyaziyor

Türklerin Mirası Projesi

Türklerin Mirası Projesi

Türklerin Mirası Projesi ile Türk kültürünün diğer dünya kültür değerlerine olan katkılarını ele alabilmek, tarihî bir sorumluluk anlayışıyla Türk kültürünün evrensel manada dünyada hüküm sürdüğü alanlara dikkat çekmek hedeflenmektedir.

Proje, Türklerin tarih sahnesine çıkışından Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkıldığı 1308'e kadar ki macerasının anlatıldığı 18 bölümlük bir belgesel film dizisi ve Türklerin mirasının anlatıldığı 17 ciltlik dev bir külliyattan oluşmaktadır.

Araştırmada Orta Asya, Mezopotamya kültürleri arasındaki ilişkilerin ele alınacağı, bunun neticesinde Türk kültürünü oluşturan değerler ve bu değerlerin birbirleriyle olan ilişkilerin gün yüzüne çıkarılacağı ve Türk kültürünün tarihsel süreç içerisindeki gelişim aşamaları tüm yönleriyle ortaya konulmuş olacaktır.

Konya Aydınlar Ocağı tarafından yürütülen projenin devamında, Türklere ait olan değerlerin bir arada olduğu eserler “Türkler Sergisi” adı altında Ankara’da ilgilileri ile buluşturulacaktır.

Kervan Projesi

Kervan Projesi

İpek Yolu’nun tarihi boyunca icra ettiği ticaret, iletişim, kültür taşıma ve etkileşim gibi tüm işlevlerini günümüz insanına sunmak amacıyla; 13. asır Anadolu Selçuklu döneminin canlandırılacağı Kervan, yürüyüşünü Iğdır Harmandöven Şerafettin Ejder Han’dan başlatarak; Erzurum, Erzincan, Tokat, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Konya, Isparta, Burdur ve Antalya illerimizdeki ayakta kalan tarihi kervansarayları ziyaret ederek sürdürecektir.

Proje, bu yoldaki Mama Hatun, Ezine Pazar, Mahperi Hatun, Kayseri Tuz Han, Saru, Alay, Tepesi Delik, Ağzı Karahan, Aksaray Sultan, Obruk, Zazadin, Kızılören, Kuruçeşme, Gelendost, Ertokuş, İncir, Susuz, Kırkgöz, Evdir Han gibi temel Anadolu Selçuklu hanlara ve günümüze ulaşan diğer hanlara ait bilgilerin yer alacağı bir belgesel filmi hazırlanmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=LSFPy5rzR6U

EURASIA AIRSHOW

EURASIA AIRSHOW

Türkiye son yıllarda havacılık ve uzay sanayisinde önemli başarılara imza atmıştır. Havacılık ve uzay sanayinde gelişmiş ülkeler seviyesine gelmek hedefleri bağlamında havacılık alanında her platformda ülkemizin temsil edilmesi bir gerekliliktir.

Havacılık ve uzay sanayinde büyüme hedefleri olan ülkeler için Airshow’lar büyük öneme haiz organizasyonlardır. Cumhurbaşkanlığı himayesinde 22-28 Nisan 2018 tarihinde Antalya’da düzenlenecek olan Eurasia Airshow projesi ile ülkemiz havacılık sektörünün dünya ölçeğinde kendini tanıtma fırsatı bulacağı, yeni iş ve çözüm ortaklarını bünyesine katabileceği belirtilmektedir.

Ayrıca Antalya Havalimanı’nda 50 bini kapalı olmak üzere 300 bin metrekarelik alanda dört gün boyunca 1000’in üzerinde ticari katılımcı ve 100’ün üzerinde ülkeden, 100 binden fazla ziyaretçinin bir araya gelmesi beklenmektedir.

Planlanan organizasyona %70 oranında yurt dışından katılımın sağlanacağı ve ticari ve askerî havacılık devi kuruluşların bir araya geleceği ifade edilen Eurasia Airshow’da, 100’ü aşkın uçağın sergilenmesi, onlarca profesyonel uçuş gurubunun hava gösterileri yapması ve 150’den fazla askerî ve sivil delegasyonun Türk havacılık sektörünün temsilcileriyle buluşması hedeflenmektedir.

Külliyeler Projesi

Külliyeler Projesi

Külliyeler, medeniyet birikimimizin çok boyutlu ve bütünleşik, dini, sosyal ve kültürel hizmet ortamlarıdır. Hem kentsel tasarım açısından hem de mimarileriyle kentsel kültür varlıkları olarak kabul edilmeleri medeniyetimizin geleceğini kurgulama açısından önemlidir. Külliyeler, aynı zamanda bu anlayışın özü olan vakıf düşüncesiyle, hizmetleriyle ve kentsel ortamdaki varlıkları ile küresel açıdan birer toplumsal duyarlılık ve kentsel estetik örnekleridir.

Külliyeler Projesi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, külliyelerimiz konusundaki birikimimiz ile ilgili daha çok anlamlı bilgi üretmemiz, bunlar üzerinde düşünmemiz ve geleceğimiz için kuracağımız yerleşimler ortamında örnek olacak yeni külliye üretme süreçlerini tanımlayabilmemiz amacıyla yapılmaktadır. Proje, Geleneklerimizi ve Geleceğimizi Araştırma, Tasarım ve Tanıtım Derneği (GELARD) tarafından hazırlanmış ve yürütülmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: www.gelard.org.tr

Sultan II. Abdülhamid Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu Projesi

Sultan II. Abdülhamid Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu Projesi

Sultan II. Abdülhamid Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu Projesi, İstanbul Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleşmektedir. Proje ile İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’nde yer alan ve büyük bir kısmı II. Abdülhamid’in talimatıyla 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başlarında çekildiği belirtilen 36 bin 585 kare fotoğraf koleksiyonunun, son teknoloji ile dijital ortama aktarılması amaçlanmaktadır.

Fotoğraf koleksiyonun gelecek kuşaklara aktarılması, kültürel miras değerlerinin korunması ve fotoğraflara dijital erişimin sağlanabilmesi projenin temel çıktıları arasında yer almaktadır. Bu bağlamda ilk olarak Paris UNESCO Sergi Salonu’nda 6-11 Nisan 2017 tarihleri arasında “Osmanlı-Fransız İlişkilerinde Sultan II. Abdülhamid Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden KARŞILAŞMALAR / KESİŞMELER / BULUŞMALAR / TANIŞMALAR” sergisi düzenlenecektir.

Yeditepe Bienali

Yeditepe Bienali

Fatih Belediyesi ve Klâsik Türk Sanatları Vakfı iş birliği ile klâsik Türk sanatları alanında Türkiye’de gerçekleşecek ilk bienal olan Yeditepe Bienali, 15 Mart-15 Mayıs 2018 tarihleri arasında, İstanbul’da 60 gün boyunca çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecektir.

“Ehl-i Hiref” temasının işleneceği bienal kapsamında; sergiler, seminerler, paneller, konferanslar, açık oturumlar, film gösterimleri, müzik dinletileri, iç ve dış mekan enstalasyon çalışmaları, atölye çalışmaları, geleneksel sanatların duayenlerini anma programları, tanıtıcı-tamamlayıcı geziler ve ziyaretler düzenlenecektir.

Yedi tepeli tarihi yarımada Fatih’in ev sahipliği yapacağı bienal ile ülkemiz ve sahip olduğu kültürel, sosyal ve sanatsal değerlerin dünya halkları ile paylaşılması hedeflenmektedir.

Web sitesi: www.yeditepebienali.com

İstanbul’un Fethinin 564. Yıl Dönümü

İstanbul’un Fethinin 564. Yıl Dönümü

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul’un Fatih Sultan Mehmed Han tarafından fethinin 564.yılı Haliç’te kutlandı.

Fetih gösterisi için sahilden 50 metre açıkta deniz yüzeyine özel bir platform kurulmak suretiyle; 78x18 metre ölçülerindeki sahnede, 20 dakikalık 3D mapping gösterisi yapıldı. Kutlamalarda su, ışık, lazer ve su perdesi gösterisi gerçekleştirildi.

Dünya tarihini değiştiren, bir çağ kapatıp başka bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han ile onun muzaffer askerlerinin İstanbul'u fethi yeniden canlandırıldı, davetlilerin ve televizyonlar aracılığıyla milyonlarca vatandaşın beğenisine sunuldu. Kutlamalarda, 85 kişilik Türk Silahlı Kuvvetleri Askerî Mehteran Birliği tarafından konser verildi.

Halkımızın yoğun katılım gösterdiği fetih gösterileri ile izleyiciler adeta maziye yolculuk yaparak fetih coşkusunu tüm benliklerinde hissederek büyük bir coşku ile kutladılar.

Uluslararası Hilye-i Şerif Yarışması ve Sempozyumu

Uluslararası Hilye-i Şerif Yarışması ve Sempozyumu

Sanat tarihimiz için ilk olma özelliğine haiz; akademisyenler, sanatkârlar, sanatseverler ve konunun uzmanları tarafından ilgiyle takip edilen Hüsn-i Hat ve Hilye-i Şerîfe Sempozyumu 3-4 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesindeki organizasyona, ülkemiz hattatlarının yanı sıra İran, Irak, Pakistan, Suriye, Mısır, Tunus, Fas ve Cezayir’le birlikte İngiltere ve ABD’de yaşan hat sanatkârları da eser göndererek sanat müsabakasında yerlerini aldı.

İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı’nın tertip ettiği Uluslararası Hilye-i Şerif Yarışması’na yüzlerce hat sanatçısı, birbirinden âlâ yüzlerce eserle katıldı.

Zümrüd-ü Anka Destanı

Zümrüd-ü Anka Destanı

TRT Genel Müdürlüğü Müzik Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan “Zümrüd-ü Anka Destanı” ile zengin Türk tarihini ve kültürünü tüm gerçekliğiyle ortaya koyabilmek, kültürümüzün birleştirici gücüyle tüm dünya insanlarını sevgiyle kucaklayabilmek amaçlanmıştır.

Zümrüd-ü Anka Destanı’nın ilk gösterimi 6 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde KKTC Cumhurbaşkanı onuruna verilen resm akşam yemeği davetinde gerçekleştirilmiştir.

06 Mayıs 2016 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde, 90 kişilik koro ve orkestradan oluşan müzisyen topluluğunun eşliğinde gerçekleştirilen, geçmişten bugüne kültürümüzün birleştirici gücüyle tüm dünya halklarını sevgiyle kucaklamayı amaçlayan Zümrüd-ü Anka Destanı Konseri’ni, TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu ile TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası seslendirmiştir.

Yeşilay’ın En’leri Zümrüdüanka Ödülleri

Yeşilay’ın En’leri Zümrüdüanka Ödülleri

Zümrüdüanka; Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından geleneksel hale getirilen, yaptığı faaliyetler ile bağımlılıklarla mücadelede öncü olan, yaşam biçimleri ile örnek teşkil eden kişi ve kurumlara verilen prestij ödülleridir.

Zümrüdüanka’nın amacı; yaşantısı ile örnek teşkil eden, gençleri olumlu yönde etkileme gücüne sahip ve hayatının her aşamasında bağımlılıklarla mücadele eden kişileri ve bu mücadeleyi destekleyen kurum ve kuruluşları ön plana çıkarmaktır.

Bu kapsamda 2016 yılı Yeşilay Haftasında yapılan ve yaşam biçimleri ile örnek teşkil eden kişilerin, yaptığı çalışmalar ile bağımlılıkla mücadeleye destek olan kurum ve kuruluşlara “Yeşilayın En'leri” olarak Zümrüdüanka Ödül Töreninde ödül verilmiştir. http://www.yesilay.org.tr

http://www.yesilay.org.tr

Aşmak İçin Harek(ET)

Aşmak İçin Harek(ET)

“Aşmak İçin Hareket” kampanyası, engelli ve engelsiz bireyleri bir araya getirerek; sağlıklı bir beden için 100.000 engelli ile 100.000 engelsiz bireye aynı anda spor yaptırmayı, okul öncesi engelli çocukları rehabilitasyon amaçlı fiziksel aktivite ve sportif etkinliklerin içine çekmeyi, engellilerin spor yapabileceği konusunda mevcut bilinçli kitle sayısını iki katına çıkarmayı, engellilerin sporla topluma daha kolay uyum sağlayacağı konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve “engelleri” her anlamda yıkmayı amaçlamaktadır. Kampanya ile engelli ve engelsiz gençlerimizin sosyal uyumları güçlenecek, yaşam standartları gelişecek, engelli bireylerin toplumdan uzaklaşmalarına izin verilmeden toplumun merkezinde, hayatla iç içe olmaları sağlanacaktır.

Uygulama sırasında engelli çocuk ve gençlerin yetenekleri doğrultusunda spor branşlarına yönlendirilerek, branşlarının temel teknik becerileri öğretilecek ve ilgili branşlara kanalize edilecektir.

“Aşmak İçin Hareket” kampanyasına katılmak isteyen vatandaşlarımız www.asmakicinhareket.com adresinden kayıt yaptırarak kampanyaya dâhil olabilirler.

Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi

Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi

Çocuk ve gençlere fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılarak sağlıklarının korunması, gelecekte sağlık sistemimiz üzerinde oluşabilecek potansiyel yükün azaltılması için toplumun fiziksel aktivite düzeyinin arttırılması amacıyla hazırlanan Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi hayata geçmiştir.

Projede, fiziksel aktivitenin teşviki ve çevresel faktörlerin iyileştirilmesi için bisiklet yollarının yapımı uygun bulunarak bisiklet kullanımının fiziksel aktiviteyi artırmada en etkin araçlardan biri olduğu vurgulanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından, fiziksel hareketsizlik ile mücadele kapsamında en etkin yöntemlerden biri olan bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için projelerin hayata geçirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda “Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi ile 2018 sonuna kadar 1 milyon adet bisiklet alımı ve dağıtımı planlanmaktadır.

http://www.saglik.gov.tr/TR/belge/1-44118/saglikli-yasam-kulturunu-tesvik-projesinin-tanitimi-cum-.html

5. Geleneksel Fetih Kupası Okçuluk Müsabakası

5. Geleneksel Fetih Kupası Okçuluk Müsabakası

Son 4 yıldır Türkiye Okçuluk Federasyonu ve Dünya Okçuluk Federasyonu ile birlikte hayata geçirilen ve en büyük sivil okçuluk organizasyonu olarak kabul edilen Geleneksel Fetih Kupası, geleneksel ve modern okçuluk gibi farklı disiplinleri aynı alanda buluşturmaktadır.

5. Geleneksel Fetih Kupası finalleri, Türkiye Okçuluk Federasyonu, Dünya Okçuluk Federasyonu ve Dünya Etno Sporları Konfederasyonu iş birliği ile Cumhurbaşkanlığı himayesinde 30 ülkeden 500 sporcunun katılımlarıyla 29 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

16. Yüzyıl Dâhisi Matrakçı Nasuh Projesi

16. Yüzyıl Dâhisi Matrakçı Nasuh Projesi

Osmanlı Devleti’nin yükselme dönemi padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşayan Matrakçı Nasuh; tarih, matematik, resim, şiir, felsefe, hat, minyatür ve savaş sanatı alanlarında ün kazanmış ve sayısız eser bırakmış tarihi bir kişiliktir.

Ölümünün 450. yılında Matrakçı Nasuh, UNESCO 2014-2015 anma ve kutlama yıldönümleri kapsamında anılmaktadır. Bu kapsamda İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği “16. Yüzyıl Dâhisi Matrakçı Nasuh” projesi UNESCO tarafından da kabul görmekte ve desteklenmektedir.

Proje kapsamında, ulusal ve uluslararası platformlarda Matrakçı Nasuh’u; sergi (çini, minyatür, hüsn-ü hat, resim), belgesel film, kitap, panel, müzik albümü disiplinlerinde anmak, anlamak ve aktarmak amaçlanmaktadır.

Saraybosna, Belgrad, Roma, Paris, Viyana, İstanbul, Ankara, Tokyo ve Newyork da gerçekleştirilecek olan proje Kanuni Sultan Süleymanın vefat ettiği topraklarda Macaristan Budapeşte de sona erecektir.

www.matrakcinasuh.com