Himaye Edilen Projeler

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, ülkemizde yarım asrı geçen sürede düzenlenen uluslararası spor organizasyonları arasında etkin ve başarılı bir yol yarışıdır. Pro Series kategorisinde yer alan tur, dünyanın birçok ülkesinden profesyonel takım ve sporcuların katılımıyla bu yıl da bisiklet sporunu teşvik ederek, ülkemizin tanıtımına ve spor turizmine büyük katkı sağlayacaktır.

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu; 10-17 Nisan 2022 tarihleri arasında Muğla’nın Bodrum ilçesinden start alarak, 1915 Çanakkale Köprüsü üzerinden devam edip, İstanbul’da görkemli bir final töreni ile sona erdi.

Genel klasmanın lideri Yeni Zelandalı Patrick Bevin turkuaz mayonun sahibi olurken, Avustralyalı Jay Vine ikinci, Arjantinli Eduardo Sepulveda üçüncü sırada turu tamamladı.

Takımlar klasmanında ise İspanya'nın Equipo Kern Pharma takımı şampiyonluğa ulaştı.

Belçikalı Jasper Philipsen sprint liderinin giydiği yeşil mayonun, ABD’li Noah Granigan en iyi tırmanışçının giydiği kırmızı mayonun, Sakarya Büyükşehir Belediyesinden Batuhan Özgür de beyaz renkli (Türkiye güzellikleri) mayonun sahibi oldular.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.tourofturkey.org.tr

Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışları

Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışları

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde; İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü tarafından organize edilen Cumhurbaşkanlığı 3. Uluslararası Yat Yarışları’nın Marmaris-Bodrum etabı 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde, İstanbul etabı ise 28-30 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenmiştir.

Barbaros Hayreddin Paşa Kupası, Mavi Vatan Kupası ve Cumhuriyet Kupası için İstanbul’da, genel klasmanda ise Cumhurbaşkanlığı Kupası için mücadele veren 28 ülkeden 600’ü aşkın sporcu, 30 Ekim 2022 tarihinde Tersane İstanbul’da kupalarına kavuştu.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Dr. Metin KIRATLI tarafından verilen Cumhurbaşkanlığı Kupasını, iki etapta da büyük başarı gösteren Arçelik Yelken Takımı kazandı.

Türkiye’de düzenlenen deniz sporları organizasyonları içerisinde en saygın organizasyonlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışları’nın ülkemizin dünya çapında tanıtımına hizmet etmesi hedeflenmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: https://sailturkiye.racing/

Antarktika Bilimsel Araştırma Üssü Projesi

Antarktika Bilimsel Araştırma Üssü Projesi

Antarktika kıtasında bilim insanları tarafından deniz bilimleri araştırmaları enerji, balıkçılık, jeoloji, tıp, kimya, astronomi ve iklim değişikliği gibi alanlarda önemli araştırmaların yapıldığı, ayrıca kıtanın zengin maden ve içme suyu rezervlerine sahip olduğu bilinmektedir.

Antarktika'nın uluslararası durumunu düzenlemek amacıyla 1959 yılında 12 ülke tarafından imzalanan Antarktika Antlaşması, 1961 yılında yürürlüğe girmiş, Türkiye ise 1995 yılında bu anlaşmaya katılmıştır. Ülkemizin Antarktika Sekretaryasında “Danışman Devlet” statüsü kazanabilmesi için kıtaya bilimsel sefer düzenlemesi ve bilimsel amaçlı üs yerleşkesi konuşlandırmış olması gerekmektedir.

Antarktika kıtasında Bilimsel Araştırma Üssü kurulması için yapılacak iş ve işlemler Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde yürütülmektedir. Ülkemiz, Beyaz Kıta’nın geleceği hakkında söz sahibi olma ve Antarktika Antlaşması Sekretaryası’nda “Danışman Devlet” statüsü kazanma yolunda sağlam ve sürdürülebilir adımlar atmaya devam etmektedir. 2017 yılında Birinci Ulusal Antarktika Bilim Seferi ile Antarktika’da hem araştırmalar yapılmış hem de Türk bilim üssünün kurulması ile ilgili yer fizibilite çalışmaları başlatılmıştır. Türkiye’den kuşbakışı 15 bin kilometre uzaklığa ulaşılmış ve bu sefer Türk tarihinde yapılmış en uzun mesafeli sefer olmuştur.

2018 yılında gerçekleştirilen İkinci Ulusal Antarktika Bilim Seferi çerçevesinde ilk defa kara üzerinde bir kamp kurulmuş, Türk bilim insanlarının, kara üzerinde yerleşik sistemde çalışmalara ilk geçiş yaptığı sefer olmuştur.

Üçüncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi ile ilk defa Türk kutup seferinde yabancı araştırmacıların misafir edilmesi ayrıca bilim üssü kurulması planlanan Horseshoe Adası üzerinde üç modülden oluşan bir geçici yerleşkesinin konuşlandırılması nedeniyle önem kazanmıştır. Sefer kapsamında Meteoroloji Genel Müdürlüğü otomatik meteorolojik gözlem istasyonunu Horseshoe Adası’na kurmuş, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı Horseshoe Adası Lystad Körfezi’nde deniz tabanı haritalanmasına başlamıştır.

2020 yılında Dördüncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılım sağlayan bilim insanlarının projelerinin yanı sıra 2 adet Küresel Uydu Konumlandırma Seyrüsefer Sistemi (GNSS) istasyonu kurulmuştur. Ayrıca Harita Genel Müdürlüğü geçici yerleşkeye 70 kilometre mesafede bulunan Dismal Adası üzerinde GNSS istasyonu kurmuştur.

Proje kapsamında 4 yılın sonunda ulusal ve uluslararası saygın dergilerde 60’ın üzerinde bilimsel makale ile kutup bilimleri literatürüne katkılar sağlanmıştır. Ülkemizde hızla gelişen kutup araştırmalarının ulusal bir çatı altında yürütülmesi için, 2019 yılında kurulan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) sayfasından çalışmaların detaylarına ulaşılabilmektedir.

https://kare.mam.tubitak.gov.tr/

Bölgede bir araştırma üssü inşa edebilmek adına çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Konuyla ilgili tasarım aşamaları tamamlanmış ve hazırlanan Çevre Etki Değerlendirmesi raporu 2021 yılında Antarktika Antlaşması Sekretaryasına sunulmuştur. Bilim insanlarının uzun süreli çalışmalarına olanak sağlayacak bu üssün Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşında inşa edilmesi ile birlikte “danışman devlet” statüsüyle Beyaz Kıta’nın geleceği hakkında söz sahibi olma yolundaki hedefe bir adım daha yaklaşılacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri

Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, ülkemizin kültür ve sanatının yücelmesine çalışan, özgün eserleri veya hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişileri veya kurumları, Devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmesi öngörülmüştür.

Bu kapsamda, 2021 yılında Teoman Duralı, İdil Biret, Alev Ebuzziya, Cüneyt Arkın, Gürbüz Azak, Etem Çalışkan, İbrahim Manav ve Kemal Tahir Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne layık görülmüştür.

Ayrıntılı Bilgi İçin : Kültür Sanat Büyük Ödülleri

TÜBA ve TÜBİTAK Ödülleri

TÜBA ve TÜBİTAK Ödülleri

Türk bilim dünyasının en önemli ve itibarlı ödülleri olan “Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ödülleri” 28 Aralık 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada; TÜBA ödüllerinde 43 bilim insanının, TÜBİTAK ödüllerinde ise 18 bilim insanının takdir edildiğini belirterek, ödül almaya hak kazanan bilim insanlarını tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl TÜBA ödülü almaya hak kazanan bilim insanlarından Dr. Rodica Eliza Gheorghe, Dr. Savaş Taşoğlu ve Dr. Ayşegül Doğan’ın da Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında Türkiye’ye gelen isimler arasında yer aldığını aktardı.

Ayrıntılı bilgi için:

TÜBA ve TÜBİTAK Ödülleri (28.12.2021)

TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri Töreni (2008-2017)

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Ödülleri Töreni (2015-2017)

Malazgirt Zaferi’nin 951. Yıl Dönümü

Malazgirt Zaferi’nin 951. Yıl Dönümü

1071 yılında Anadolu’yu Türklere ebedi yurt ilan eden Sultan Alp Arslan ve şanlı ordusunun kazandığı Malazgirt Zaferi, her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam etmektedir.

Okçular Vakfı tarafından, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bu yıl altıncısı düzenlenen etkinlikler, aynı zamanda Malazgirt Zaferi’nin 951. Yıl Dönümü olması sebebiyle geniş katılımlı bir şekilde gerçekleşti.

23-26 Ağustos tarihleri arasında Muş’un Malazgirt ilçesi ile Bitlis’in Ahlat ilçesinde eş zamanlı gerçekleşen etkinliklere, devlet erkanı ile modern ve geleneksel spor dallarından sporcular ve yabancı öğrenciler de katılım sağladı.

Detaylı bilgi için: https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/139251/-malazgirt-bu-cografyada-kazandigimiz-diger-tum-zaferlerin-ilk-adimidir-

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülmektedir.

9. İslam İş Birliği Teşkilatı Helal Fuarı ve 8. Dünya Helal Zirvesi

9. İslam İş Birliği Teşkilatı Helal Fuarı ve 8. Dünya Helal Zirvesi

9. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı ve 8. Dünya Helal Zirvesi ile helal piyasasında Türkiye’yi merkez ülke hâline getirmek, 2023 hedefleri doğrultusunda dünya genelinde 2 milyara ulaşan tüketici kitlesine sahip olan bu sektörü; özellikle gıda, ilaç, kozmetik, turizm, finans alanlarında ülkemize çekmek hedeflenmektedir.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 24-27 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinliğin “Sürdürülebilir Ticaret İçin: Global Helal Endüstrisinin Gelişimini Tüm Yönleri ile Keşfedin” ana temasıyla  İstanbul Fuar Merkezi / Yeşilköy’de gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için:

https://www.helalexpo.com.tr

https://worldhalalsummit.com.tr

Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi

Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi

Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi ile engelli, yaşlı ve bakıma muhtaç hastaların sağlık, rehabilitasyon ve profesyonel bakıma erişimlerindeki engelleri en aza indirmek ve sosyal hayatın her alanına entegre olmalarına katkı sağlamak, yaşam standartlarını maksimum seviyeye taşımak amacı ile ideallerinin peşinden gitmek isteyen tüm bireylerin konfor alanını yükseltmek amaçlanmaktadır. Ayrıca fuar, ilgili sektör paydaşlarının ilgili tüketicilerle bir araya getirilmesine katkı sağlayacaktır.

Alanında Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise altıncı büyük fuar olma özelliği taşıyan “Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi”, “Dünya Engelliler Günü” olan 3 Aralık tarihini de kapsayan 01- 04 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecektir.

IDEF 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı

IDEF 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı

Millî Savunma Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın katkılarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda gerçekleştirilen IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’yla; katılımcı şirketleri potansiyel alıcılarla aynı platformda buluşturmak ve uluslararası iş birliği imkânları oluşturmak, Türkiye’nin savunma, güvenlik, havacılık ve uzay sanayiinin tanıtımına katkı sağlamak amaçlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında icra edilecek IDEF 2023 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın; dünyanın önde gelen savunma sanayii şirketlerinin katılım sağlayacağı, Türkiye’nin en önemli savunma sanayii şirketlerinin ürettikleri ürünlerin tanıtımını yapacakları, sektörün önde gelen yerli ve yabancı katılımcılarının iştirak edeceği, panel ve seminerlerin düzenleneceği, ziyaretçilerine savunma sanayisindeki teknolojik gelişmeleri daha yakından görme imkânının sunulacağı bir organizasyon olması amaçlanmaktadır.

IDEF 2023 Fuarı’nın, dünyadaki diğer uluslararası savunma sanayii fuarları arasında alanında tek olan Görüşmeler Platformu’yla; yerli ve yabancı katılımcı şirketler, tüm dünyadan fuara iştirak edecek yabancı heyetler ve Türk tedarik makamları arasında karşılıklı teyitli ve her birine özel olarak planlanacak 5.000’in üstünde resmî ve iş görüşmesinin yapılması hedeflenmektedir. Ayrıca fuar boyunca uluslararası imza törenleri ve özel ürün lansmanlarının gerçekleştirilmesi de planlanmaktadır.

IDEF 2023 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın 09-12 Mayıs tarihleri arasında TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. organizatörlüğünde İstanbul’da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde icra edilmesi planlanmaktadır.

Ayrıntılı Bilgi: https://www.idef.com.tr

10. Uluslararası Fetih Kupası

10. Uluslararası Fetih Kupası

İstanbul’un fethini kutlamak için her yıl düzenlenen ve dünyanın en büyük sivil okçuluk yarışması olan 10. Uluslararası Fetih Kupası, 27-29 Mayıs 2022 tarihleri arasında Okçular Tekkesi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde; Okçular Vakfı, Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu ve Türkiye Okçuluk Federasyonu iş birliği ile düzenlenen Fetih Kupası, hem geleneksel okçuluk hem de modern okçuluk kategorilerinin bir arada yarışabildiği dünyadaki tek organizasyon olmasıyla dikkat çekmektedir.

10 yıldır farklı kültürlerden birbirinden yetenekli okçuları kadim bir geçmişi olan Okçular Tekkesi’nde buluşturan Uluslararası Fetih Kupası, bu yıl 32 ülkeden 500’e yakın sporcunun mücadelesine sahne oldu. Fetih Kupası, dünyanın en yetenekli okçularını buluşturan bir yarışma olmasının yanında, İstanbul’un fethini hatırlatan bir organizasyon olmasından dolayı, fethin 569. yıl dönümü vesilesi ile çeşitli anma etkinliklerinin de merkezi oldu.

Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP of TÜRKİYE)

Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP of TÜRKİYE)

Afyonkarahisar Belediyesi ve Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP of TÜRKİYE) ile ülkemizin spor turizmi alanında uluslararası düzeyde tanınırlığını artırmak, ülkemizdeki spor turizmini çeşitlendirmek ve yılın tamamına yaymak hedeflenmektedir.

Spor turizminin en büyük etkinliklerinden birisi olan Dünya Motokros Şampiyonası’nın final ayağı Afyonkarahisar’da 3-4 Eylül 2022 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlendi. Organizasyon kapsamında dünyada “En İyi Tanıtım Yapan Ülke” ödülünü Afyonkarahisar öncülüğünde Türkiye aldı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden 110 sporcunun katıldığı şampiyona, 2022 ödül töreni ile son buldu. Yarışçılar, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediyesinin destekleri ile Afyon Motor Sporları Merkezi’ndeki ödüllü pistte mücadele verdi. Organizasyonu hafta boyunca 260 bin kişi yerinde takip etti.

Final yarışları sonunda; MXGP sınıfında Sloven Tim Gajser, MX2 sınıfında Fransız Tom Vialle, Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda Hollandalı N. Vande Ven ve Avrupa Şampiyonası’nda da İspanyol Jose Butron şampiyon oldu.

Dünyanın en iyi motokrosçularının katıldığı yarışlar, 7,3 milyar kişinin yaşadığı 180 ülkede yayınlandı.

Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi

Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülen proje kapsamında, Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA), 2014 yılında başlattığı Türk-İslâm Bilim Kültür Mirası Projesi (TİBKM) ile Türk ve İslâm medeniyet havzasında üretilmiş olan Osmanlı Türkçesi, Arapça, Farsça, diğer Türk lehçelerinde telif, tercüme ve şerh kitapların yayınlanması amaçlanmaktadır.

Bu çerçevede geçmiş ve geleceğimize ışık tutacak eserlerin transliterasyon, tıpkıbasım, çeviri ve tahkiklerinin yapılması suretiyle eserlerin ulusal ve uluslararası kamuoyuna kazandırılması, kütüphanelerdeki atıl durumlarından kurtarılarak bilim ve kültür insanları ile gelecek kuşakların istifadesine sunulması sağlanacaktır.

Köprü ve Ötesi

Köprü ve Ötesi

Klasik Batı Müziği ve Türk Halk Müziği’nin tarihe damga vurmuş ve günümüze kadar değerlerini koruyarak gelmiş olan müzik yapıtlarından oluşan evrensel ve karma repertuarın, millî enstrümanımız  “bağlama” liderliğinde Balkan ülkelerinde bir dizi konser verilerek gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Projenin bağlama virtüözü solist sanatçısı Ahmet KOÇ ile müzik yaşamını Almanya’da sürdüren ve kendisine ait 16 adet senfonisi bulunan dünyaca ünlü Türk orkestra şefi Betin GÜNEŞ yönetimindeki yine dünyaca ünlü Köln Turkish Chamber Orkestrası ile 2022 yılı Mart ayı itibariyle Arnavutluk/Tiran, Makedonya/Üsküp, Sırbistan/Belgrad, Bosna Hersek/Saray-Bosna konserlerinin icra edilmesi hedeflenmektedir.

http://www.kopruveotesi.org

Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP)

Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP)

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen Türkiye Akademik ve Bilimsel İşbirliği Projesi (TABİP) ile ülkemizin akademik ve bilimsel iş birliğini geliştirmek, ekonomisine katkı sunmak, insan kaynağı niteliğini arttırmak ve bilim diplomasisi faaliyetlerini yürütmek amaçlanmaktadır.

Proje ile aynı zamanda; Türkiye’nin küresel platformdaki algısına pozitif katkılar sunmak, ülkemizin yurt dışında stratejik konularda etkin iletişimini yapmak ve kolaylaştırmak, kalkınma hedeflerine yönelik olarak küresel birikimi ve insan kaynağını kullanmak, Türkiye’deki bilimsel gelişmeleri ve çalışmaları dünyaya duyurmak, uluslararası karar alma süreçlerine Türk akademi dünyasının aktif katılımını sağlamak, yabancı akademisyenlerin ve bilim insanlarının Türkiye’nin akademik ve bilimsel çalışmalarından istifade etmesini mümkün kılmak hedeflenmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: www.tabip.global

Küçük Hareketler, Büyük Değişimler Projesi

Küçük Hareketler, Büyük Değişimler Projesi

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sağlık Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen “Küçük Hareketler Büyük Değişimler” projesi ile ülkemizde hızla artan çocukluk çağı obezitesine karşı çocukların ve ailelerinin bilgilendirilmesi; hareket etme ve dengeli beslenme ile sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinilmesi amaçlanmaktadır.

Proje kapsamında, çağımızın en büyük halk sağlığı sorunlarından birisi olan obeziteye karşı, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak üzere; ilkokulların ziyaret edilmesi, öğretmenlere çocukluk çağı obezitesi hakkında seminlerler verilmesi, okullarda sergilenecek tiyatro oyunlarıyla ilkokul öğrencilerinin bilgilendirilmesi ve aileler için bilinçlendirme toplantılarının düzenlenmesi planlanmaktadır. Ayrıca proje kapsamında düzenlenmesi planlanan iletişim kampanyasıyla düzenli egzersiz programı ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarıyla örnek olan millî sporculardan destek alınması amaçlanmaktadır.

Novo Nordisk’in desteğiyle 6-10 yaş arasındaki ilkokul çocuklarına, sağlıklı beslenme ve yaşam alışkanlıkları kazandırılması; toplumun temel taşı olan ailelerde farkındalık oluşturulması ve ilkokul öğretmenlerinin obezite konusunda bilgilendirilmesi ve öğretmenlerin öğrencileri ve ailelerini yönlendirmede etkin rol oynamaları hedeflenmektedir.

Ayvazovski’nin İstanbul’u Uluslararası Sergi ve Konserleri Projesi

Ayvazovski’nin İstanbul’u Uluslararası Sergi ve Konserleri Projesi

“Ayvazovski’nin İstanbul’u” Uluslararası Sergi ve Konserleri Projesi ile Ayvazoski’nin tablolarının müzik ile seyirciye aktarılması; müziğin, görsel sanatların, teknolojinin, tarihin ve ortam seslerinin bir arada buluşturulması hedeflenmektedir.

“Ayvazovski'nin İstanbul’u” Projesi 2017 yılının Aralık ayında Moskova International House of Music konser salonunda Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Türk Hava Yolları ve Moskova Türkiye Büyükelçiliği desteği ile gala-konser formatında gerçekleştirildi.

2018 yılı Nisan ayında ise Ayvazovski'nin doğumunun 200. yılı anısına ve aynı zamanda St-Petersburg Rus Müzesi’nin açılışının 120. yıl kutlamaları çerçevesinde “Ayvazovski'nin İstanbul’u”, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, "Lichnost Peterburga" Tarih ve Kültür Vakfı (St-Petersburg), Türk Hava Yolları ve Türk Telekom desteği ile St-Petersburg Rus Müzesi St. Michael Castle (Mihaylovskiy Zamok) Salonu’nda seyirciler ile buluştu.

Proje kapsamında bir sonraki etkinlik, 11 Nisan 2019 tarihinde Moskova International House of Music salonunda, Rus halkına açık konser şeklinde gerçekleştirildi.

İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi Projesi

İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi Projesi

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Elazığ Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yürütülen İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi projesi ile Doğu-Batı kaynaşması politikası kapsamında ülkemizin 7 farklı bölgesinde yaşayan çocuklar ve gençler ile çeşitli sebeplerle ülkemizde yaşayan uluslararası misafirlerimizin Türkiye’nin ortak değerlerine bağlılığının ve farklı coğrafyalardaki akranları arasındaki birlik ve beraberliğinin arttırılması hedeflenmektedir.

Bu doğrultuda bilim merkezleri ile sosyal ve beşeri bilimler alanlarını kapsayan tematik merkezlerin iş birliğine dayalı programların oluşturulması için; öyküleyici ve betimleyici tarih anlatımına, yaygın ve uygulamalı eğitim yaklaşımına dayalı tematik tarih ve yaşayarak öğrenme merkezleri kurulacaktır.

Hestourex Fuarı

Hestourex Fuarı

Hestourex’te tüm dünyadan seçilerek davet edilen alım heyeti statüsündeki yetkililere ülkemizin sağlık, spor ve alternatif turizmdeki altyapısı ve potansiyeli tanıtılmaktadır.

Dünyada turizm alanında en geniş kapsamlı ikili iş geliştirme platformu olan Hestourex ile her yıl uluslararası ikili ve çok taraflı iş birliği antlaşmaları yapılarak, katma değeri yüksek sağlık, spor ve alternatif turizm geliştirilecek; ülkemizin 2023 hedefleri içinde bulunan 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm gelirine ulaşılacaktır.

Hestourex Fuarı, 23-25 Şubat 2023 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecektir.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.hestourex.com

Türklerin Mirası Projesi

Türklerin Mirası Projesi

Türklerin Mirası Projesi ile Türk kültürünün diğer dünya kültür değerlerine olan katkılarını ele alabilmek, tarihî bir sorumluluk anlayışıyla Türk kültürünün evrensel manada dünyada hüküm sürdüğü alanlara dikkat çekmek hedeflenmektedir.

Proje, Türklerin tarih sahnesine çıkışından Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkıldığı 1308'e kadar ki macerasının anlatıldığı 18 bölümlük bir belgesel film dizisi ve Türklerin mirasının anlatıldığı 17 ciltlik dev bir külliyattan oluşmaktadır.

Araştırmada Orta Asya, Mezopotamya kültürleri arasındaki ilişkilerin ele alınacağı, bunun neticesinde Türk kültürünü oluşturan değerler ve bu değerlerin birbirleriyle olan ilişkilerin gün yüzüne çıkarılacağı ve Türk kültürünün tarihsel süreç içerisindeki gelişim aşamaları tüm yönleriyle ortaya konulmuş olacaktır.

Konya Aydınlar Ocağı tarafından yürütülen projenin devamında, Türklere ait olan değerlerin bir arada olduğu eserler “Türkler Sergisi” adı altında Ankara’da ilgilileri ile buluşturulacaktır.

Türklerin Mirası Belgeseli

Külliyeler Projesi

Külliyeler Projesi

Külliyeler, medeniyet birikimimizin çok boyutlu ve bütünleşik, dini, sosyal ve kültürel hizmet ortamlarıdır. Hem kentsel tasarım açısından hem de mimarileriyle kentsel kültür varlıkları olarak kabul edilmeleri medeniyetimizin geleceğini kurgulama açısından önemlidir. Külliyeler, aynı zamanda bu anlayışın özü olan vakıf düşüncesiyle, hizmetleriyle ve kentsel ortamdaki varlıkları ile küresel açıdan birer toplumsal duyarlılık ve kentsel estetik örnekleridir.

Külliyeler Projesi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, külliyelerimiz konusundaki birikimimiz ile ilgili daha çok anlamlı bilgi üretmemiz, bunlar üzerinde düşünmemiz ve geleceğimiz için kuracağımız yerleşimler ortamında örnek olacak yeni külliye üretme süreçlerini tanımlayabilmemiz amacıyla yapılmaktadır. Proje, Geleneklerimizi ve Geleceğimizi Araştırma, Tasarım ve Tanıtım Derneği (GELARD) tarafından hazırlanmış ve yürütülmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: www.gelard.org.tr

Beni Hafife Alma Projesi

Beni Hafife Alma Projesi

Beni Hafife Alma; hayatın her alanında nitelikli bilgi üretilebilmesine, hedef kitleye doğru ve etkili bir şekilde aktarılabilmesine, nitelikli bilginin ülke çapında kabul gören toplumsal değerlere dönüşebilmesine ve nitelikli bilgi sahiplerinin “ben de varım” diyerek öğreten kimliği ile var olabilmesine olanak sağlayan bir toplumsal dönüşüm ve eğitim projesidir.

Proje ile her alanda üretilen bilginin toplum geneline hızlıca yayılabilmesi için, bilgi aktarımı mekanizmalarının sağlıklı şekilde kurulmasını amaçlanmaktadır.

Proje; yerli ve millî kaynaklarla sıfırdan geliştirilen ve içerisinde uzaktan eğitim (LMS) ve canlı yayın sistemleri, video, doküman ve haber portalları vb. bilgi üretim ve aktarım teknolojilerini içeren güçlü bir altyapıyı paydaşları ve tüm katılımcıların kullanımına sunmaktadır.

Devlet-millet iş birliğini en güçlü bir şekilde ortaya koyarak kalıcı, sürdürülebilir ve üretken bir ortam sağlamak adına birçok devlet kurumuyla proje paydaşı olarak çalışan Beni Hafife Alma Projesi, devletin bilgi ve tecrübesiyle, “ben de varım” diyen tüm vatandaşlarımızı bir araya getirmeyi ve üretime teşvik etmeyi hedeflemektedir.

Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Projesi

Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Projesi

Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin, İstanbul Üniversitesi’yle ortaklaşa hazırladığı “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu” projesi Cumhurbaşkanlığı himayesine alındı.

“Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden 19. Yüzyıl Dünyasını Okumak” konseptiyle Osmanlı’nın son döneminde yurt dışı ile olan diplomatik ilişkileri Sultan II. Abdülhamid’e ait bu eşsiz değerdeki Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu üzerinden inceleyen bir dizi proje yürütüldü. Koleksiyonda her biri sanat eseri değerinde olan 911 albüm içerisinde 36 bin 585 kare fotoğraf; 19. yüzyılın tüm zenginliğini ve çeşitliliğini gözler önüne sermektedir.

Bu zengin fotoğraf koleksiyonunun dijitalleştirilmesi ve veri tabanının işlenmesi süreçlerini İstanbul Üniversitesi, TBMM Başkanlığı ile ortaklaşa yürütmektedir.

Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınan bu projeyle, Osmanlı’nın son döneminde yurt dışı ile olan diplomatik ilişkilerini inceleyen bir dizi etkinlik ve yayın gerçekleştirdi. Dünya kültürü için de değere sahip fotoğraf koleksiyonu üzerinden Osmanlı’nın farklı toplumlarla kesişen yollarının tanıtılması amacıyla, fotoğraf sanatçısı Kamil Fırat’ın küratörlüğünde hazırlanan fotoğraf sergileri ve sergi kitapları çalışmasını içeren etkinlikler; Fransa, Almanya, İngiltere, Amerika ve Rusya’yı kapsamaktadır.

Bu çerçevede ilk olarak 6-11 Nisan 2017 tarihinde Paris’teki UNESCO Genel Merkezi’nde “Osmanlı-Fransa İlişkilerinde Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Karşılaşmalar/Tanışmalar/Kesişmeler” başlıklı bir sergi etkinliği gerçekleştirildi. 11-15 Ekim 2017 tarihlerinde Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türkçe/Almanca olarak basılan “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-Almanya İlişkileri” kitabının tanıtımı yapıldı ve ardından 28 Kasım 2017’de Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nde aynı temalı fotoğraf sergisi bir ay süre ile hayata geçirildi. “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-İngiltere İlişkileri” kitabının 10-12 Nisan tarihleri arasında Londra Kitap Fuarı’nda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın standında özel bir alanda tanıtımı yapıldı ve dijital bir sergi ile fotoğraflar paylaşıldı.

Bu proje kapsamında, 2019 yılının Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı olması dolayısıyla, Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan Çarlık Rusya’sına Bakmak” başlıklı bir fotoğraf sergisi düzenlendi ve Türkçe-Rusça sergi kitabı yayımlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı’nca düzenlenen fotoğraf sergisi ise 3 Nisan 2019 tarihinde St. Petersburg’taki Rus Devlet Tarih Arşivi binasında gerçekleştirildi.  

İstanbul’un Fethi’nin 569. Yıl Dönümü

İstanbul’un Fethi’nin 569. Yıl Dönümü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un Fethi’nin 569. Yılını Kutlama ve Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi İlk Fidan Dikim Töreni’ne katıldı.

İstanbul’un 29 Mayıs 1453’te fethedilmesini simgeleyen 145 bin 300 ağacın ilki olacak fidanın dikimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Sevgi Evlerinden gelen çocukların da aralarında bulunduğu 100 çocuk fidan dikiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik etti.

İstanbul’un Fethi’nin 569. yıl dönümü, 560 bin kişinin katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı.

Ayrıntılı bilgi için:

https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/138129/cumhurbaskani-erdogan-istanbul-un-fethi-nin-569-yili-kutlama-toreni-ne-katildi