Himaye Edilen Projeler

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Marmara Turu adıyla başlayan ve ardından 1965 yılında uluslararası statü kazanan yarış, 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı himayesine alındı. Sonraki yıllarda kalite ve organizasyon olarak kendisini tüm dünyaya kanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2017 yılından itibaren bisikletin en üst düzey kategorisi olan “World Tour” (PRO) kapsamına kabul edildi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun (TBF) 1963 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve Türkiye’nin dünya çapındaki en prestijli spor organizasyonları arasında yer alan ve 17 takımdan 110 bisikletçinin yarıştığı 55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun startı 16 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’dan verildi.

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda; İstanbul-Tekirdağ, Tekirdağ-Eceabat, Çanakkale-Edremit, Balıkesir-Bursa, Bursa-Kartepe, Sakarya-İstanbul olmak üzere altı ayrı etapta 993 kilometre yol katedildi.

TUR-2019’da genel klasman birinciliğini Bora-Hansgrohe takımından Avusturyalı sporcu Felix Großschartner, genel klasman takım birinciliğini ise Manzana Postobon Team kazandı.

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 21 Nisan 2019 Pazar günü İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda görkemli bir ödül töreniyle sona erdi.

http://www.tourofturkey.org.tr

Antarktika Bilimsel Araştırma Üssü Projesi

Antarktika Bilimsel Araştırma Üssü Projesi

Antarktika kıtasında bilim insanları tarafından deniz bilimleri araştırmaları enerji, balıkçılık, jeoloji, tıp, kimya, astronomi ve iklim değişikliği gibi alanlarda önemli araştırmaların yapıldığı, ayrıca kıtanın zengin maden ve içme suyu rezervlerine sahip olduğu bilinmektedir.

Antarktika'nın uluslararası durumunu düzenlemek amacıyla 1959 yılında 12 ülke tarafından imzalanan Antarktika Antlaşması, 1961 yılında yürürlüğe girmiş, Türkiye ise 1995 yılında bu anlaşmaya katılmıştır. Ülkemizin Antarktika Sekretaryasında “Danışman Devlet” statüsü kazanabilmesi için kıtaya bilimsel sefer düzenlemesi ve bilimsel amaçlı üs yerleşkesi konuşlandırmış olması gerekmektedir.

Antarktika kıtasında Bilimsel Araştırma Üssü kurulması için yapılacak iş ve işlemler Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde yürütülmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri

17 Ekim 2015 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmeliği”nde, Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, ülkemizin kültür ve sanatının yücelmesine çalışan, özgün eserleri veya hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişileri veya kurumları, Devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmesi öngörülmüştür.

Bu kapsamda, 2018 yılı için değerlendirme kurulunun teklifi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile Profesör Mehmet İpşirli, Türker İnanoğlu, Erol Sayan, İzzet Keribar ve Mehmet Akif Ersoy Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne layık görülmüştür.

Ayrıntılı Bilgi İçin : Kültür Sanat Büyük Ödülleri

TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri

TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri

Türk bilim dünyasının en önemli ve itibarlı ödülleri olan “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) Ödülleri” 26 Aralık 2018 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, TÜBA Uluslararası Akademi Ödüllerini; Moğolistan, Romanya, Singapur ve Amerika’dan dört bilim insanının kazandığını, TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri’ni ise 24 farklı üniversiteden 37 genç bilim adamına takdim edildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca bu yıl, biri “Halil İnalcık Özel Ödülü” olmak üzere yedi eserin TÜBA-Bilimsel Telif Eser Ödülü’ne layık görüldüğünü sözlerine ekledi.

TÜBİTAK tarafından üç farklı kategoride 18 başarılı bilim insanının ödüle layık görüldüğü bilgisini paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların; beşi temel bilimler, üçü mühendislik bilimleri, dördü sosyal bilimler alanında 12 Teşvik Ödülü ile üç Özel Ödül ve üç Bilim Ödülü’nden oluştuğunu açıkladı.

Ayrıntılı Bilgi İçin: TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri

TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri Töreni (2008-2017)

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Ödülleri Töreni (2015-2017)

2020 Dağ Bisikleti Maraton Dünya Şampiyonası

2020 Dağ Bisikleti Maraton Dünya Şampiyonası

24-27 Eylül 2020 tarihinde dünya şampiyonası kategorisinde düzenlenecek organizasyon, olimpiyat oyunlarından sonra dünyanın en prestijli organizasyonu olarak gösterilmektedir.

Tüm ülkeler bu organizasyonda şampiyonluk formasını alabilmek için mücadele vermektedir. Dünya şampiyonu formasını giymeye hak kazanan sporcular, bir sonraki dünya şampiyonasına kadar (bir yıl süre ile), UCI takviminde bulunan ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan tüm müsabakalarda ülkemizde kazandığı formayı giyecektir. Bu anlamda organizasyon öncesi, organizasyon yılı ve sonrası için de Türkiye’deki şampiyonanın izlerinin devam etmesi, ülkemiz ve Sakarya’nın tanıtımı açısından büyük önem arz etmektedir.

Red Bull TV, UCI TV, Euro Sport kanallarının da canlı olarak yayınlayacağı organizasyon için, Yeni Sakarya Stadyumunda olimpiyat oyunları formatında açılış seremonisi gerçekleştirilecektir. Toplamda, yurt dışından iki bin konuğun katılacağı organizasyonda, TV kanalları sayesinde iki gün boyunca 7 saate yakın canlı yayın yapılacaktır. Yaklaşık bin 500 sporcunun yarışacağı organizasyona, 60 bin seyircinin katılımı beklenmektedir.

Proje, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmektedir.

Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP of Turkey)

Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP of Turkey)

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından gerçekleştirilmesi planlanan Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP of Turkey) ile ülkemizin motor sporları ve spor turizmi alanında uluslararası düzeyde tanınırlığını arttırmak, ülkemizdeki spor turizmini çeşitlendirmek ve yılın tamamına yaymak hedeflenmektedir.

Motor sporları arasında önemli yere sahip olan Dünya Motokros Şampiyonası 18. Etabı, 5-6 Eylül 2020 tarihleri arasında Afyonkarahisar’da gerçekleştirilecektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülmektedir.

Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi

Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülen proje kapsamında, Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA), 2014 yılında başlattığı Türk-İslâm Bilim Kültür Mirası Projesi (TİBKM) ile Türk ve İslâm medeniyet havzasında üretilmiş olan Osmanlı Türkçesi, Arapça, Farsça, diğer Türk lehçelerinde telif, tercüme ve şerh kitapların yayınlanması amaçlanmaktadır.

Bu çerçevede geçmiş ve geleceğimize ışık tutacak eserlerin transliterasyon, tıpkıbasım, çeviri ve tahkiklerinin yapılması suretiyle eserlerin ulusal ve uluslararası kamuoyuna kazandırılması, kütüphanelerdeki atıl durumlarından kurtarılarak bilim ve kültür insanları ile gelecek kuşakların istifadesine sunulması sağlanacaktır.

Uluslararası Klarnet Festivali

Uluslararası Klarnet Festivali

Tüm dünyada kültürler arası etkileşimi, iletişimi hem işitsel hem de görsel bir zenginlikle sunmayı hedefleyen Uluslararası Klarnet Festivali; yurt içi ve yurt dışından sanatçı ve sanatseverlerin katılımlarıyla gerçekleştirilmektedir.

Dostluk, barış ve birlik nağmelerini tek nefeste buluşturan Uluslararası Klarnet Festivali, ilk kez 2012 yılında, “İstanbul Nefes Alıyor!” sloganıyla İstanbul sokaklarında, meydanlarında, parklarında, sahillerinde ve konser salonlarında gerçekleştirilmiştir.

Uluslararası Klarnet Festivali projesinde; genç nefesler klarnet yarışması, kadın sanatçılardan oluşan kadın orkestrası, müziğin önde gelen usta isimlerinin eserleri ile anıldığı “Ustaya Saygı” konserleri, atölyeler, söyleşiler ve “Nefes Terapi” gibi pek çok etkinlik yer almaktadır.

Detaylı bilgi: www.klarnetfestivali.com

Köprü ve Ötesi

Köprü ve Ötesi

Klasik Batı Müziği ve Türk Halk Müziği’nin tarihe damga vurmuş ve günümüze kadar değerlerini koruyarak gelmiş olan, paha biçilmez müzik yapıtlarından oluşan evrensel ve karma repertuarın, millî enstrümanımız olan “bağlama” liderliğinde icrası ile Avrupa ülkelerinde bir dizi konser zincirini oluşturması projenin ana tanımıdır.

Bağlama virtüözü solist sanatçımız Ahmet Koç ile müzik yaşamını Almanya’da sürdüren ve kendine ait 16 adet senfonisi bulunan dünyaca ünlü Türk orkestra şefi Betin Güneş yönetimindeki yine dünyaca ünlü Köln Turkish Chamber Orkestrası ile gerçekleştirilen proje, 10 Avrupa ülkesini kapsayacak şekilde organize edildi.

Proje kapsamında; 2020 yılı Ocak ayı itibariyle Yunanistan, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Rusya’da konserlerin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

http://www.kopruveotesi.org

Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP)

Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP)

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen Türkiye Akademik ve Bilimsel İşbirliği Projesi (TABİP) ile ülkemizin akademik ve bilimsel iş birliğini geliştirmek, ekonomisine katkı sunmak, insan kaynağı niteliğini arttırmak ve bilim diplomasisi faaliyetlerini yürütmek amaçlanmaktadır.

Proje ile aynı zamanda; Türkiye’nin küresel platformdaki algısına pozitif katkılar sunmak, ülkemizin yurt dışında stratejik konularda etkin iletişimini yapmak ve kolaylaştırmak, kalkınma hedeflerine yönelik olarak küresel birikimi ve insan kaynağını kullanmak, Türkiye’deki bilimsel gelişmeleri ve çalışmaları dünyaya duyurmak, uluslararası karar alma süreçlerine Türk akademi dünyasının aktif katılımını sağlamak, yabancı akademisyenlerin ve bilim insanlarının Türkiye’nin akademik ve bilimsel çalışmalarından istifade etmesini mümkün kılmak hedeflenmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: www.tabip.global

Ayvazovski’nin İstanbul’u Uluslararası Sergi ve Konserleri Projesi

Ayvazovski’nin İstanbul’u Uluslararası Sergi ve Konserleri Projesi

“Ayvazovski’nin İstanbul’u” Uluslararası Sergi ve Konserleri Projesi ile Ayvazoski’nin tablolarının müzik ile seyirciye aktarılması; müziğin, görsel sanatların, teknolojinin, tarihin ve ortam seslerinin bir arada buluşturulması hedeflenmektedir.

“Ayvazovski'nin İstanbul’u” Projesi 2017 yılının Aralık ayında Moskova International House of Music konser salonunda Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Türk Hava Yolları ve Moskova Türkiye Büyükelçiliği desteği ile gala-konser formatında gerçekleştirildi.

2018 yılı Nisan ayında ise Ayvazovski'nin doğumunun 200. yılı anısına ve aynı zamanda St-Petersburg Rus Müzesi’nin açılışının 120. yıl kutlamaları çerçevesinde “Ayvazovski'nin İstanbul’u”, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, "Lichnost Peterburga" Tarih ve Kültür Vakfı (St-Petersburg), Türk Hava Yolları ve Türk Telekom desteği ile St-Petersburg Rus Müzesi St. Michael Castle (Mihaylovskiy Zamok) Salonu’nda seyirciler ile buluştu.

Proje kapsamında bir sonraki etkinlik, 11 Nisan 2019 tarihinde Moskova International House of Music salonunda, Rus halkına açık konser şeklinde gerçekleştirildi.

İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi Projesi

İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi Projesi

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Elazığ Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yürütülen İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi projesi ile Doğu-Batı kaynaşması politikası kapsamında ülkemizin 7 farklı bölgesinde yaşayan çocuklar ve gençler ile çeşitli sebeplerle ülkemizde yaşayan uluslararası misafirlerimizin Türkiye’nin ortak değerlerine bağlılığının ve farklı coğrafyalardaki akranları arasındaki birlik ve beraberliğinin arttırılması hedeflenmektedir.

Bu doğrultuda bilim merkezleri ile sosyal ve beşeri bilimler alanlarını kapsayan tematik merkezlerin iş birliğine dayalı programların oluşturulması için; öyküleyici ve betimleyici tarih anlatımına, yaygın ve uygulamalı eğitim yaklaşımına dayalı tematik tarih ve yaşayarak öğrenme merkezleri kurulacaktır.

Türk Kızılay 150. Yıl Anma Etkinlikleri

Türk Kızılay 150. Yıl Anma Etkinlikleri

Türk Kızılay’ı tarafından gerçekleştirilen projeyle yıl boyunca çeşitli faaliyetler düzenlenerek, kamuoyunda kuruma yönelik farkındalığın arttırılması, afet, insani yardım ve toplum sağlığı alanında eğitilmiş gönüllü, bağışçı sayısının ve gelir kaynaklarının arttırılması, kuruma karşı güven ve sahiplenme duygularının kuvvetlendirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca yeni nesil yaklaşımlar ile Kızılay’ın, Kızılhaç ve Kızılay Ulusal Dernekleri içerisindeki liderlik pozisyonunun yükseltilmesi amaçlanmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülen Türk Kızılay 150. Yıl Anma Etkinlikleri kapsamında “farkındalık, sürdürülebilirlik, liderlik, güven aidiyet ve sahiplenme” gibi değerlerin işlenmesi, iletişim ve etkinlik projelerinin gerçekleştirilmesi ve projenin ulusal ve uluslararası boyutta; çocuklar, gençler, akademisyenler, iş insanları, gönüllüler, bağışçılar, okullar, üniversiteler ve kurumsal firmalara ulaşması hedeflenmektedir.

Hestourex Fuarı

Hestourex Fuarı

Hestourex'te tüm dünyadan seçilerek davet edilen alım heyeti statüsündeki yetkililere ülkemizin sağlık, spor ve alternatif turizmdeki altyapısı ve potansiyeli tanıtılmaktadır. Dünyada turizm alanında en geniş kapsamlı ikili iş geliştirme platformu olan Hestourex ile her yıl uluslararası ikili ve çok taraflı iş birliği antlaşmaları yapılarak, katma değeri yüksek sağlık, spor ve alternatif turizm geliştirilecek; ülkemizin 2023 hedefleri içinde bulunan 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm gelirine ulaşılacaktır.

2020 yılı Hestourex Fuarı, 2-4 Nisan 2020 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecektir.

http://www.hestourex.com

Türklerin Mirası Projesi

Türklerin Mirası Projesi

Türklerin Mirası Projesi ile Türk kültürünün diğer dünya kültür değerlerine olan katkılarını ele alabilmek, tarihî bir sorumluluk anlayışıyla Türk kültürünün evrensel manada dünyada hüküm sürdüğü alanlara dikkat çekmek hedeflenmektedir.

Proje, Türklerin tarih sahnesine çıkışından Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkıldığı 1308'e kadar ki macerasının anlatıldığı 18 bölümlük bir belgesel film dizisi ve Türklerin mirasının anlatıldığı 17 ciltlik dev bir külliyattan oluşmaktadır.

Araştırmada Orta Asya, Mezopotamya kültürleri arasındaki ilişkilerin ele alınacağı, bunun neticesinde Türk kültürünü oluşturan değerler ve bu değerlerin birbirleriyle olan ilişkilerin gün yüzüne çıkarılacağı ve Türk kültürünün tarihsel süreç içerisindeki gelişim aşamaları tüm yönleriyle ortaya konulmuş olacaktır.

Konya Aydınlar Ocağı tarafından yürütülen projenin devamında, Türklere ait olan değerlerin bir arada olduğu eserler “Türkler Sergisi” adı altında Ankara’da ilgilileri ile buluşturulacaktır.

Külliyeler Projesi

Külliyeler Projesi

Külliyeler, medeniyet birikimimizin çok boyutlu ve bütünleşik, dini, sosyal ve kültürel hizmet ortamlarıdır. Hem kentsel tasarım açısından hem de mimarileriyle kentsel kültür varlıkları olarak kabul edilmeleri medeniyetimizin geleceğini kurgulama açısından önemlidir. Külliyeler, aynı zamanda bu anlayışın özü olan vakıf düşüncesiyle, hizmetleriyle ve kentsel ortamdaki varlıkları ile küresel açıdan birer toplumsal duyarlılık ve kentsel estetik örnekleridir.

Külliyeler Projesi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, külliyelerimiz konusundaki birikimimiz ile ilgili daha çok anlamlı bilgi üretmemiz, bunlar üzerinde düşünmemiz ve geleceğimiz için kuracağımız yerleşimler ortamında örnek olacak yeni külliye üretme süreçlerini tanımlayabilmemiz amacıyla yapılmaktadır. Proje, Geleneklerimizi ve Geleceğimizi Araştırma, Tasarım ve Tanıtım Derneği (GELARD) tarafından hazırlanmış ve yürütülmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: www.gelard.org.tr

Beni Hafife Alma Projesi

Beni Hafife Alma Projesi

Beni Hafife Alma; hayatın her alanında nitelikli bilgi üretilebilmesine, hedef kitleye doğru ve etkili bir şekilde aktarılabilmesine, nitelikli bilginin ülke çapında kabul gören toplumsal değerlere dönüşebilmesine ve nitelikli bilgi sahiplerinin “ben de varım” diyerek öğreten kimliği ile var olabilmesine olanak sağlayan bir toplumsal dönüşüm ve eğitim projesidir.

Proje ile her alanda üretilen bilginin toplum geneline hızlıca yayılabilmesi için, bilgi aktarımı mekanizmalarının sağlıklı şekilde kurulmasını amaçlanmaktadır.

Proje; yerli ve millî kaynaklarla sıfırdan geliştirilen ve içerisinde uzaktan eğitim (LMS) ve canlı yayın sistemleri, video, doküman ve haber portalları vb. bilgi üretim ve aktarım teknolojilerini içeren güçlü bir altyapıyı paydaşları ve tüm katılımcıların kullanımına sunmaktadır.

Devlet-millet iş birliğini en güçlü bir şekilde ortaya koyarak kalıcı, sürdürülebilir ve üretken bir ortam sağlamak adına birçok devlet kurumuyla proje paydaşı olarak çalışan Beni Hafife Alma Projesi, devletin bilgi ve tecrübesiyle, “ben de varım” diyen tüm vatandaşlarımızı bir araya getirmeyi ve üretime teşvik etmeyi hedeflemektedir.

Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Projesi

Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Projesi

Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin, İstanbul Üniversitesi’yle ortaklaşa hazırladığı “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu” projesi Cumhurbaşkanlığı himayesine alındı.

“Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden 19. Yüzyıl Dünyasını Okumak” konseptiyle Osmanlı’nın son döneminde yurt dışı ile olan diplomatik ilişkileri Sultan II. Abdülhamid’e ait bu eşsiz değerdeki Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu üzerinden inceleyen bir dizi proje yürütüldü. Koleksiyonda her biri sanat eseri değerinde olan 911 albüm içerisinde 36 bin 585 kare fotoğraf; 19. yüzyılın tüm zenginliğini ve çeşitliliğini gözler önüne sermektedir.

Bu zengin fotoğraf koleksiyonunun dijitalleştirilmesi ve veri tabanının işlenmesi süreçlerini İstanbul Üniversitesi, TBMM Başkanlığı ile ortaklaşa yürütmektedir.

Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınan bu projeyle, Osmanlı’nın son döneminde yurt dışı ile olan diplomatik ilişkilerini inceleyen bir dizi etkinlik ve yayın gerçekleştirdi. Dünya kültürü için de değere sahip fotoğraf koleksiyonu üzerinden Osmanlı’nın farklı toplumlarla kesişen yollarının tanıtılması amacıyla, fotoğraf sanatçısı Kamil Fırat’ın küratörlüğünde hazırlanan fotoğraf sergileri ve sergi kitapları çalışmasını içeren etkinlikler; Fransa, Almanya, İngiltere, Amerika ve Rusya’yı kapsamaktadır.

Bu çerçevede ilk olarak 6-11 Nisan 2017 tarihinde Paris’teki UNESCO Genel Merkezi’nde “Osmanlı-Fransa İlişkilerinde Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Karşılaşmalar/Tanışmalar/Kesişmeler” başlıklı bir sergi etkinliği gerçekleştirildi. 11-15 Ekim 2017 tarihlerinde Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türkçe/Almanca olarak basılan “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-Almanya İlişkileri” kitabının tanıtımı yapıldı ve ardından 28 Kasım 2017’de Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nde aynı temalı fotoğraf sergisi bir ay süre ile hayata geçirildi. “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-İngiltere İlişkileri” kitabının 10-12 Nisan tarihleri arasında Londra Kitap Fuarı’nda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın standında özel bir alanda tanıtımı yapıldı ve dijital bir sergi ile fotoğraflar paylaşıldı.

Bu proje kapsamında, 2019 yılının Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı olması dolayısıyla, Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan Çarlık Rusya’sına Bakmak” başlıklı bir fotoğraf sergisi düzenlendi ve Türkçe-Rusça sergi kitabı yayımlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı’nca düzenlenen fotoğraf sergisi ise 3 Nisan 2019 tarihinde St. Petersburg’taki Rus Devlet Tarih Arşivi binasında gerçekleştirildi.  

İstanbul’un Fethinin 566. Yıl Dönümü

İstanbul’un Fethinin 566. Yıl Dönümü

İstanbul'un Fethi'nin 566. Yıl Dönümü, Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ayrıca yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen iftar programına da katıldı.

Ayrıntılı Bilgi: https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/105554/-istanbul-a-hizmet-sadece-turkiye-ye-degil-dunyaya-hizmet-etmektir-

7.  Geleneksel Fetih Kupası Okçuluk Müsabakası

7. Geleneksel Fetih Kupası Okçuluk Müsabakası

Türkiye Okçuluk Federasyonu ve Dünya Okçuluk Federasyonu ile birlikte hayata geçirilen ve 2019 yılında 7. kez düzenlenecek olan dünyanın en büyük sivil okçuluk organizasyonu Geleneksel Fetih Kupası, hem modern hem de geleneksel okçuluğu aynı yarışmada buluşturmaktadır.

7. Geleneksel Fetih Kupası Okçuluk Turnuvası final programının 29 Mayıs 2019 tarihinde Okmeydanı Okçular Vakfı Tesisleri’nde, 52 ülkeden yaklaşık 520 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.

Ay Yıldızın Yıldız Çocukları Projesi

Ay Yıldızın Yıldız Çocukları Projesi

Proje, şehit çocuklarının hayata hazırlanma sürecinde potansiyellerini açığa çıkararak, eğitim ve gelişimlerini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Proje kapsamında şehit çocuklarına uzman çocuk psikiyatristi ve ergoterapist eşliğinde yürütülen teşhis ve rehabilitasyon süreçleriyle psiko-sosyal destek; profesyonel yetenek ve kariyer uzmanı eşliğinde de çocukların yeteneklerine göre yönlendirme süreçleri ile akademik destek sunulmaktadır. Ayrıca proje kapsamında çocuk gelişimini destekleyici birçok atölye, etkinlik ve organizasyon düzenlenmektedir.

15 Temmuz şehitlerinin evlatlarından 250 çocuk ile başlatılan Ay Yıldızın Yıldız Çocukları Projesi, kapsama alınacak diğer şehit ve gazi çocuklarına da ulaşmayı hedeflemektedir.

Proje, Genç Hayat Vakfı tarafından yürütülmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: www.ayyildizinyildizcocuklari.com

Formula 1 Türkiye Şampiyonası

Formula 1 Türkiye Şampiyonası

Formula 1 Dünya Şampiyonası, dünyanın en popüler otomobil sporları yarışması olmasının yanı sıra, dört senede bir düzenlenen Olimpiyatlardan ve Futbol Dünya Kupası’ndan sonra, en çok izlenen spor organizasyonudur.

Kısaltması F1 olarak bilinen Formula 1, tek kişilik ve açık tekerlekli otomobil yarışlarının en yüksek düzeyini oluşturmaktadır. Yıl sonunda toplanan puanlara göre Pilotlar ve Takımlar Şampiyonluğu ödülleri verilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye’nin 2020 yılı yarış takvimine dâhil edilmesi ve İstanbul Park Yarış Pisti’nde Formula 1 yarışlarının düzenlenmesi için çalışmalar devam etmektedir.