Himaye Edilen Projeler

Formula 1 Türkiye Şampiyonası

Formula 1 Türkiye Şampiyonası

Formula 1 Dünya Şampiyonası, dünyanın en popüler otomobil sporları yarışması olmasının yanı sıra, dört senede bir düzenlenen Olimpiyatlardan ve Futbol Dünya Kupası’ndan sonra, en çok izlenen spor organizasyonudur.

Kısaltması F1 olarak bilinen Formula 1, tek kişilik ve açık tekerlekli otomobil yarışlarının en yüksek düzeyini oluşturmaktadır. Yıl sonunda toplanan puanlara göre Pilotlar ve Takımlar Şampiyonluğu ödülleri verilmektedir.

2016 yılında 21 ülkede düzenlenen yarışlar, 2018 yılında 20 ülkede gerçekleştirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye’nin 2019 yarış takvimine dâhil edilmesi ve İstanbul Park Yarış Pisti’nde Formula 1 yarışlarının düzenlenmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Antarktika Bilimsel Araştırma Üssü Projesi

Antarktika Bilimsel Araştırma Üssü Projesi

Antarktika kıtasında bilim insanları tarafından deniz bilimleri araştırmaları enerji, balıkçılık, jeoloji, tıp, kimya, astronomi ve iklim değişikliği gibi alanlarda önemli araştırmaların yapıldığı, ayrıca kıtanın zengin maden ve içme suyu rezervlerine sahip olduğu bilinmektedir.

Antarktika'nın uluslararası durumunu düzenlemek amacıyla 1959 yılında 12 ülke tarafından imzalanan Antarktika Antlaşması, 1961 yılında yürürlüğe girmiş, Türkiye ise 1995 yılında bu anlaşmaya katılmıştır. Ülkemizin Antarktika Sekretaryasında “Danışman Devlet” statüsü kazanabilmesi için kıtaya bilimsel sefer düzenlemesi ve bilimsel amaçlı üs yerleşkesi konuşlandırmış olması gerekmektedir.

Antarktika kıtasında Bilimsel Araştırma Üssü kurulması için yapılacak iş ve işlemler Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde yürütülmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri

17 Ekim 2015 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmeliği”nde, Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, ülkemizin kültür ve sanatının yücelmesine çalışan, özgün eserleri veya hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişileri veya kurumları, Devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmesi öngörülmüştür.

Bu kapsamda, 2017 yılı için değerlendirme kurulunun teklifi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile Selahattin Kara, Göksel Baktagir, Ali Toy, Yavuz Turgul, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Nurettin Topçu Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne layık görülmüştür.

Ayrıntılı Bilgi İçin : Kültür Sanat Büyük Ödülleri

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Ödülleri

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Ödülleri

TÜBA 2017 Uluslararası Akademi, GEBİP ve TEÇEP Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 12 Aralık 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen törenle sahiplerine tevdi edildi.

TÜBA 2017 Akademi Ödüllerini almaya hak kazanan Fen ve Mühendislik Bilimleri alanında İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hüseyin Arslan, Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanında Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cenk Ayata, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında Macaristan Bilimler Akademisi ve Eötvös Loránd Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gabor Hamza ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldı.

Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (GEBİP) alanında 39 bilim adamı ödül alırken; Bilimsel Telif Eser ve Halil İnalcık Özel Ödülüne Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Fatih Yeşil, Kaydadeğer Eser Ödüllerine ise, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yücel Ercan ile Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nuh Arslantaş’ın layık görüldü.

Ayrıntılı bilgi için: Türkiye Bilimler Akademisi Ödülleri

TÜBİTAK Ödülleri

TÜBİTAK Ödülleri

Türk bilim dünyasının en önemli ve itibarlı ödülleri olan “TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri” 28 Aralık 2017 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından 2017 yılında, 4 Bilim Ödülü ile 11 Teşvik Ödülü verilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıntılı Bilgi İçin : TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Marmara Turu adıyla başlayan ve ardından 1965 yılında uluslararası statü kazanan yarış, 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı himayesine alındı. Sonraki yıllarda kalite ve organizasyon olarak kendisini tüm dünyaya kanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2017 yılından itibaren bisikletin en üst düzey kategorisi olan “World Tour” (PRO) kapsamına kabul edildi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun (TBF) 1963 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve Türkiye’nin dünya çapındaki en prestijli spor organizasyonları arasında yer alan ve 20 takımdan 140 bisikletçinin yarıştığı 54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun startı 9 Ekim 2018 tarihinde Konya’dan verildi.

Bu yılki organizasyonda, İspanya’dan üç, Belçika’dan iki, Polonya, Fransa, Rusya, Kolombiya ve İtalya’dan birer profesyonel kıta takımı tura katılırken; Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, İsviçre (2), Almanya (2), Belçika ve Amerika Birleşik Devletleri dünya turu takımları ile Türkiye millî takımı tura iştirak etti.

54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda; Konya-Konya, Alanya-Antalya, Fethiye-Marmaris, Marmaris-Selçuk, Selçuk-Manisa ve Bursa-İstanbul olmak üzere altı ayrı etapta 936 kilometre yol kat edildi. TUR-2018’de genel klasman birinciliğini Euskadi Basque Country-Murias takımından İspanyol sporcu Eduard Prades Reverter kazandı.

Bisiklet turunun Bursa-İstanbul etabının sona ermesinin ardından, 14 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da katıldığı törenle, dereceye giren sporcu ve takımlara ödülleri verildi. Altı gün süren zorlu mücadeleyi zirvede tamamlayan takım ve klasman lideri bisikletçiler, üzeri Selçuklu yıldızı motifleriyle bezeli özel kupanın da sahibi oldu.

TUR 2018 ETAPLARI

 9 Ekim :    Konya-Konya         (1.Etap)

10 Ekim:   Alanya-Antalya       (2.Etap)

11 Ekim    Fethiye-Marmaris    (3.Etap)

12 Ekim:   Marmaris-Selçuk     (4.Etap)

13 Ekim:   Selçuk-Manisa         (5.Etap)

14 Ekim:   Bursa-İstanbul         (6.Etap)

http://www.tourofturkey.org.tr

2020 Dağ Bisikleti Maraton Dünya Şampiyonası

2020 Dağ Bisikleti Maraton Dünya Şampiyonası

Projenin Amacı:

24-27 Eylül 2018 ve 24-27 Eylül 2019 tarihlerinde World Tour kategorisinde yapılacak olan ve 24-27 Eylül 2020 tarihinde ise dünya şampiyonası kategorisinde düzenlenecek organizasyon, olimpiyat oyunlarından sonra dünyanın en prestijli organizasyonu olarak gösterilmektedir.

Tüm ülkeler bu organizasyonda şampiyonluk formasını alabilmek için mücadele vermektedir. Dünya şampiyonu formasını giymeye hak kazanan sporcular, bir sonraki dünya şampiyonasına kadar (bir yıl süre ile), UCI takviminde bulunan ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan tüm müsabakalarda ülkemizde kazandığı formayı giyecektir. Bu anlamda organizasyon öncesi, organizasyon yılı ve sonrası için de Türkiye’deki şampiyonanın izlerinin devam etmesi, ülkemiz ve Sakarya’nın tanıtımı açısından büyük önem arz etmektedir.

Red Bull TV, UCI TV, Euro Sport kanallarının da canlı olarak yayınlayacağı organizasyon için, Yeni Sakarya Stadyumunda olimpiyat oyunları formatında açılış seremonisi gerçekleştirilecektir. Toplamda, yurt dışından iki bin konuğun katılacağı organizasyonda, TV kanalları sayesinde iki gün boyunca 7 saate yakın canlı yayın yapılacaktır. Yaklaşık bin 500 sporcunun yarışacağı organizasyona, 60 bin seyircinin katılımı beklenmektedir.

Proje, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülmektedir.

Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi

Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülen proje kapsamında, Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA), 2014 yılında başlattığı Türk-İslâm Bilim Kültür Mirası Projesi (TİBKM) ile Türk ve İslâm medeniyet havzasında üretilmiş olan Osmanlı Türkçesi, Arapça, Farsça, diğer Türk lehçelerinde telif, tercüme ve şerh kitapların yayınlanması amaçlanmaktadır.

Bu çerçevede geçmiş ve geleceğimize ışık tutacak eserlerin transliterasyon, tıpkıbasım, çeviri ve tahkiklerinin yapılması suretiyle eserlerin ulusal ve uluslararası kamuoyuna kazandırılması, kütüphanelerdeki atıl durumlarından kurtarılarak bilim ve kültür insanları ile gelecek kuşakların istifadesine sunulması sağlanacaktır.

Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP)

Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP)

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) ile ülkemizin sahip olduğu akademik ve bilimsel etkileşim havzasını genişletmek ve daha güçlü hâle getirmek; bilimsel, akademik ve teknolojik alanda sahip olduğu kapasiteyi ve potansiyeli tüm dünyaya tanıtmak hedeflenmektedir.

Ay Yıldızın Yıldız Çocukları Projesi

Ay Yıldızın Yıldız Çocukları Projesi

Proje, şehit çocuklarının hayata hazırlanma sürecinde potansiyellerini açığa çıkararak, eğitim ve gelişimlerini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Proje kapsamında şehit çocuklarına uzman çocuk psikiyatristi ve ergoterapist eşliğinde yürütülen teşhis ve rehabilitasyon süreçleriyle psiko-sosyal destek; profesyonel yetenek ve kariyer uzmanı eşliğinde de çocukların yeteneklerine göre yönlendirme süreçleri ile akademik destek sunulmaktadır. Ayrıca proje kapsamında çocuk gelişimini destekleyici birçok atölye, etkinlik ve organizasyon düzenlenmektedir.

15 Temmuz şehitlerinin evlatlarından 250 çocuk ile başlatılan Ay Yıldızın Yıldız Çocukları Projesi, kapsama alınacak diğer şehit ve gazi çocuklarına da ulaşmayı hedeflemektedir.

Proje, Genç Hayat Vakfı tarafından yürütülmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: www.ayyildizinyildizcocuklari.com

Resimli Türkiye Florası Projesi

Resimli Türkiye Florası Projesi

Türkiye'nin bitki zenginliğini güncel verilerle kayıt altına almak üzere Cumhurbaşkanlığı himayesinde hayata geçirilen “Resimli Türkiye Florası Projesi”, Flora Araştırmaları Derneği çatısı altında 2009 yılında başlatılmıştır. 30 cilt olarak plânlanan eser, Türkiye sathından çeşitli üniversitelerden iki yüze yakın bilim adamı ve ressamın katkılarıyla yürütülmektedir.

Ülkemiz florası hakkında başka dillerde yazılan eserlerin -ülkemiz bitkileri hakkındaki çok önemli bilgi birikimi sağlamasına karşılık, bu bilginin halkımıza aktarılmasında- yeterince etkili olamaması ve devam eden bitki keşifleri yeni bir floranın yazılması ihtiyacını gündeme getirmiştir.

Bilgi aktarılmasında, bitki adının anahtar rolü nedeniyle, Türkçe bitki adlarının bilimsel doğruluğunu sağlayacak ve denetleyecek “Türkçe Bitki Adları Yönergesi” Flora Araştırmaları Derneği bünyesinde oluşturulmuş ve sistemin işlemesini sağlayacak altyapı kurulmuştur. Bu çalışmaların sonunda birkaç yıl içinde, bütün birikimi kapsayan “Büyük Türkçe Bitki Adları Sözlüğü” adlı bir eser yayımlanacaktır.

Resimli Türkiye Florası’nın (RTF) ilk cildi 2014’te, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği eliyle, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılmıştır. RTF’nin ikinci cildi de, ANG Vakfı tarafından 17 Mart 2018’de yayımlanmıştır; 3. ilâ 17. ciltlerin bilimsel ve sanatsal hazırlıkları Flora Araştırmaları Derneği ve ANG Vakfı iş birliğiyle Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde sürdürülmektedir.

Bu çalışmalar boyunca elde edilen bilimsel bilgilerin yanı sıra Resimli Türkiye Florası www.turkiyeflorasi.org.tr adresinde erişime açılmıştır.

Köprü ve Ötesi

Köprü ve Ötesi

Klasik Batı Müziği ve Türk Halk Müziği’nin tarihe damga vurmuş ve günümüze kadar değerlerini koruyarak gelmiş olan, paha biçilmez müzik yapıtlarından oluşan evrensel ve karma repertuarın, millî enstrümanımız olan “bağlama” liderliğinde icrası ile Avrupa ülkelerinde bir dizi konser zincirini oluşturması projenin ana tanımıdır.

Bağlama virtüözü solist sanatçımız Ahmet Koç ile müzik yaşamını Almanya’da sürdüren ve kendine ait 16 adet senfonisi bulunan dünyaca ünlü Türk orkestra şefi Betin Güneş yönetimindeki yine dünyaca ünlü Köln Turkish Chamber Orkestrası ile gerçekleştirilecek olan proje, 10 Avrupa ülkesini kapsayacak şekilde organize edilecektir.

http://www.kopruveotesi.com

Dünya Helal Zirvesi

Dünya Helal Zirvesi

Dünya Helal Zirvesi, (World Halal Summit) Müslümanların helal ürünler tüketmeleri konusunda bilinçlenmelerine katkı sağlamak, helal ürün taleplerini karşılayabilmek ve bunun için güncel çözüm ve yenilikleri tüm dünyadan sektörün liderlerini, helal ürün uzmanlarını bir araya getirerek, ilham verici ve bilgilendirici bir organizasyon gerçekleştirebilmeyi hedeflemektedir.

Dünya Helal Zirvesi, 29 Kasım-2 Aralık 2018 tarihlerinde, İstanbul Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

http://www.worldhalalsummit.com.tr

Hestourex Fuarı

Hestourex Fuarı

Turizmi çeşitlendirmek, 12 aya yaymak, katma değeri yüksek turizm hareketleri yaratmak ve iş hacmini arttırmak amacıyla düzenlenen, Hestourex Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Kongresi ve Fuarı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 5-8 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.

Hestourex'te tüm dünyadan seçilerek davet edilen alım heyeti statüsündeki yetkililere ülkemizin sağlık, spor ve alternatif turizmdeki altyapısı ve potansiyeli tanıtılmaktadır. Dünyada turizm alanında en geniş kapsamlı ikili iş geliştirme platformu olan Hestourex ile her yıl uluslararası ikili ve çok taraflı iş birliği antlaşmaları yapılarak, katma değeri yüksek sağlık, spor ve alternatif turizm geliştirilecek; ülkemizin 2023 hedefleri içinde bulunan 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm gelirine ulaşılacaktır.

2019 yılı Hestourex Fuarı, 4-7 Nisan 2019 tarihlerinde yine Antalya’da düzenlenecektir.

http://www.hestourex.com

Türklerin Mirası Projesi

Türklerin Mirası Projesi

Türklerin Mirası Projesi ile Türk kültürünün diğer dünya kültür değerlerine olan katkılarını ele alabilmek, tarihî bir sorumluluk anlayışıyla Türk kültürünün evrensel manada dünyada hüküm sürdüğü alanlara dikkat çekmek hedeflenmektedir.

Proje, Türklerin tarih sahnesine çıkışından Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkıldığı 1308'e kadar ki macerasının anlatıldığı 18 bölümlük bir belgesel film dizisi ve Türklerin mirasının anlatıldığı 17 ciltlik dev bir külliyattan oluşmaktadır.

Araştırmada Orta Asya, Mezopotamya kültürleri arasındaki ilişkilerin ele alınacağı, bunun neticesinde Türk kültürünü oluşturan değerler ve bu değerlerin birbirleriyle olan ilişkilerin gün yüzüne çıkarılacağı ve Türk kültürünün tarihsel süreç içerisindeki gelişim aşamaları tüm yönleriyle ortaya konulmuş olacaktır.

Konya Aydınlar Ocağı tarafından yürütülen projenin devamında, Türklere ait olan değerlerin bir arada olduğu eserler “Türkler Sergisi” adı altında Ankara’da ilgilileri ile buluşturulacaktır.

Kervan Projesi

Kervan Projesi

İpek Yolu’nun tarihi boyunca icra ettiği ticaret, iletişim, kültür taşıma ve etkileşim gibi tüm işlevlerini günümüz insanına sunmak amacıyla; 13. asır Anadolu Selçuklu döneminin canlandırılacağı Kervan, yürüyüşünü Iğdır Harmandöven Şerafettin Ejder Han’dan başlatarak; Erzurum, Erzincan, Tokat, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Konya, Isparta, Burdur ve Antalya illerimizdeki ayakta kalan tarihi kervansarayları ziyaret ederek sürdürecektir.

Proje, bu yoldaki Mama Hatun, Ezine Pazar, Mahperi Hatun, Kayseri Tuz Han, Saru, Alay, Tepesi Delik, Ağzı Karahan, Aksaray Sultan, Obruk, Zazadin, Kızılören, Kuruçeşme, Gelendost, Ertokuş, İncir, Susuz, Kırkgöz, Evdir Han gibi temel Anadolu Selçuklu hanlara ve günümüze ulaşan diğer hanlara ait bilgilerin yer alacağı bir belgesel filmi hazırlanmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=LSFPy5rzR6U

Külliyeler Projesi

Külliyeler Projesi

Külliyeler, medeniyet birikimimizin çok boyutlu ve bütünleşik, dini, sosyal ve kültürel hizmet ortamlarıdır. Hem kentsel tasarım açısından hem de mimarileriyle kentsel kültür varlıkları olarak kabul edilmeleri medeniyetimizin geleceğini kurgulama açısından önemlidir. Külliyeler, aynı zamanda bu anlayışın özü olan vakıf düşüncesiyle, hizmetleriyle ve kentsel ortamdaki varlıkları ile küresel açıdan birer toplumsal duyarlılık ve kentsel estetik örnekleridir.

Külliyeler Projesi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, külliyelerimiz konusundaki birikimimiz ile ilgili daha çok anlamlı bilgi üretmemiz, bunlar üzerinde düşünmemiz ve geleceğimiz için kuracağımız yerleşimler ortamında örnek olacak yeni külliye üretme süreçlerini tanımlayabilmemiz amacıyla yapılmaktadır. Proje, Geleneklerimizi ve Geleceğimizi Araştırma, Tasarım ve Tanıtım Derneği (GELARD) tarafından hazırlanmış ve yürütülmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: www.gelard.org.tr

Beni Hafife Alma Projesi

Beni Hafife Alma Projesi

Beni Hafife Alma; hayatın her alanında nitelikli bilgi üretilebilmesine, hedef kitleye doğru ve etkili bir şekilde aktarılabilmesine, nitelikli bilginin ülke çapında kabul gören toplumsal değerlere dönüşebilmesine ve nitelikli bilgi sahiplerinin “ben de varım” diyerek öğreten kimliği ile var olabilmesine olanak sağlayan bir toplumsal dönüşüm ve eğitim projesidir.

Proje ile her alanda üretilen bilginin toplum geneline hızlıca yayılabilmesi için, bilgi aktarımı mekanizmalarının sağlıklı şekilde kurulmasını amaçlanmaktadır.

Proje; yerli ve millî kaynaklarla sıfırdan geliştirilen ve içerisinde uzaktan eğitim (LMS) ve canlı yayın sistemleri, video, doküman ve haber portalları vb. bilgi üretim ve aktarım teknolojilerini içeren güçlü bir altyapıyı paydaşları ve tüm katılımcıların kullanımına sunmaktadır.

Devlet-millet iş birliğini en güçlü bir şekilde ortaya koyarak kalıcı, sürdürülebilir ve üretken bir ortam sağlamak adına birçok devlet kurumuyla proje paydaşı olarak çalışan Beni Hafife Alma Projesi, devletin bilgi ve tecrübesiyle, “ben de varım” diyen tüm vatandaşlarımızı bir araya getirmeyi ve üretime teşvik etmeyi hedeflemektedir.

Sultan II. Abdülhamid Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu Projesi

Sultan II. Abdülhamid Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu Projesi

Sultan II. Abdülhamid Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu Projesi, İstanbul Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleşmektedir. Proje ile İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’nde yer alan ve büyük bir kısmı II. Abdülhamid’in talimatıyla 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başlarında çekildiği belirtilen 36 bin 585 kare fotoğraf koleksiyonunun, son teknoloji ile dijital ortama aktarılması amaçlanmaktadır.

Fotoğraf koleksiyonun gelecek kuşaklara aktarılması, kültürel miras değerlerinin korunması ve fotoğraflara dijital erişimin sağlanabilmesi projenin temel çıktıları arasında yer almaktadır. Bu bağlamda ilk olarak Paris UNESCO Sergi Salonu’nda 6-11 Nisan 2017 tarihleri arasında “Osmanlı-Fransız İlişkilerinde Sultan II. Abdülhamid Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden KARŞILAŞMALAR / KESİŞMELER / BULUŞMALAR / TANIŞMALAR” sergisi düzenlenecektir.

İstanbul’un Fethinin 564. Yıl Dönümü

İstanbul’un Fethinin 564. Yıl Dönümü

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul’un Fatih Sultan Mehmed Han tarafından fethinin 564.yılı Haliç’te kutlandı.

Fetih gösterisi için sahilden 50 metre açıkta deniz yüzeyine özel bir platform kurulmak suretiyle; 78x18 metre ölçülerindeki sahnede, 20 dakikalık 3D mapping gösterisi yapıldı. Kutlamalarda su, ışık, lazer ve su perdesi gösterisi gerçekleştirildi.

Dünya tarihini değiştiren, bir çağ kapatıp başka bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han ile onun muzaffer askerlerinin İstanbul'u fethi yeniden canlandırıldı, davetlilerin ve televizyonlar aracılığıyla milyonlarca vatandaşın beğenisine sunuldu. Kutlamalarda, 85 kişilik Türk Silahlı Kuvvetleri Askerî Mehteran Birliği tarafından konser verildi.

Halkımızın yoğun katılım gösterdiği fetih gösterileri ile izleyiciler adeta maziye yolculuk yaparak fetih coşkusunu tüm benliklerinde hissederek büyük bir coşku ile kutladılar.

Uluslararası Hilye-i Şerif Yarışması ve Sempozyumu

Uluslararası Hilye-i Şerif Yarışması ve Sempozyumu

Sanat tarihimiz için ilk olma özelliğine haiz; akademisyenler, sanatkârlar, sanatseverler ve konunun uzmanları tarafından ilgiyle takip edilen Hüsn-i Hat ve Hilye-i Şerîfe Sempozyumu 3-4 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesindeki organizasyona, ülkemiz hattatlarının yanı sıra İran, Irak, Pakistan, Suriye, Mısır, Tunus, Fas ve Cezayir’le birlikte İngiltere ve ABD’de yaşan hat sanatkârları da eser göndererek sanat müsabakasında yerlerini aldı.

İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı’nın tertip ettiği Uluslararası Hilye-i Şerif Yarışması’na yüzlerce hat sanatçısı, birbirinden âlâ yüzlerce eserle katıldı.

Zümrüd-ü Anka Destanı

Zümrüd-ü Anka Destanı

TRT Genel Müdürlüğü Müzik Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan “Zümrüd-ü Anka Destanı” ile zengin Türk tarihini ve kültürünü tüm gerçekliğiyle ortaya koyabilmek, kültürümüzün birleştirici gücüyle tüm dünya insanlarını sevgiyle kucaklayabilmek amaçlanmıştır.

Zümrüd-ü Anka Destanı’nın ilk gösterimi 6 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde KKTC Cumhurbaşkanı onuruna verilen resm akşam yemeği davetinde gerçekleştirilmiştir.

06 Mayıs 2016 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde, 90 kişilik koro ve orkestradan oluşan müzisyen topluluğunun eşliğinde gerçekleştirilen, geçmişten bugüne kültürümüzün birleştirici gücüyle tüm dünya halklarını sevgiyle kucaklamayı amaçlayan Zümrüd-ü Anka Destanı Konseri’ni, TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu ile TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası seslendirmiştir.

Yeşilay’ın En’leri Zümrüdüanka Ödülleri

Yeşilay’ın En’leri Zümrüdüanka Ödülleri

Zümrüdüanka; Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından geleneksel hale getirilen, yaptığı faaliyetler ile bağımlılıklarla mücadelede öncü olan, yaşam biçimleri ile örnek teşkil eden kişi ve kurumlara verilen prestij ödülleridir.

Zümrüdüanka’nın amacı; yaşantısı ile örnek teşkil eden, gençleri olumlu yönde etkileme gücüne sahip ve hayatının her aşamasında bağımlılıklarla mücadele eden kişileri ve bu mücadeleyi destekleyen kurum ve kuruluşları ön plana çıkarmaktır.

Bu kapsamda 2016 yılı Yeşilay Haftasında yapılan ve yaşam biçimleri ile örnek teşkil eden kişilerin, yaptığı çalışmalar ile bağımlılıkla mücadeleye destek olan kurum ve kuruluşlara “Yeşilayın En'leri” olarak Zümrüdüanka Ödül Töreninde ödül verilmiştir. http://www.yesilay.org.tr

http://www.yesilay.org.tr

Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi

Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi

Çocuk ve gençlere fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılarak sağlıklarının korunması, gelecekte sağlık sistemimiz üzerinde oluşabilecek potansiyel yükün azaltılması için toplumun fiziksel aktivite düzeyinin arttırılması amacıyla hazırlanan Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi hayata geçmiştir.

Projede, fiziksel aktivitenin teşviki ve çevresel faktörlerin iyileştirilmesi için bisiklet yollarının yapımı uygun bulunarak bisiklet kullanımının fiziksel aktiviteyi artırmada en etkin araçlardan biri olduğu vurgulanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından, fiziksel hareketsizlik ile mücadele kapsamında en etkin yöntemlerden biri olan bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için projelerin hayata geçirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda “Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi ile 2018 sonuna kadar 1 milyon adet bisiklet alımı ve dağıtımı planlanmaktadır.

http://www.saglik.gov.tr/TR/belge/1-44118/saglikli-yasam-kulturunu-tesvik-projesinin-tanitimi-cum-.html

6. Geleneksel Fetih Kupası Okçuluk Müsabakası

6. Geleneksel Fetih Kupası Okçuluk Müsabakası

Son 5 yıldır Türkiye Okçuluk Federasyonu ve Dünya Okçuluk Federasyonu ile birlikte hayata geçirilen ve en büyük sivil okçuluk organizasyonu olarak kabul edilen Geleneksel Fetih Kupası, geleneksel ve modern okçuluk gibi farklı disiplinleri aynı alanda buluşturmaktadır.

6. Geleneksel Fetih Kupası Okçuluk Turnuvası final programı 29 Mayıs 2018 tarihinde Okmeydanı Okçular Vakfı Spor Tesisleri’nde, 50 ülkeden yaklaşık 500 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.