Dünya İnsani Zirvesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) Dünya İnsani Zirvesi için Türkiye’ye gelen liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında ilk olarak BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile bir araya geldi. Görüşmede; Suriye meselesi, terörle mücadele ve mülteci dramı konuları ele alındı. Türkiye'nin terörle mücadelesinde herhangi bir tavizin söz konusu olmayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin; Suriye'deki kaostan en fazla etkilenen ülke olduğunu, DAEŞ terör örgütü ile yapılan mücadele başta olmak üzere, terörle mücadelede ön safta yer alan bir ülke olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, terörle mücadele ve Suriye krizi konusunda yükün ve sorumluluğun ülkeler arasında adil bir şekilde paylaşılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Görüşmede, Dünya İnsani Zirvesi’ne ev sahipliğinden dolayı Türkiye'ye teşekkür eden BM Genel Sekreteri Ban, İstanbul'da New York dışındaki en büyük BM zirvesinin gerçekleştirildiğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel'i kabul etti. Kabulde, Suriye meselesi, terörle mücadele, mülteci dramı ve Türkiye-AB Eylem Planı gibi konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel’in görüşmesinde, vize serbestisi çerçevesinde terörle mücadele konusunda Türkiye'nin hassasiyetlerini ve önceliklerini de dikkate alacak ayrıntılı bir değerlendirme için AB kurumlarıyla görüşmeler yapılması konusunda mutabakat sağlandı. Görüşmede ayrıca Türkiye ile AB arasındaki eylem planının meyvelerini vermeye başladığı, yasa dışı geçişlerde azalma yaşandığı ve bu konuda iş birliğini sürdürmenin gerektiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Mayıs 2016 tarihinde zirve kapsamında Hollanda Başbakanı Rutte, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelashvili, Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov, Yunanistan Başbakanı Çipras, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroshenko, Katar Başbakanı Abdullah Nasır ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Zirvenin ikinci gününde de ikili görüşmelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Mayıs 2016 tarihinde Tunus Başbakanı Essid, Mali Cumhurbaşkanı Keita, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı El Sarraj ve Madagaskar Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina ile bir araya geldi.