Dünya İnsani Zirvesi

BM Dünya İnsani Zirvesi kapsamında düzenlenen ‘Kadın ve Çocuk Ekseninde Türkiye İnsani Yardım Perspektifi’ konulu panele katılarak bir konuşma yapan Emine Erdoğan, “Umuyorum ki, Dünya İnsani Zirvesi, ahlaki ve insani açıdan bir paradigma değişikliği için milat olur. İnsani yardım politikalarının gözden geçirilmesine vesile olur” dedi.

“TÜRKİYE DÜNYANIN EN CÖMERT ÜLKESİDİR”

Tarihte ilk kez yapılan Dünya İnsani Zirvesi’nin İstanbul’da düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Emine Erdoğan, uluslararası kuruluşların da tasdik ettiği üzere, Türkiye’nin; dünyanın en cömert ülkesi olduğunu, verdiği kalkınma destekleri ve mültecilere açtığı kapılar itibarıyla tüm dünyanın takdirini kazandığını vurguladı.

“İNSAN ONURUNA YAKIŞIR BİR SİYASAL VE EKONOMİK SİSTEM KURMAK DURUMUNDAYIZ”

Konuşmasında; açlık, gelir adaletsizliği, savaşlar ve doğal felaketlerin yol açtığı krizler karşısında insani yardım anlayışının gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Emine Erdoğan, insanlığın bu ağır yükleri artık taşıyamadığını söyledi.

“İnsan onuruna yakışır bir siyasal ve ekonomik sistem kurmak durumundayız. Umuyorum ki, Dünya İnsani Zirvesi, ahlaki ve insani açıdan bir paradigma değişikliği için milat olur. İnsani yardım politikalarının gözden geçirilmesine vesile olur” diye konuşan Emine Erdoğan, insani yardımın sadece acil durumlarda gönderilen yardım kolilerinden ibaret olmadığını, kalkınma desteklerinin de önemli olduğunu ifade etti.

EMİNE ERDOĞAN’IN İKİLİ GÖRÜŞMELERİ

Emine Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen BM Dünya İnsani Zirvesi kapsamında ikili görüşmeler de gerçekleştirdi. Emine Erdoğan, Makedonya Cumhurbaşkanı’nın eşi Maja İvanova ve Katar Emiri’nin annesi Sheikha Mozah ile ayrı ayrı bir araya geldi.