Dünya İnsani Zirvesi

Dünya İnsani Zirvesi kapsamında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “12 milyon insanın yerinden edildiği, bunlardan 5 milyonunun çeşitli ülkelere dağıldığı Suriye’deki kriz karşısında, birkaç komşu ülke dışında kimse iyi bir sınav verememiştir. Maalesef, bugün insani krizlere maruz kalan yüz binlerce kişi imkân ve kaynak kıtlığından değil; merhamet yoksunluğundan hayatını kaybediyor” dedi.

Karşı karşıya kalınan insani krizleri çözmenin, üye ülkelerin sorumluluğu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğru ve kalıcı çözümlere ancak uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, özel sektör ve krizlerin mağduru olan kesimlerin olarak iş birliği yapması ile ulaşılabileceğini kaydetti.

“YÜKSELTİLMİŞ DUVARLAR VE TEL ÖRGÜLER BİZİ SORUNLARDAN UZAK TUTMAYA YETERLİ OLMAYACAK”

Hiç kimsenin kendisini insani krizlerin etkilerinin dışında tutamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, buna silahlı çatışmaların, terör saldırılarının, doğal afetlerin ve iklim değişikliğinin dâhil olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Sınırlar, mesafeler, yükseltilmiş duvarlar, tel örgüler, bizi sorunlardan uzak tutmaya yeterli olmayacaktır. Bunu en son örneğini 6 yıldır süren Suriye krizinde, hem de çok acı bir şekilde, yaşıyoruz. Akdeniz’in azgın dalgalarının yuttuğu hayatlar, sahillere vuran masum çocuk bedenleri, bu mesajı adeta bir tokat gibi insanlığın suratına çarpıyor.”

“KÜRESEL VİCDANIN TRAJEDİLER KARŞISINDAKİ KAYITSIZLIĞI, BUGÜNKÜ SORUNLARIMIZIN TEMEL NEDENİDİR”

Suriye’deki insani kriz karşısında, birkaç komşu ülkenin dışında kimse iyi bir sınav veremediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık, bu konuda, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere herkesin sorumluluk üstlenmesi gerekmektedir. Maalesef, bugün insani krizlere maruz kalan yüzbinlerce kişi, imkân ve kaynak kıtlığından değil; merhamet yoksunluğundan hayatını kaybediyor. Küresel vicdanın yaşanan trajediler karşısındaki kayıtsızlığı, bugünkü sorunlarımızın da temel nedenidir. Gelişmiş teleskoplarla, uydularla uzayın derinliklerini araştıran insanlık, hemen yanı başındaki acıları, sorunları, krizleri adeta görmüyor. Bu çarpıklığı düzeltmek için küresel vicdanı hayata geçirmeliyiz.”

“İNSANLIĞIN ORTAK VİCDANINDA BİR KIPIRDANMA SAĞLAYABİLDİYSEK, KENDİMİZİ BAŞARILI SAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaşayanları ve insanoğlunun gelecekteki tüm nesillerini ilgilendiren bu sorunun çözümü için iki gün boyunca çalıştıklarını açıkladı ve “Şayet bu zirve vesilesiyle insanlığın ortak vicdanında, küçük de olsa bir kıpırdanma sağlayabildiysek, kendimizi başarılı olmuş sayacağız. Bu Zirve kayıtlarda, geçmişte yapılan ve sadece konuşulup dağılınan sayısız toplantılardan biri olarak yerini alacaksa, gerçekten üzülürüm. Ümidim ve beklentim, Dünya İnsani Zirvesi’nin gerçekten insani sonuçlara vesile olmasıdır” diye konuştu.