G20 Özel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin dönem başkanlığında Antalya’da gerçekleştirilen G-20 Liderler Zirvesi için Türkiye’ye gelen liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvenin açılışından önce 14 Kasım Cumartesi günü ilk olarak Malezya Başbakanı Necip Rezak’ı kabul ederek görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra sırası ile Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ve Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştü. 2 ülke liderinin başkanlığındaki heyetler arası görüşmenin ardından Türkiye ile Çin arasında 7 anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Kasım Cumartesi günü son olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile bir araya gelerek ikili görüşme gerçekleştirdi.

15 Kasım Pazar günü G-20 Liderler Zirvesi’nin resmi açılışı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile bir araya geldi. Görüşmede, Paris ve Ankara’daki terör saldırıları, uluslararası terörizmle mücadele, Suriye ve mülteciler sorunu ile G-20 Zirvesi’nin gündemindeki iklim değişikliği ve kapsayıcı büyüme konuları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvenin açılışının ardından ikili temaslarını sürdürdü. Fransa’daki terör saldırıları nedeniyle Antalya ziyaretini iptal eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’in yerine Türkiye’ye gelen, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Maliye Bakanı Michel Sapin’i kabul ederek bir süre görüştü.

Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron’ı da kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Kasım günü son olarak Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Rusya Federasyonu Başkanı Putin ile görüşmede; Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının 15 Aralık'ta Rusya'da yapılması kararlaştırıldı ve Suriye başta olmak üzere, bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin son günü olan 16 Kasım Pazartesi günü Hindistan Başbakanı Narendra Modii ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'u kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile üçlü görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüştü.