Kolombiya - Küba - Meksika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyaretinde Kolombiya’nın ardından ikinci durağı olan Küba'nın başkenti Havana'ya geçti. Küba programı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, yazar ve şair Jose Marti anıtına çelenk bıraktı. Devlet Başkanlığı Sarayı’nda resmî törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Küba Devlet Başkanı Castro tarafından onuruna verilen resmî öğle yemeğine katıldı.


Kolombiya'daki programını tamamladıktan sonra Havana’ya geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Jose Marti Uluslararası Havaalanı'nda Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Roglio Sierra, Türkiye'nin Havana Büyükelçisi Hasan Servet Öktem ve diğer ilgililer karşıladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba’nın başkenti Havana’daki temaslarına, Küba’nın bağımsızlık mücadelesinin öncüsü, şair ve yazar Jose Marti’nin anıtına çelenk bırakarak başladı.

YAZAR VE ŞAİR JOSE MARTİ ANITINI ZİYARET

Şair ve yazar Jose Marti’nin anıtını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke millî marşlarının çalınmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve anıta çelenk bıraktı. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler anıtın müze bölümünü ziyaret etti.

RESMÎ KARŞILAMA TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmî ziyaret için bulunduğu Havana'da, Küba Devlet Başkanı Raul Castro tarafından törenle karşılandı. Devlet Başkanlığı Sarayı’ndaki tören, iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Başkanı Castro, tören kıtasını selamladı.


Karşılama töreninin ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Başkanı Castro’nun başkanlığında heyetler arası görüşmelere geçildi.

Törende, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de hazır bulundu.

Küba Devlet Başkanlığı Sarayı'ndaki heyetler arası görüşmelerin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Küba Devlet Başkanı Castro, resmî öğle yemeğine geçtiler.

HAVANA’DAKİ ATATÜRK BÜSTÜNE ÇELENK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba'nın başkenti Havana'daki Atatürk büstüne çiçek bıraktı ve "eski şehir" olarak adlandırılan tarihi bölgeyi gezerek, incelemelerde bulundu.


Kentteki yabancı bir devlet başkanına ait tek büst olan Atatürk büstünün bulunduğu parka gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, buraya çiçek bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle, "eski şehir" olarak adlandırılan kentin tarihi bölümüne geçerek, burada tarihçi Eusebio Leal'den bilgi aldı ve Havana Şehir Müzesi'ni gezdi.

Küba’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meksika’ya geçti.