Afrika Özel

Cibuti’nin ardından Afrika ziyaretinin son durağı olan Somali’ye geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce bir Türk firması tarafından yapılan yeni terminal binasının açılışını gerçekleştirdi. Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de açılışını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Türkiye olarak biz, Somalili kardeşlerimize hizmet ürettik, dert üretmedik. Bu kardeşliğimizin bir gereğiydi, bu dayanışmamız devam edecek” dedi.

Afrika Boynuzu ülkeleri ziyaretinin son durağı olan Somali’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, Aden Adde Uluslararası Havalimanı’nda, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve Eşi Qamar Ali Omar karşıladı.

YENİ TERMİNAL BİNASININ AÇILIŞI

Karşılamanın ardından Havalimanı Yeni Terminal Binası’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud, terminal binasının açılışını gerçekleştirdiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, terminal binasının açılışında bir arada bulanmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Terminal binasını çok sıkıntılar çekmiş olan Somali’mize hayırlar getirmesini Allah’tan temenni ediyorum” dedi. Aden Havalimanı’nın yapımını üstlenen Kozuva Şirketler Grubu’na teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, başarılarının artarak devam etmesi dileğini ifade etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, SOMALİ-TÜRKİYE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NİN AÇILIŞINI YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud ile birlikte Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılışını yaptı.

Açılışın ardından hastanede incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan hastaları ziyaret etti, Hemşirelik ve Sağlık Meslek Okulu mezunlarının diploma törenine katıldı ve doktorlar ile yardım kuruluşları çalışanlarıyla fotoğraf çektirdi.

TİKA tarafından başkent Mogadişu’da yaptırılan 200 yataklı Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılışında iki ülke arasında, hastanenin ortaklaşa işletilmesi için bir protokol imzalandı.

Protokole göre, Sağlık Bakanlığı 5 yıl boyunca uzman personel ve finansal destek verecek. Geçen yıl Eylül ayından beri hasta kabul edilen hastanede, Kasım’da da ameliyatlar başladı ve yataklı tedavi servisi hizmete açıldı. Hastane, 5 yıl süreyle iki ülke tarafından müştereken işletilecek ve süre sonunda Somali’ye bedelsiz devredilecek. Beş yıllık süreçte, bölgede tedavisi mümkün olmayan hastaların tedavileri yerinde yapılacak, Somali’de üçüncü basamak modern hastane işletme modeli oluşturulacak, ülke halkına sürdürülebilir, güvenli ve kaliteli sağlık hizmeti sunulacak, sağlık sistemine yetişmiş insan gücü kazandırılacak.

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da katıldı.

“TÜRKİYE OLARAK SOMALİLİ KARDEŞLERİMİZE HİZMET ÜRETTİK; BU DAYANIŞMAMIZ DEVAM EDECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika Boynuzu ülkeleri ziyareti kapsamında Somali’nin başkenti Mogadişu’da Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud ile baş başa görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 3,5 yıl aradan sonra tekrar Mogadişu’da olmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somalililere misafirperverlikleri ve muhabbetleri için teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Somali Büyükelçiliğinde görev yaparken 27 Temmuz 2013'te terör saldırıları sonucu şehit olan Polis Memuru Sinan Yılmaz'ı rahmet ve minnetle yâd ederek, aynı şekilde Somali'de görevlerini yaparken hain saldırılar sonucu hayatını kaybeden Sadettin Doğan ve Uğur Tezcan'ı da rahmetle andı ve ailelerine başsağlığı diledi.

“ÖNCEKİ ZİYARETİMİZDEN BU YANA MEVCUT GELİŞMELER BİZLERİ GELECEĞE YÖNELİK UMUTLANDIRIYOR”

Son 3,5 yıl içinde sivil toplumdan ve resmî kurumlardan birçok vatandaşın her türlü tehlike, sıkıntı ve badireyi göze alarak Somali'de görev yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onların bu gayretleri, fedakârlıkları ve hizmetleri sayesinde bugün bu seviyelere geldik. Kendilerine en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah'a hamdolsun üç buçuk yıl önce verdiğimiz sözlerin tutulmaya başlandığını ve bunların ortaya çıktığını görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir. Önceki ziyaretimizden bu yana mevcut gelişmeler bizleri geleceğe yönelik umutlandırıyor” dedi.

İMZALANAN İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar, milletvekilleri ve iş adamlarının bulunduğu kalabalık bir heyetle Somali ziyaretini gerçekleştirdiğini dile getirerek, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud görüşmesinde ikili ilişkiler, iş birliği alanları ve Somali'yi daha ileri taşıyacak projeler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi. Ziyaret vesilesiyle "enerji ve madencilik", "gençlik ve spor", "deniz ulaştırma" ve "savunma sanayi" alanlarında iş birliği anlaşmaları imzaladıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlaşmaların Somali ile ilişkilerde yeni bir safhaya geçileceğinin işareti olduğunu aktardı.

TÜRKİYE’NİN KATKILARIYLA MOGADİŞU’DA AÇILAN HASTANE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 200 yatak kapasiteli, son teknoloji hastanenin Mogadişu'da açıldığını belirterek, iki ülkenin sağlık bakanlarına, TOKİ'ye, TİKA'ya ve yüklenici firmalara teşekkür etti. İki ülke Sağlık Bakanlıklarının birlikte idare edeceği hastanenin, 5 yıl sonra tamamen Somali Sağlık Bakanlığına devredileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, buraya, Sağlık Bakanlığının doktor, sağlık ekibi, hemşire takviyesinde bulunacağını, bir eğitim-öğretim hastanesi sıfatıyla görev yapacak hastanenin, Somalili doktorların, hemşirelerin görev alacağı bir merkez haline geleceğini ifade etti.

“KARDEŞLİĞİMİZİN GEREĞİ OLARAK SOMALİLİ KARDEŞLERİMİZE HİZMET ÜRETTİK”

Somali’nin aynası olacak ve ülkenin imajına çok olumlu katkı sağlayacak Mogadişu Havalimanı yeni terminalinin de bugün açılışını yaptıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok kısa zamanda tamamlanan terminal binasının, 300 kişiye istihdam sağlayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanının şu an itibarıyla günde 5 bin yolcuya hizmet verebildiğini kaydederek, Türk Hava Yollarının (THY) bugünden itibaren, haftanın her günü Mogadişu'ya sefer düzenleyeceğini bildirdi. Mogadişu Limanı yönetimini devralan Albayrak şirketinin liman modernizasyonu çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Erdoğan, Somali için önemli bir gelir kaynağı teşkil eden Mogadişu Limanı'nın çok stratejik bir yerde bulunduğunu kaydetti. Konteyner limanına bir vincin ilave edildiğini, yeni bir vincin de şubat ayı içinde ekleneceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki boşaltma, yükleme noktasında limanın çok hareketli hale geleceğini söyledi. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki yolun asfaltlanmış olarak bitmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak biz, Somalili kardeşlerimize hizmet ürettik, dert üretmedik. Bu kardeşliğimizin bir gereğiydi, bunu yapmanın memnuniyeti içindeyiz. Yeterli mi? Değil. Bu dayanışmamız devam edecek” dedi.

YAPIMI SÜREN YENİ TÜRK BÜYÜKELÇİLİK BİNASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin büyükelçiliğinin yeni hizmet binası çalışmasının devam ettiğini bildirerek, büyükelçilik için 80 bin metrekarelik bir alanın tahsis edildiğini, burada 10 bin metrekare kapalı alanı olan bir hizmet binasının yapıldığını, bunun, dünyanın en büyük Türk büyükelçiliklerinden bir tanesi olduğunu kaydetti. Somali'de Türkiye'nin büyükelçilik binası gibi bir binanın bulunmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, hala konteynerler içerisinde bu hizmeti veren ülkelerin olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında uluslararası toplumu, Somali ile olan bağlarını güçlendirmeye, Somali'nin dertleriyle yakından ilgilenmeye davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Donörler toplantısı yapmak suretiyle sonunda bir hiç çıkan değil, sonunda netice çıkan toplantılar istiyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin, gerek resmî kurumlarıyla gerekse sivil toplum kuruluşlarıyla, yönetimle iş birliği içinde 3 yılı aşkın süredir, Somali'de yeniden yapılanma sürecine katkı sağladığını belirterek, ailelerinden uzak, fedakârca çalışan, gayret eden herkese teşekkürlerini ifade etti.

Ebolaya karşı mücadele amacıyla temin edilen yardım malzemelerinin, Batı Afrika'da bu hastalıktan en çok etkilenen ülkelere ulaştırıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda Afrika ülkelerine desteğin devam edeceğini bildirdi.

SOMALİ’DE YAPILACAK YENİ KONUTLAR VE TÜRKİYE’NİN KATKISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali’de konut yapılması konusunu Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud ile görüştüklerini belirterek, “Diyoruz ki bir konut yapımına girelim. Ama önce bir şehir planlaması yapalım. İlk etapta bir 10 bin konut yapmak suretiyle şehrin görünümünü değiştirelim. Burada 45 metrekarelik, 65 metrekarelik, 85 metrekarelik, alt gelir gruplarına yönelik bir adım atabiliriz. Bu konunun detaylarını değerli mevkidaşımla görüştük. İnanıyorum ki 1-2 yıl içinde, bu 10 bin konutu hazırlar ve Somali’ye kazandırırız. İşin ikinci etabını farklı bir şekilde planlayıp, ondan sonra yola devam ederiz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ŞEYH MAHMUD: “SOMALİ’NİN İYİ YÖNDE GİTMESİNDE TÜRKİYE’NİN KATKISI BÜYÜK”

Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud da yaptığı açıklamada, “Bugün Somali için çok mutlu bir gün. Kardeşimiz Erdoğan’ın burada bizimle olması Somali halkı için çok önemli. Ziyaret kısa, birkaç saatlik ama Somali için önemi büyük. Somali halkı bu anlamlı ziyarete müteşekkir” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud, dışarıdan bakanların ilişkilerin bu kadar kısa sürede nasıl böyle geliştiğine anlam veremediğini belirterek, iki ülke arasındaki tarih ve kardeşlik bağlarına bakmadan durumun anlaşılmayacağını kaydetti. Somali'nin iyi yönde gitmesinde Türkiye'nin büyük katkısı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud, Somali Cumhuriyeti adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ettiğini söyledi.

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud, Somali’ye katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a madalya ve sertifika verdi.

EMİNE ERDOĞAN, SOMALİ’DE TÜRK SİVİL TOPLUM TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Afrika gezisi kapsamında Somali’de bulunan Emine Erdoğan, Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılış törenine katıldı.

Burada tedavi gören hastaları ziyaret eden Emine Erdoğan, açılıştan sonra Yeryüzü Doktorları’nın öncülüğünde açılan Hemşirelik Yüksekokulu’nda eğitim alan hemşirelere mezuniyet sertifikalarını verdi. İlk sertifikayı Emine Erdoğan’ın elinden alan hemşireler Somali-Türkiye Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görev yapacak. Sertifika töreninde Somali’nin ilk kadın genel cerrahı da Türkiye’nin Somali’ye yaptığı sağlık yatırımlarından dolayı teşekkür etti.

Emine Erdoğan, açılış ve sertifika töreninin ardından Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud’un eşi Qamar Ali Omar ile Sümeyye Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı’nın kızının da bulunduğu bir ortamda görüştü. Daha sonra Kızılay, İHH, Yardımeli Derneği, Diyanet Vakfı ve TİKA temsilcileri ile görüşen Emine Erdoğan, Somali’de yatırım yapan ve yardım malzemeleri dağıtan temsilcilerden bölgedeki hizmetlerle ilgili bilgi aldı, sorunları dinledi ve kendilerini Somali’de bulunma cesaretlerinden dolayı tebrik etti.

Emine Erdoğan, yedi saatlik Somali ziyareti sırasında ayrıca Somali Cumhurbaşkanı’nın eşi Qamar Ali Omar himayesindeki yetim çocuklar yanında Diyanet Vakfı’na bağlı İmam-Hatip Lisesi’nde öğrenim gören yetim öğrencilerle buluştu ve gösterilerini izledi, kendilerine hediyeler verdi.

Somali’deki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Mogadişu Havaalanı’nda Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud uğurladı.