Çin

12.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pekin’de düzenlenen Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmelerde bulunmak üzere 12-15 Mayıs 2017 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.


Çin’de, 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Macaristan Başbakanı Viktor Orbán ve Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic’i ayrı ayrı kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi.

 

 

 

 

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştü. Çin Devlet Başkanı Şi tarafından resmî törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, heyetler arası görüşmeler başkanlık etti. Görüşme sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi huzurunda, iki ülke arasında bazı anlaşmalar imzalandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs 2017 Pazar günü Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Kuşak ve Yol Forumu’nun açılış törenine katıldı. ‘Modern İpek yolu’ olarak da adlandırılan kuşak güzergâhındaki 29 ülkenin devlet ve hükûmet başkanının hazır bulunduğu açılış töreni, Pekin Olimpiyat Merkezinde yer alan Çin Ulusal Kongre Merkezinde gerçekleşti. Katılımcı ülke liderlerinin aile fotoğrafının çekiminin ardından açılış oturumuna geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış oturumunda bir konuşma yaptı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile bir araya geldi; Polonya Başbakanı Beata Syzdlo’yu kabul etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pekin'deki temasları kapsamında Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu açılış akşam yemeğine ve kültürel gala programına eşi Emine Erdoğan ile birlikte katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Mayıs 2017 Pazartesi günü Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu liderler oturumuna iştirak etti. Yanqi Gölü Adası Toplantı Merkezinde gerçekleştirilen oturum öncesinde, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve forumda temsil edilen diğer ülkelerin hükûmet ve devlet başkanları ile el sıkıştı.

Daha sonra, yuvarlak masa formatında düzenlenen ve ‘Yakın Ortaklık İçin Politikalarda Sinerji’ başlığını taşıyan liderler oturuma geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturumda bir konuşma yaptı. Oturumun ardından devlet ve hükûmet başkanları ile birlikte Han Que Meydanında grup fotoğrafı çekimine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra forum kapsamında düzenlenen çalışma yemeğine geçti.

Çin’in başkenti Pekin’deki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gitti.