Nijerya

02.03.2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine’yi kapsayan Batı Afrika turunun üçüncü durağı olan Nijerya’ya 2 Mart 2016 tarihinde resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abuja Nnamdi Azikiwe Uluslararası Havalimanı'nda Nijerya Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Khadija Bukar Abba İbrahim, Başkent Sınırları Federal Bakanı Muhammad Musa Bello, Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Hakan Çakıl ve diğer yetkililer tarafından törenle karşılandı.

 


Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari tarafından Devlet Başkanlığı Sarayı’nda resmî törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan mevkidaşı Buhari ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra ortak basın toplantısında Devlet Başkanı Buhari ile yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.


Nijerya Devlet Başkanı Buhari tarafından onuruna verilen resmî öğle yemeğine de katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkedeki temaslarını tamamlayarak beraberindeki heyet ile birlikte Nijerya'dan, Gine'nin başkenti Konakri'ye hareket etti.