Gine

03.03.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Batı Afrika ziyaretinin son durağı Gine’ye 3 Mart 2016 tarihlerinde resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Konakri Havalimanı’nda Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde ve eşi Djene Kaba Conde tarafından resmî törenle karşılandı.


Emine Erdoğan, Gine'nin başkenti Konakri’de kadın ve çocuk sağlığına yönelik çalışmalarda bulunan ve Gine Cumhurbaşkanının eşi Kaba Conde tarafından kurulan PROSMI Vakfı'nı ziyaret etti. Kaba Conde, Türkiye'nin Gine'ye verdiği destekler dolayısıyla Emine Erdoğan'ın şahsında Türkiye'ye teşekkür etti. Vakfın faaliyetleri ve acil ihtiyaçları konusunda bilgi alan Emine Erdoğan, Türkiye'nin; Gine'nin kalkınma çabalarına katkı vermekten mutlu olduğunu ifade etti.

Emine Erdoğan, bu ziyaretinin ardından, PROSMI Vakfı tarafından düzenlenen, satışlardan elde edilen gelirin kadın ve çocuk sağlığı alanında kullanıldığı hayır fuarının açılışına katıldı. Fuar alanına gelişinde Afrika dansları ile karşılanan Emine Erdoğan’a, heyette bulunan bakanların eşleri de refakat etti

Gine’deki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, kendilerine eşlik eden heyet ile birlikte Türkiye’ye dönmek üzere başkent Konakri’den ayrıldı.