ABD

17.09.2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu’na katılmak üzere, 17-22 Eylül 2022 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) yaptığı ziyarete eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

Emine Erdoğan, ABD Müslüman Örgütler Konseyi (USCMO) tarafından New York'ta düzenlenen törende, sosyal projeler, eğitim, çevre ve insani yardım alanlarında Müslüman kadınlara verilen "Uluslararası Başarı ve Topluma Katkı Ödülü"nü aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan New York’ta sanatçı Deniz Sağdıç’ın Sıfır Atık Projesi Sergisi’ni gezdi.

Emine Erdoğan, New York Türkevi binasında, “Dünya Ortak Evimiz: İklim Kriziyle Mücadelede Sıfır Atığın Önemi” programına katıldı.

Ülkedeki temasları kapsamında Emine Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ile bir araya geldi. Emine Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Sıfır Atık Projesi”nin dünyada yaygınlaştırılması için iyi niyet beyanı imzaladı.

Emine Erdoğan, New York Türkevi'nin teras katında, BM Genel Sekreter Yardımcısı Melisa Fleming, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un eşi Brigitte Macron ve Güney Kore Cumhurbaşkanının eşi Kim Kun Hee başta olmak üzere, Letonya ve Ekvador'un da aralarında bulunduğu 15 ülke liderinin eşlerinin katıldığı Türk mutfağı tanıtım programı düzenledi.

New York’taki temasları kapsamında Emine Erdoğan, BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un eşi Brigitte Macron ile Türkevi’nde ayrı ayrı bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden'ın BM 77. Genel Kurulu'na katılan liderler ve eşleri onuruna verdiği yemeğe katıldı.