15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Beştepe Millet Camii İbadete Açıldı

03.07.2015
Beştepe Millet Camii İbadete Açıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Beştepe Millet Camii’nin ibadete açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam medeniyetinin en önemli maddi unsurlarının camiler olduğunu vurgulayarak, “Bugün nerede bir kubbe, bir minare varsa, biliyoruz ki orası Müslüman yurdudur. ‘Şehadetleri dinin temeli’ olan ezanlar işte o minarelerden yükselir. Günde beş vakit namaza işte o kubbelerin altında durulur” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde yer alan ve inşası tamamlanan Beştepe Millet Camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle ibadete açıldı.


Cuma Namazının hemen öncesinde düzenlenen ve binlerce Ankaralının yoğun ilgi gösterdiği açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bakanlar ve çok sayıda milletvekili de hazır bulundu.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yaptıkları caminin milletimize hayırlı olmasını dileyerek caminin adını, ‘Beştepe Millet Camii’ olarak açıkladı. Caminin Ankara’ya kazandırılmasında, müteahhidinden mimarına, mühendisinden işçisine kadar emeği geçen herkese teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu caminin gerek mimarisi, gerek külliye bütünlüğü içindeki konumuyla hem bölgeye, hem Ankara’ya, hem de ülkemize çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

“İSLAM MEDENİYETİNİN EN ÖNEMLİ MADDİ UNSURLARI CAMİLERDİR”

İslam medeniyetinin en önemli maddi unsurlarının camiler olduğunu ve inşa edilen her caminin bu topraklara vurulan yeni bir mühür olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu mühürlerin her biri, coğrafyamızdaki tapu senetlerimizdir” dedi. Bir dönem her alanda olduğu gibi cami inşaatlarında estetik anlayışın kaybedildiğini; sadece dört duvardan toprak ve beton yığınlarından ibaret köyler, kasabalar, şehirlerle birlikte camiler de inşa edildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Hamdolsun büyük bir mücadele sonunda biz yeniden tarihimizin, kültürümüzün kadim mimari anlayışını yeni bir sentezle, yeni bir yorumla ihya etmeyi, ayağa kaldırmayı başardık. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin tüm ana ve yardımcı binalarıyla işte bu mimari anlayışın en seçkin, en ihtişamlı örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum.”

“NEREDE BİR KUBBE, BİR MİNARE VARSA, BİLİYORUZ Kİ ORASI MÜSLÜMAN YURDUDUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ibadet mekânlarımızın büyüklük ve güzelliklerinin, yükseldikleri beldelere kattıkları anlamdan kaynaklandığını belirterek, “Bugün nerede bir kubbe, bir minare varsa, biliyoruz ki orası Müslüman yurdudur. ‘Şehadetleri dinin temeli’ olan ezanlar işte o minarelerden yükselir. Günde 5 vakit namaza işte o kubbelerin altında durulur” dedi. Camilerimizin büyüklüğü ve güzelliğinin bizim için ancak iftihar kaynağı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nasıl İstanbul deyince yedi tepesindeki yedi cami aklımıza geliyorsa, inşallah Ankara’yı da ayın özelliğe kavuşturuyoruz, bunun gayreti içindeyiz” şeklinde konuştu.

“DUALARIN BEREKETİYLE MÜSLÜMANLAR YAŞADIKLARI SIKINTILARDAN ALLAH’IN İZNİYLE KURTULACAKLARDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayını hem bireysel olarak, hem de toplumsal olarak en güzel şekilde değerlendirmeye çalıştığımızı; ancak çevremizde maalesef bambaşka bir manzaranın olduğunu ifade ederek, özellikle Suriye, Irak ve Mısır’da yaşanan sıkıntılara, maruz kalınan ve tüm şiddetiyle devam eden zulme dikkat çekti. “Uzak coğrafyalarda orucun ve namazın dahi yasaklandığı yerlerde hayat mücadelesi veren kardeşlerimizin olduğunu biliyoruz. Müslümanların ilk kıblemiz Kudüs’e sokulmak istenmediği günler yaşıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Afrika’da açlığın, sefaletin, yokluğun, hastalığın pençesinde kıvranan kardeşlerimizin olduğunu bilerek iftarımızı, sahurumuzu yapmak bize ağır geliyor. Yerinden yurdundan edilmiş, tüm hayatı alt-üst olmuş kardeşlerimizin bir kısmını biz ülkemizde misafir ediyoruz. Bir kısmı başka yerlere sığınmış durumda. İnşallah camilerimizde, evlerimizde yapılan ibadetlerin ve bu noktada bütün kardeşlerimin yaptıkları duaların bereketiyle tüm Müslümanlar yaşadıkları sıkıntılardan Allah’ın izniyle kurtulacaklardır. Bu millet güçlü olursa diğer kardeşlerimize de mutlaka faydası olacaktır. Ama biz zayıflarsak, karşılaşacağımız felaket inanın bana diğer kardeşlerimizinkinden daha büyük olur.”

Konuşmasında Beştepe Millet Camii ile ilgili daha pek çok teknik bilgiye de yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, camiin karşısında yer alan kongre merkezinin inşaatının devam ettiğini ve yapımının yılsonuna kadar tamamlanıp merkezin hizmete açılacağını kaydetti ve şu bilgileri verdi: “Camimizin kıble kısmında çok amaçlı salonların olacağı bir merkezin ve hemen onun sağ tarafında yer alacak ve 5 milyon cilt esere sahip, en ileri teknolojiye sahip Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin de şu anda projeleri tamamlanıyor. Bunların da kısa sürede inşaatı da başlayıp en geç 1,5-2 yıl içerisinde oralar da bitecek ve böylece Cumhurbaşkanlığı Külliyesi tamamlanmış olacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından sonra açılış duasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, aynı zamanda Beştepe Millet Camii’ndeki ilk Cuma Namazını kıldırıp ilk hutbeyi irad eden isim oldu. Başkan Görmez, hutbesinde cami inşa etmenin İslam tarih ve medeniyetindeki yerine değindi.

Beştepe Millet Camii

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bünyesinde, halka açık mekânlardan biri olan Beştepe Millet Camii’nin oturum alanı 5.177 m2 ve bir ana kubbe dört yarım kubbe ile örtülü. Bodrum, namaz katı ve mahfil kısmından oluşan camide 3 bin kişi aynı anda ibadet edebiliyor. Cami, her biri iki şerefeli, yükseklikleri 60 metreyi bulan dört minareye sahip. Binada namaz alanları ve abdesthanelere dikey ulaşımı sağlayan iki adet asansör mevcut. Cami girişindeki taç kapı, mermer kaplama ve metal süslemelerle oluşturulmuş. Engellilerin rahatça abdest alıp ibadet edebilmesi için gerekli düzenlemelere sahip olan cami, mimarisi ve süslemeleri bakımından Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yer alan diğer yapılarla uyumu ile de dikkat çekiyor. Cami duvarlarına işlenmiş hüsn-i hat yazıları, devlet, adalet, hak, doğruluk konularını içeren ayetlerden seçilmiş. Modern mimari ile Osmanlı mimarisinin bir sentezi olarak nitelenen caminin tüm hüsn-i hat yazıları ve istifleri, Hattat Hüseyin Kutlu’nun imzasını; süslemelerin tasarımı ve tatbiki ise günümüzün önemli kalemişi ustalarından M. Semih İrteş’in imzasını taşıyor.

Tüm Haberler