15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Millî Meselelerden Siyasi Sonuç Devşirmek İsteyenlere, Milletimiz Bugüne Kadar Prim Vermemiştir”

23.02.2015
“Millî Meselelerden Siyasi Sonuç Devşirmek İsteyenlere, Milletimiz Bugüne Kadar Prim Vermemiştir”

Geçici Köy Korucularından oluşan bir heyeti Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Süleyman Şah Türbesi’nin, ecdadımızın ve tarihimizin bize bir emaneti olduğuna işaret ederek, “Bu taşınma işlemiyle, Süleyman Şah Türbesi’ni ve oradaki askerlerimizi, bize karşı adeta bir şantaj aracı gibi kullanmak isteyenlerin oyunlarını da bozmuş bulunuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabulde konuşmasına önceki gece başarıyla gerçekleştirilen Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’nun tahliyesi operasyonundan dolayı, hükümeti, Türk Silahlı Kuvvetlerini, operasyona katılan ve destek veren tüm güvenlik güçlerini bir kez daha tebrik ederek başladı.


Süleyman Şah Türbesi’nin, ecdadımızın ve tarihimizin bize bir emaneti olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar bu emaneti titizlikle koruduk. Daha önce, türbenin yeri iki defa değiştirilmişti. Bu üçüncü değişim oldu. Yapılan barajlar sebebiyle bu derişiklikler olmuştu. Bu defa da, olağanüstü güvenlik şartları sebebiyle türbeyi daha güvenli bir yere nakli kubur ile aktarıldı. Bölgede bildiğiniz gibi çok çetin çatışmalar yaşanmaktadır. Operasyonun gerekçesi güçlüdür, icrası da başarıyla yürütülmüştür.  Bu asla bir geri çekilme, ecdadımızın ve tarihimizin emanetinden vazgeçme değildir. Yapılan iş, sadece, türbeyi korumakla görevli askerlerimizin can güvenliğini tehlikeye atmamak için başvurduğumuz geçici bir yol, geçici bir taşıma işlemidir.”

“MUHALEFET PARTİLERİNİN ESED REJİMİ İLE AYNI ÇİZGİYE GELMİŞ OLMALARI ESEF VERİCİDİR”

Türkiye’nin, bu taşınma işlemiyle, anlaşmalardan kaynaklanan hiçbir hakkından feragat etmediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, türbeyi korumakla görevli askerlerimizin can güvenliğinin, her şeyden önce geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, türbenin ve içindeki emanetlerin manevi değerlerine uygun şekilde muhafazasının da, çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bu taşınma işlemiyle, Süleyman Şah Türbesini ve oradaki askerlerimizi, bize karşı adeta bir şantaj aracı gibi kullanmak isteyenlerin oyunlarını da bozmuş bulunuyoruz. Biz bu oyunları bozarken, içerideki bir takım çevrelerin çok ağır ifadelerle kendi devletine, kendi hükümetlerine ithamlar yöneltmeleri, gerçekten çok üzücüdür, çok düşündürücüdür. Bilhassa muhalefet partilerinin bu konuda Esed rejimi ile aynı çizgiye gelmiş olmaları esef vericidir. 1939’da ve 1975’te baraj yapımı sebebiyle türbenin nakledilmesinde sorun görmeyenlerin, 2015 yılında, çok daha önemli, çok daha hayati bir sebeple yapılan nakil operasyonunu yerden yere vurmaları üzüntü vericidir.” dedi.

Türbe’nin, yine Suriye topraklarında, sınırımızın hemen 200 metre ötesine, Eşme Köyü bölgesine taşındığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayrağımızın artık, Eşme bölgesinde dalgalandığını ifade etti.

Nakil operasyonu sırasında, bir astsubayız elim bir kaza sonucu şehit olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buradan bir kez daha şehidimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, silah arkadaşlarına ve ailesine başsağlığı diliyorum” dedi.

“OPERASYON PLANI BAŞARIYLA YÜRÜTÜLDÜ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, bu tür operasyonları geçmişte de defalarca yaptığına işaret ederek, “Süleyman Şah Türbesi’nin nakline tepki gösterenlerin, Musul Başkonsolosluğumuzun basılması ve orada çalışanlarımızın rehin alınması olayında gösterdikleri tepkileri de çok iyi biliyoruz, çok iyi hatırlıyoruz. Başkonsolosluk çalışanlarımızı, daha sonra, yine ince bir planlamayla, başarılı bir operasyonla, kimsenin burnu kanamadan sağ-salim kurtarmış ve ülkemize getirmiştik. Şu anda bu mevcut operasyonda da olay bir haftalık bir aylık değil, aylardır bunun çalışmalarını ilgili birimlerimiz, silahlı Kuvvetlerimiz, hep beraber yaptık. Plan gayet irade altında yürütüldü, saat geldi, an geldi ve gerçekleştirilmek suretiyle de bu netice alındı. Aynı şekilde, Libya’daki olaylar sırasında, orada bulunan binlerce vatandaşımızı, hatta diğer ülkelerin vatandaşlarını da başarıyla tahliye etmiştik” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, bu tür kriz durumlarında kendi kararlarını verebilen, inisiyatif kullanabilen ve kendi operasyonlarını yürütebilen bir ülke olduğunu vurguladı ve bundan hep birlikte gurur duyulması gerektiğinin altını çizdi.

Bu operasyonla ilgili olumsuz bir hava oluşturmak isteyenlerin, Türkiye’nin ve milletimizin menfaatlerini korumak gibi bir düşünceleri olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli meselelerden siyasi sonuç devşirmek isteyenlere milletimiz bugüne kadar pirim vermemiştir, bu meselede de vermeyecektir” dedi.

GEÇİCİ KÖY KORUCULARININ ÖNEMİ

Geçici Köy Korucularımızı temsil eden bir heyetle birlikte bulunduklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geçici Köy Koruculuğu sisteminin 1985 yılından beri devam eden bir uygulama olduğunu belirtti.

Bölge halkının terör örgütüne karşı devletinin, milletinin yanında yer almasının ifadesi olması bakımından sistemin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bölücü terör örgütünün saldırılarına karşı kendi köylerini korumak, kendi can ve mal güvenliklerini sağlamak üzere organize edilen Geçici Köy Korucularımız, daha sonra bölgede güvenlik güçlerimizin en büyük yardımcısı konumuna gelmiştir. Terörle mücadele faaliyetlerinde bugüne kadar 1.620 şehit veren Geçici Köy Korucularımızın fedakârlıkları her türlü takdirin üzerindedir. Halen 22 ilimizde 45 bin 880 Geçici Köy Korucumuz görev yapıyor. Geçici Köy Korucularımızın özlük haklarıyla ilgili mağduriyetlerini gidermek için 2007, 2012 ve 2013 yıllarında çok önemli düzenlemeler gerçekleştirdik. Bugün kendileriyle tüm bu meseleleri görüşecek, konuşacak, hasbihal edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar ailesinin, köyünün, bölgesinin, ülkesinin korunmasında görev alan tüm Geçici Köy Korucularına şükranlarını sunduğunu ifade ederek, “Şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Halen görevleri başında olan tüm Geçici Köy Korucularımıza başarılar diliyor, Allah yar ve yardımcıları olsun diyorum” dedi.

“9 MART’TA BAKANLAR KURULU’NU BİR KEZ DAHA TOPLAYACAĞIM”

Konuşmasında, 9 Mart’ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Bakanlar Kurulu’nun bir kez daha toplayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “Ülkemizin yaşadığı bu önemli günlerde, Hükümetimizle, Bakanlar Kurulu üyelerimizle burada kapsamlı değerlendirmeler yapacak, hem mevcut durumu ortaya koyacak, hem de bundan sonrasına ilişkin hazırlıkları gözden geçireceğiz.”

Tüm Haberler