15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye Olarak Somalili Kardeşlerimize Hizmet Ürettik; Bu Dayanışmamız Devam Edecek”

25.01.2015
“Türkiye Olarak Somalili Kardeşlerimize Hizmet Ürettik; Bu Dayanışmamız Devam Edecek”

 

Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımı tamamlanıp açılan ve bundan sonra yapılacak projelerle Türkiye’nin Somali’ye verdiği kardeşçe desteği devam ettireceğini kaydederek, “Türkiye, gerek resmî kurumları gerekse sivil toplum kuruluşlarıyla, yönetimle iş birliği içinde 3 yılı aşkın süredir Somali’nin yeniden yapılanma sürecine katkı sağlıyor” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Boynuzu ülkeleri ziyareti kapsamında Somali’nin başkenti Mogadişu’da Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile ortak basın toplantısı düzenledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud ile baş başa görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 3,5 yıl aradan sonra tekrar Mogadişu’da olmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somalililere misafirperverlikleri ve muhabbetleri için teşekkür etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Somali Büyükelçiliğinde görev yaparken 27 Temmuz 2013'te terör saldırıları sonucu şehit olan Polis Memuru Sinan Yılmaz'ı rahmet ve minnetle yâd ederek, aynı şekilde Somali'de görevlerini yaparken hain saldırılar sonucu hayatını kaybeden Sadettin Doğan ve Uğur Tezcan'ı da rahmetle andı ve ailelerine başsağlığı diledi. 

“ÖNCEKİ ZİYARETİMİZDEN BU YANA MEVCUT GELİŞMELER BİZLERİ GELECEĞE YÖNELİK UMUTLANDIRIYOR”

Son 3,5 yıl içinde sivil toplumdan ve resmî kurumlardan birçok vatandaşın her türlü tehlike, sıkıntı ve badireyi göze alarak Somali'de görev yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onların bu gayretleri, fedakârlıkları ve hizmetleri sayesinde bugün bu seviyelere geldik. Kendilerine en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah'a hamdolsun üç buçuk yıl önce verdiğimiz sözlerin tutulmaya başlandığını ve bunların ortaya çıktığını görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir. Önceki ziyaretimizden bu yana mevcut gelişmeler bizleri geleceğe yönelik umutlandırıyor”  dedi.

İMZALANAN İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar, milletvekilleri ve iş adamlarının bulunduğu kalabalık bir heyetle Somali ziyaretini gerçekleştirdiğini dile getirerek, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud görüşmesinde ikili ilişkiler, iş birliği alanları ve Somali'yi daha ileri taşıyacak projeler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi. Ziyaret vesilesiyle "enerji ve madencilik", "gençlik ve spor", "deniz ulaştırma" ve "savunma sanayi" alanlarında iş birliği anlaşmaları imzaladıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlaşmaların Somali ile ilişkilerde yeni bir safhaya geçileceğinin işareti olduğunu aktardı. 

TÜRKİYE’NİN KATKILARIYLA MOGADİŞU’DA AÇILAN HASTANE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 200 yatak kapasiteli, son teknoloji hastanenin Mogadişu'da açıldığını belirterek, iki ülkenin sağlık bakanlarına, TOKİ'ye, TİKA'ya ve yüklenici firmalara teşekkür etti. İki ülke Sağlık Bakanlıklarının birlikte idare edeceği hastanenin, 5 yıl sonra tamamen Somali Sağlık Bakanlığına devredileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, buraya, Sağlık Bakanlığının doktor, sağlık ekibi, hemşire takviyesinde bulunacağını, bir eğitim-öğretim hastanesi sıfatıyla görev yapacak hastanenin, Somalili doktorların, hemşirelerin görev alacağı bir merkez haline geleceğini ifade etti. 

“KARDEŞLİĞİMİZİN GEREĞİ OLARAK SOMALİLİ KARDEŞLERİMİZE HİZMET ÜRETTİK”

Somali’nin aynası olacak ve ülkenin imajına çok olumlu katkı sağlayacak Mogadişu Havalimanı yeni terminalinin de bugün açılışını yaptıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok kısa zamanda tamamlanan terminal binasının, 300 kişiye istihdam sağlayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanının şu an itibarıyla günde 5 bin yolcuya hizmet verebildiğini kaydederek, Türk Hava Yollarının (THY) bugünden itibaren, haftanın her günü Mogadişu'ya sefer düzenleyeceğini bildirdi. Mogadişu Limanı yönetimini devralan Albayrak şirketinin liman modernizasyonu çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Erdoğan, Somali için önemli bir gelir kaynağı teşkil eden Mogadişu Limanı'nın çok stratejik bir yerde bulunduğunu kaydetti. Konteyner limanına bir vincin ilave edildiğini, yeni bir vincin de şubat ayı içinde ekleneceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki boşaltma, yükleme noktasında limanın çok hareketli hale geleceğini söyledi. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki yolun asfaltlanmış olarak bitmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak biz, Somalili kardeşlerimize hizmet ürettik, dert üretmedik. Bu kardeşliğimizin bir gereğiydi, bunu yapmanın memnuniyeti içindeyiz. Yeterli mi? Değil. Bu dayanışmamız devam edecek” dedi. 

YAPIMI SÜREN YENİ TÜRK BÜYÜKELÇİLİK BİNASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin büyükelçiliğinin yeni hizmet binası çalışmasının devam ettiğini bildirerek, büyükelçilik için 80 bin metrekarelik bir alanın tahsis edildiğini, burada 10 bin metrekare kapalı alanı olan bir hizmet binasının yapıldığını, bunun, dünyanın en büyük Türk büyükelçiliklerinden bir tanesi olduğunu kaydetti. Somali'de Türkiye'nin büyükelçilik binası gibi bir binanın bulunmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, hala konteynerler içerisinde bu hizmeti veren ülkelerin olduğuna dikkat çekti. 

Konuşmasında uluslararası toplumu, Somali ile olan bağlarını güçlendirmeye, Somali'nin dertleriyle yakından ilgilenmeye davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Donörler toplantısı yapmak suretiyle sonunda bir hiç çıkan değil, sonunda netice çıkan toplantılar istiyoruz” diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin, gerek resmî kurumlarıyla gerekse sivil toplum kuruluşlarıyla, yönetimle iş birliği içinde 3 yılı aşkın süredir, Somali'de yeniden yapılanma sürecine katkı sağladığını belirterek, ailelerinden uzak, fedakârca çalışan, gayret eden herkese teşekkürlerini ifade etti. 

Ebolaya karşı mücadele amacıyla temin edilen yardım malzemelerinin, Batı Afrika'da bu hastalıktan en çok etkilenen ülkelere ulaştırıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda Afrika ülkelerine desteğin devam edeceğini bildirdi. 

SOMALİ’DE YAPILACAK YENİ KONUTLAR VE TÜRKİYE’NİN KATKISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali’de konut yapılması konusunu Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud ile görüştüklerini belirterek, “Diyoruz ki bir konut yapımına girelim. Ama önce bir şehir planlaması yapalım. İlk etapta bir 10 bin konut yapmak suretiyle şehrin görünümünü değiştirelim. Burada 45 metrekarelik, 65 metrekarelik, 85 metrekarelik, alt gelir gruplarına yönelik bir adım atabiliriz. Bu konunun detaylarını değerli mevkidaşımla görüştük. İnanıyorum ki 1-2 yıl içinde, bu 10 bin konutu hazırlar ve Somali’ye kazandırırız. İşin ikinci etabını farklı bir şekilde planlayıp, ondan sonra yola devam ederiz” dedi. 

CUMHURBAŞKANI ŞEYH MAHMUD: “SOMALİ’NİN İYİ YÖNDE GİTMESİNDE TÜRKİYE’NİN KATKISI BÜYÜK”

Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud da yaptığı açıklamada, “Bugün Somali için çok mutlu bir gün. Kardeşimiz Erdoğan’ın burada bizimle olması Somali halkı için çok önemli. Ziyaret kısa, birkaç saatlik ama Somali için önemi büyük. Somali halkı bu anlamlı ziyarete müteşekkir” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud, dışarıdan bakanların ilişkilerin bu kadar kısa sürede nasıl böyle geliştiğine anlam veremediğini belirterek, iki ülke arasındaki tarih ve kardeşlik bağlarına bakmadan durumun anlaşılmayacağını kaydetti. Somali'nin iyi yönde gitmesinde Türkiye'nin büyük katkısı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud, Somali Cumhuriyeti adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ettiğini söyledi. 

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud, Somali’ye katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a madalya ve sertifika verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasını ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

“İNANDIĞIMIZ YOLDA, ÇEKİNMEDEN İNSANLIĞA HİZMET AŞKIMIZI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Bir basın mensubunun, Somali’deki bomba yüklü araçla yapılan saldırıya ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin terör konusunda benzer sıkıntılar yaşadığını ancak kendilerinin her ile gittiklerini ve yatırımlarına devam ettiklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'de attıkları adımların devam edeceğini belirterek şunları söyledi: “Terör gruplarına yönelik de bizler pes edemeyiz. Bizler insani, vicdani ve İslami görevlerimizi yerine getireceğiz. Bu görevleri yerine getirirken şehitlerimiz de tabii ki olacak ama unutmayalım ki şehadet sadece o kardeşlerimiz için 'olur veya var' diye bir şey yoktur. Aynı şey Allah nasip ederse bizim için de olabilir. Bunlardan kaçmak, çekinmek gibi bir hakkımız da yoktur. İnandığımız bu yolda çekinmeden bu yolculuğumuzu, bu insanlığa hizmet aşkımızı gerçekleştireceğiz. İşte buradaki tabloyu görüyorsunuz bu tablo içerisinde yaşayan insanlara karşı sessiz, duyarsız kalırsak bunun hesabını ülke olarak veremeyiz. Onun için buradayız ve bugün bu adımları attık. İnşallah bundan sonra da atmaya devam edeceğiz.” 

Basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali’deki temaslarını tamamlayarak Türkiye hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Mogadişu Havaalanı’nda Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud uğurladı.

Tüm Haberler