Kayseri

04.12.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenlerine katılmak ve bazı temaslarda bulunmak üzere 4 Aralık 2016 Pazar günü Kayseri’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Eşi Emine Erdoğan ile birlikte gittiği Kayseri Havalimanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı; Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, milletvekilleri ve diğer yetkililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri’de ilk olarak Abdullah Gül Müze ve Kütüphanesi’nin açılış törenine katıldı. Törende; 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa Gül, Başbakan Binali Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, bazı bakanlar ve milletvekilleri, Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Afganistan eski Devlet başkanı Hamid Karzai ve Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı olduğu dönemlerde görevde bulunan bazı yabancı devlet adamları ve bakanlar da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzenin açılışının ardından Kayseri Valiliğini ziyaret etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Kayseri’de yapımı tamamlanan; pansiyon, öğrenci yurdu, derslikler, çim sahalar, camiler, Kur’an kursları, çeşitli kurumlara ait yeni hizmet binaları, 1286 konut, devlet hastaneleri, bilim merkezi, altyapı projeleri, restorasyon ve onarım hizmetleri, gençlik merkezleri ile diğer hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine iştirak etti. Başbakan Binali Yıldırım, bazı bakanlar ile milletvekillerinin de hazır bulunduğu törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.


Toplu açılış töreninden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Ziyaretinde Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’ten Kayseri’de yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada ayrıca, Abdullah Gül Müze ve Kütüphanesi’nin açılış töreni için Kayseri’de bulunan Pakistan Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif ile bir süre görüştü.

Kayseri Sanayi Odası tarafından düzenlenen; yaptıkları yatırımlarla ihracata, istihdama ve kalkınmaya katkı sağlayan köklü şirketlere ödüllerinin verildiği törene de katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir konuşma yaptı. Törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Binali Yıldırım, bazı bakanlar, milletvekilleri ve Kayserili iş adamları da hazır bulundu.


Kayseri Sanayi Odasının ödül törenine katılımlarıyla şehirdeki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri Havalimanına geçerek şehirden ayrıldı.