Gaziantep

28.08.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Mitingi”ne katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 28 Ağustos 2016 tarihinde Gaziantep’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Gaziantep Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Vali Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile ilgili yetkililer karşıladı.


İlk olarak Gaziantep Valiliği'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilik önündeki tören mangasını selamladı. Daha sonra Valiliğe geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vali Ali Yerlikaya'dan brifing aldı.

Valilik ziyaretinin ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı burada Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve bir grup çocuk karşıladı. Çocukların kendisine takdim ettiği çiçekleri alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi


Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı ziyareti esnasında eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, bazı milletvekilleri ile diğer yetkililer eşlik etti.

Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen "Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Mitingi"nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütlerini kullanarak bu ülkeyi, bu milleti dize getirebileceklerini sananlar, yarın kendi ellerinde patlayacak bir bombanın pimini çektiklerini bilmelidirler” dedi.


Gaziantep'e taziye ziyareti için geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "20 Ağustos Cumartesi günü Gaziantep terörün en alçak yüzüne maruz kaldı. Terör 14 yaşında bir çocuğu intihar bombacısı olarak kullanıp Akdere Mahalle'mizdeki bir kına gecesinde adeta kan akıttı, canlar aldı” dedi. Saldırıda 34'ü çocuk 54 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 44'ü çocuk 94 vatandaşın da yaralandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Saldırı öylesine vahşiydi ki hala kimliği tespit edilemeyen mevtalarımız var" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda gerçekleştirilen "Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Mitingi"nin ardından eşi Emine Erdoğan ile Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesine geçerek Gaziantep'teki terör saldırısında yaralanan vatandaşları ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaralıların sağlık durumları hakkında İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı ve hastane yöneticilerinden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'teki terör saldırısında yaşamını yitirenlerin ailelerine taziye ziyaretinde de bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile diğer yetkililerle Ulu Cami'ye geçti. Burada Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör saldırısında hayatını kaybedenlerin aileleriyle görüşerek başsağlığı diledi.


Kur'an-ı Kerim tilavetini ve Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in okuduğu duayı dinleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitler için Bakara Suresi'nin ilk ayetlerini okudu.