Diyarbakır

28.05.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binası ile şehirde yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılış törenine katılmak ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya gelmek üzere, 28 Mayıs 2016 Cumartesi günü Diyarbakır’a bir ziyaret gerçekleştirdi.


Diyarbakır Havalimanı’nda Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Vali Hüseyin Aksoy ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra eşi Emine Erdoğan ve beraberindekilerle açılış töreninin yapılacağı Anıt Park’a geçti.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 230 milyon liralık yatırım bedeli olan Diyarbakır Havalimanı Terminal Binası’nın ve diğer tesislerin şehre ve ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, temsili açılış kurdelesini kesti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Diyarbakır’da şehrin sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleri ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Mitannia Regency Otel’de düzenlenen, Başbakan Binali Yıldırım ve bazı bakanların da katılımıyla gerçekleşen yemekte, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Diyarbakır’ın acısını paylaşmak üzere şehirde bulunduklarını belirterek, “Kürt ve Türk etle tırnak gibidir, asla ayrılmaz. Bizlerin birlikteliği, proje ürünü bir beraberlik değildir. Bedeli bin yıldır canla ödenen bir kan kardeşliğidir. Biz çıkar ortağı değil, kader ortağıyız” dedi.


7. Kolordu Komutanlığı’nı da ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra 12 Mayıs’ta PKK terör örgütü tarafından bomba yüklü kamyonun patlatılması ile 16 vatandaşın hayatını kaybettiği Tanışık Köyü’ne taziye ziyaretinde bulundu. Kurulan taziye evinde, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları ile görüşerek başsağlığı dileklerini ileten ve sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıda vefat edenlerin mezarlarını da ziyaret ederek dua etti.