Çanakkale

24.04.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü törenlerine katılmak üzere 24 Nisan 2015 tarihinde Çanakkale’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.


Çanakkale Havalimanı’na varışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ile diğer yetkililer karşıladı.


Çanakkale Havalimanı’nda törenlere katılmak üzere Türkiye’ye gelen konuk devlet başkanlarını karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra misafirleriyle birlikte otobüsle Yahya Çavuş Şehitliği’ne hareket etti.


Konuk heyet başkanları onuruna öğle yemeği veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Yahya Çavuş Şehitler Camii’nde Cuma namazını kıldı.

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla Şehitler Abidesi'nde düzenlenen anma töreninde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ortak acıları, yeni düşmanlıklar üretme değil; dostluğun, sevginin, barışın aracı haline dönüştürme konusunda Çanakkale’nin tüm dünyaya, tüm toplumlara örnek olmasını temenni ediyorum” dedi.

Törende ilk olarak, saygı duruşu ve saygı atışı gerçekleştirildi. Daha sonra İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı göndere çekildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Birleşik Krallık Galler Prensi Charles tarafından Şehitler Anıtı’na ayrı ayrı çelenk bırakılmasının ardından Çanakkale Cephesinde şehit düşen askerler için dua okundu.

Konuşmaların ardından, çocuk korosu dinletisi ve mehter takımı gösterisi gerçekleştirildi. Tören geçişinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Prens Charles, Şehitlik Defteri’ni imzaladı ve şehitlikteki kabirlere çiçek bıraktılar. Törenin sonunda, gemi geçişleri sırasında Türk Yıldızları tarafından gösteri yapıldı.

Şehitler Abidesi'ndeki törene 16 devlet başkanının yanı sıra parlamento başkanı, cumhurbaşkanı yardımcısı, başbakan, bakan, büyükelçi düzeyinde birçok ülkeden temsilci katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Prens Charles ile İngiliz Milletler Topluluğu Anıtı'nda düzenlenen törene de katıldı. Anıta gelişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Prens Charles ile İrlanda Devlet Başkanı Michael D. Higgins karşıladı. Türkiye, İngiltere ve İrlanda millî marşlarının çalınmasıyla başlayan törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Prens Charles'ın da aralarında bulunduğu 14 ülke temsilcisi anıta çelenkler bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü anma törenlerine katılan konuk heyet başkanları onuruna Savarona Yatı’nda akşam yemeği verdi.