Moldova

17.10.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde Moldova’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Ülkedeki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ile Cumhurbaşkanlığı binasında bir araya geldi. Görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan,  Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ile eşi Galina Dodon tarafından resmî törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanlığı binasında yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ortak basın toplantısı düzenledi.

Moldova Cumhurbaşkanı Dodon, açıklamaların sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Cumhuriyet Nişanı tevdi etti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ile birlikte, TİKA tarafından yenilenen Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı binasının açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon tarafından Cumhuriyet Sarayında onurlarına verilen resmî yemeğe katıldı.

Ziyaret programı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moldova Başbakanı Pavel Filip ile heyetler arası görüşmede bir araya geldi. Görüşme sonrası iki ülke arasında varılan anlaşmalar imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkedeki temasları kapsamında Moldova Demokrat Parti Genel Başkanı Vladimir Plahotniuk'u kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Ekim 2018 Perşembe günü, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ile birlikte Gagauz Özerk Yeri’nin başkenti Komrat’a gitti.

Şehirdeki programı kapsamında İcra Komitesi Binasına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah ile üçlü bir görüşme gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen üçlü görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Komrat’ta, Altındağ Belediyesi tarafından onarılan Kültür Evi’nin ve TİKA tarafından yaptırılan Komrat Bölge Hastanesi Aziz Sancar Tanı ve Tedavi Merkezi’nin açılışını törenine katıldı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gagauz Özerk Yeri Kent Meydanında Gagauzlu soydaşlara hitaben bir konuşma yaptı. Moldova Cumhurbaşkanı Dodon’un da iştirak ettiği programda, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Gagauz Yeri Nişanı” takdim etti.

Gagauz Özerk Yeri'nde soydaşlara hitabının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah tarafından onurlarına verilen yemeğe katıldı.