Almanya

27.09.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in daveti üzerine 27-29 Eylül 2018 tarihlerinde Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Almanya programı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 Eylül 2018 Cuma günü, Almanya Federal Cumhurbaşkanı Steinmeier ile bir araya geldi.

Bellevue Sarayında gerçekleşen görüşme öncesinde, eşi Emine Erdoğan’ın da kendisine eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ve eşi Elke Büdenbender tarafından resmî törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Bellevue Sarayına geçti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Almanya Şansölyelik binasında heyetler arası çalışma yemeğinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel gerçekleştirdikleri görüşmelerin sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısının ardından Neue Wache Anıtı'nı ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Ülkedeki temasları kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier tarafından onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı. Bellevue Sarayında gerçekleşen yemek öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ve eşi Elke Büdenbender tarafından kapıda karşılandı. Yemekte Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Almanya programı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Eylül 2018 Cumartesi günü Almanya Başbakanı Merkel ile çalışma kahvaltısında bir araya geldi.

Berlin temaslarının ardından Köln’e geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet’i kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Köln Merkez Camii’nin resmî açılış törenine katıldı. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.