ABD

24.09.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 24-26 Eylül 2018 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ülkedeki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Eylül 2018 Pazartesi günü, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı. Lincoln Center’da gerçekleştirilen, Türk-Amerikan toplumu ile Amerikalı Müslüman toplumunun temsilcilerini bir araya getiren etkinlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, TÜRKEN Vakfı’nın gala yemeğine katıldı. Mandarin Oriental Otel’de gerçekleştirilen yemekte, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

ABD programı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ayrı ayrı görüştü. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu kurucusu ve yönetici başkanı Klaus Schwab, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Belçika Başbakanı Charles Michel, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’yi BM Genel Merkezi'nde ayrı ayrı kabul etti.

25 Eylül 2018 Salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin New York şehrinde Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu’na katılarak üye ülke liderleri ve temsilcilerine hitaben bir konuşma yaptı.

New York’ta resmî temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mozambik Devlet Başkanı Filipe Jacinto Nyusi, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ayrı ayrı bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May’i ayrı ayrı kabul etti.

BM tarafından, “Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü” kapsamında yürütülen çalışmalar nedeniyle, Sağlık Bakanlığı’na başarı ödülü verildi. Ödül, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın da yer aldığı bir törenle Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edildi.

ABD programı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Eylül 2018 Perşembe günü, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ile ayrı ayrı görüştü ve Yahudi kuruluş temsilcilerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak, Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansı'na katılarak bir konuşma yaptı.