Kırgızistan

01.09.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî temaslarda bulunmak ve Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere, 1-3 Eylül 2018 tarihleri arasında Kırgızistan’a ziyaret gerçekleştirdi.

Eşi Emine Erdoğan’ın da kendisine refakat ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bişkek Manas Uluslararası Havalimanı’nda Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ve eşi Aygül Ceenbekov tarafından resmî törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan’da ilk olarak Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile birlikte Türkiye-Kırgızistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDSK) Toplantısı’na katıldı. İki lider daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyerek temaslarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un, Devlet Konukevi’nde onurlarına verdiği resmî akşam yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Eylül 2018 tarihinde Türkiye-Kırgızistan İş Forumu’na katılarak, iki ülke iş adamlarına hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile birlikte, Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii’nin açılış törenine katıldı.

Manas Üniversitesi’nin kendisine tevcih ettiği fahri doktora unvanı dolayısıyla düzenlenen törene iştirak eden ve katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu programın ardından başkent Bişkek’in Çüy bölgesinde bulunan Ata Beyit Anıt Mezarlığı’nı ziyaret etti ve anıta çelenk bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev ve Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov'u ayrı ayrı kabul etti.

Başkent Bişkek’ten Çolpon Ata şehrine geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Dünya Göçebe Oyunları'nın açılış törenine iştirak etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Eylül 2018 tarihinde Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov'ın ev sahipliğinde Çolpon Ata kentinde düzenlenen Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılarak bir konuşma yaptı ve zirveye katılan devlet başkanları onuruna verilen resmî öğle yemeğine katıldı.