Güney Afrika Cumhuriyeti

25.07.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10. BRICS Zirvesi’ne katılmak üzere 25-27 Temmuz 2018 tarihlerinde Güney Afrika Cumhuriyeti’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

Güney Afrika Cumhuriyeti ziyareti çerçevesinde 26 Temmuz 2018 Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pretorya Büyükelçiliği Kançılarya binası açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan zirve kapsamında, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile ayrı ayrı görüştü.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, görüşme öncesinde birer selamlama konuşması yaptı.

Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Müslüman toplumunun önde gelen kanaat önderleri ve din adamlarıyla Hyatt Regency Oteli'nde düzenlenen akşam yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemekte bir konuşma yaptı.

27 Temmuz 2018 Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg şehrinde 10'uncusu düzenlenen BRICS Zirvesi’ne katıldı. Sandton Uluslararası Toplantı Merkezi’nde düzenlenen zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan, üye ve davetli ülke liderlerinin katılımıyla gerçekleşen aile fotoğrafı çekiminde yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra zirve kapsamında BRICS Outreach Çalışma Toplantısı’na katılarak bir konuşma yaptı.

Sandton Uluslararası Toplantı Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveye katılan üye ve davetli ülke liderleri ile birlikte öğle yemeğine iştirak etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkedeki temasları kapsamında, Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Matemala Cyril Ramaphosa, Angola Cumhurbaşkanı Joao Lourenço ve Togo Devlet Başkanı Faure Gnassingbe ile ayrı ayrı görüştü.

Ziyaret programı çerçevesinde; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Güney Afrika Temsilciliği tarafından Hyatt Regency Oteli’nde düzenlenen akşam yemeğinde Güney Afrikalı ve Türk iş adamları ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemekte bir konuşma yaptı.