Belçika

12.07.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere 11-12 Temmuz 2018 tarihlerinde Belçika'nın başkenti Brüksel'e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretinin ilk gününde; NATO Zirvesi kapsamında ilk oturuma katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer ülke liderleri ile birlikte NATO'nun tarihi ve faaliyetlerinin anlatıldığı sergiyi de gezdi.

Üye ülkelere ait helikopterlerin gösteri uçuşu öncesinde, üye ülke liderleriyle aile fotoğrafı da çektiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'den iki "T129" Atak Helikopteri’nin de katıldığı gösteriyi izledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk gün ayrıca, Almanya Başbakanı Merkel’i kabul ederek, bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi’nin ikinci gününde; NATO Karargâhı’nda düzenlenen Devlet ve Hükûmet Başkanları Toplantısı üçüncü oturumu ile devlet ve hükûmet başkanları düzeyindeki Afganistan (Kararlı Destek Misyonu) toplantısına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi’nin ikinci gününde ayrıca İtalya Başbakanı Conte, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İzzetbegoviç, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ve Yunanistan Başbakanı Çipras ile görüşmeler gerçekleştirdi.