Sudan

24.12.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24-25 Aralık 2017 tarihlerinde Sudan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Aralık 2017 Pazar günü, Hartum Uluslararası Havaalanında Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir tarafından resmî törenle karşılandı.


Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir, Cumhurbaşkanlığı Sarayına geçerek, baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı öncesinde Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Yüksek Devlet Nişanı takdim edildi.


Ülkedeki temasları kapsamında Sudan Millî Meclisi'ni de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir'in Cumhurbaşkanlığı Sarayı bahçesinde onurlarına verdiği resmî akşam yemeğine katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Aralık 2017 Pazartesi günü Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir ile Sudan'ın Kızıldeniz kıyısındaki Sevakin Adası'nda incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, adada bulunan ve TİKA tarafından restore ettirilen Osmanlı dönemine ait Hanefi ve Şafi camileri ile gümrük binasını ziyaret etti. Burada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir’in katılımıyla iki ülkenin iş adamları arasında gümrük binasında iş birliği anlaşması imzalandı.


Hartum Üniversitesi’nin kendisine tevcih ettiği fahri doktora unvanı için düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir ile birlikte Türkiye-Sudan İş Forumu’na katılarak iş adamlarına hitap etti.


Sudan’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç Afrika ülkesini kapsayan ziyaretinin ikinci durağı olan Çad’ın başkenti Encemine'ye hareket etti.