Azerbaycan

30.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyarette bulunmak ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın açılış törenine katılmak üzere, 30-31 Ekim 2017 tarihlerinde Azerbaycan'a bir ziyaret gerçekleştirdi.


30 Ekim 2017 Pazartesi günü, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin ilk seferinin gerçekleşmesi nedeniyle düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Kazakistan Başbakanı Sagintayev, Özbekistan Başbakanı Aripov ve Gürcistan Başbakanı Kvirikaşvili ile birlikte, hizmete alınan tren yolunun raylarında temsili olarak çivi çaktı ve makas değiştirdi.

Hattın hizmete girişinin anısına yapılan anıtın açılışına da katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bulunan diğer ülke liderleriyle birlikte trene binerek, Alat İstasyonu’na yolculuk yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin ikinci gününde Zagulba Sarayında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmî törenle karşılandı. Baş başa görüşmelerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’na başkanlık etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan onuruna Zagulba Sarayında öğle yemeği verdi.