Sırbistan

10.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in davetlisi olarak resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere 10-11 Ekim 2017 tarihlerinde Sırbistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Ekim 2017 Salı günü Belgrad Nikola Tesla Havalimanına gelişinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç tarafından resmî törenle karşılandı.


Sırbistan Sarayı’nda resmî törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.


Basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Ulusal Meclisi Başkanı Maja Gojkovic'in, onuruna verdiği resmî öğle yemeğine katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile birlikte Türkiye-Sırbistan İş Forumuna katılarak iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte Belgrad’ın tarihî mekânı Kalemeydan ve Bayraklı Camisini ardından Belgrad’ın tek camisi olma özelliğini taşıyan, 1570 tarihli Bayraklı Camisi ile Damat Ali Paşa Türbesini ziyaret etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç tarafından onurlarına verilen devlet yemeğine katıldı.


Sırbistan ziyareti kapsamında; 11 Ekim 2017 Çarşamba günü ülkedeki Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinin en büyük şehri Novi Pazar'ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye binasının önünde bir konuşma yaptı.


Daha sonra şehrin ana caddesinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile birlikte yürüyüş yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Novi Pazar Belediye Başkanı tarafından onurlarına verilen öğle yemeğine katıldı.


Sırbistan’daki temaslarını Novi Pazar şehrinde Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi oturumuna katılıp bir konuşma yaparak tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belgrad Nikola Tesla Havalimanı'na geçti.