Ukrayna

09.10.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’nin 6. toplantısına katılmak üzere 09 Ekim 2017 tarihinde Ukrayna’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da eşi Emine Erdoğan’la birlikte, Ebedi Zafer Anıtı’nı ziyaret edip, anıta çelenk bıraktı. Daha sonra Devlet Başkanlığı İdaresi’ne geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, görüşme öncesinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve eşi Marina Poroşenko tarafından resmî törenle karşılandı.


Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Devlet Başkanlığı İdaresi’nde baş başa görüşmelerini ve Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısını gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.


Basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun onuruna verdiği resmî yemeğe katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da, Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar toplumu temsilcilerini kabul etti.

Ukrayna temasları kapsamında Başbakan Vladimir Groysman'ı da Devlet Konukevinde kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in davetine icabetle resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Borispol Havalimanı'na geçerek Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a hareket etti.