ABD

17.09.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 17-21 Eylül 2017 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü New York’ta inşa edilecek yeni Türkevi binasının temel atma törenine katılarak bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı gün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Minnesota Temsilciler Meclisi Üyesi İlhan Omar, Yahudi kuruluş temsilcileri ve Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) üyelerini kabul etti.
Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu vesilesiyle ABD'nin New York kentinde temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan 19 Eylül 2017 Salı günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi ve İngiltere Başbakanı Theresa May'i kabul etti.
BM Genel Kurulu’nda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya barışı için yeni bir bakış açısı geliştirmeye ihtiyacımız var” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı gün, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM 72. Genel Kurulu görüşmelerine katılan heyet başkanları onuruna verdiği yemeğe katıldı. BM 72. Genel Kurul Toplantısı kapsamında düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Rohingya Temas Grubu toplantısına da katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte ABD Başkanı Donald Trump ile eşi Melania Trump'ın heyet başkanları ve eşleri onuruna verdiği resepsiyona iştirak etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Eylül 2017 Çarşamba günü, ‘Bloomberg Küresel İş Forumu’ etkinliğine katılarak konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan temasları kapsamında; Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, Bloomberg İcra Kurulu Başkanı ve eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, global sanal ticaret sitesi ‘Alibaba.com’un Kurucusu ve Başkanı Jack Ma, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovi ve Moldova Başbakanı Pavel Filip’i kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı gün, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türken Vakfı tarafından düzenlenen gala yemeğine de katılarak bir konuşma yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Eylül 2017 Perşembe günü New York’ta Türk-Amerikan toplumu ve Amerikan Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya geldi ve toplantıda bir konuşma yaptı. Daha sonra ABD'li bazı küresel şirket ve kurumların üst düzey yöneticilerini kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD temasları kapsamında son olarak ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelerek baş başa ve heyetler arası bir görüşme gerçekleştirdi.