Kazakistan

08.09.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî temaslarda bulunmak ve İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi'ne katılmak üzere 08-10 Eylül 2017 tarihleri arasında Kazakistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Eylül 2017 Cumartesi günü Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından resmî törenle karşılandı. İki Cumhurbaşkanı Akorda Sarayındaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

 

 


Kazakistan’ın başkenti Astana’da bulunan Hazreti Sultan Camii'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, cami özel defterini imzaladı ve camide sergilenen el yazma Mushaf-ı Şerifleri inceledi.


Hazreti Sultan Camii ziyaretinin ardından Expo 2017 Enerji Fuarı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Türkiye ve Kazakistan sergi alanlarını gezerek fuarda yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan ziyaretinin son günü olan 10 Eylül 2017 Pazar günü İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana Bağımsızlık Sarayı’nda gerçekleşen zirvede, aile fotoğrafı çekiminin ardından açılış oturumunda bir konuşma yaptı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin gerçekleştirildiği Astana Bağımsızlık Sarayında görüşme ve kabulleri çerçevesinde Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid, Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ikili görüşmeler gerçekleştirdi ve Bosna-Hersek Başkanlık Konseyi Üyesi Bakir İzetbegoviç ile Gine Bissau Cumhuriyeti Başbakanı Umaro Sissoco Embalo’yu kabul etti.

 

 

 

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra zirve kapsamında gerçekleştirilen Arakan Müslümanları ile ilgili özel oturuma da katıldı. Oturumda, Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan Arakan Müslümanlarıyla ilgili nihaî rapor, İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerince kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturumun ardından Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in zirveye katılan devlet ve hükûmet başkanlarının onuruna verdiği resmî öğle yemeğine katıldı.