Almanya

06.07.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere, 6-8 Temmuz 2017 tarihleri arasında Almanya'ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 Temmuz 2017 Perşembe günü, zirvenin düzenlendiği Hamburg’da ilk olarak, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i kabul ederek ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Temmuz 2017 tarihinde, Hamburg Messe Konferans Merkezinde gerçekleşen G20 Liderler Zirvesine katıldı. Zirve, G20 dönem başkanı ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in zirveye katılan liderleri karşılamasıyla başladı.

Karşılamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve G20 ülkelerinin devlet hükûmet başkanları, zirvenin ilk programı olan “Terörle Mücadele” temalı toplantıda bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra G20 liderleri ile birlikte aile fotoğrafı çekimine katıldı. Aile fotoğrafı çekiminin ardından, “Küresel Büyüme ve Ticaret” temalı oturum gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ve Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ve Norveç Başbakanı Erna Solberg'i kabul etti.

8 Temmuz 2017 Cumartesi günü zirve kapsamında ikili temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri ve ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü; İngiltere Başbakanı Therasa May ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom’u kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin kapanış oturumu öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. Zirvenin yapıldığı Hamburg Messe Konferans Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvedeki oturumlar ve gerçekleştirdiği ikili temaslara ilişkin değerlendirmede bulundu.