Belçika

24.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere, 24-25 Mayıs 2017 tarihlerinde Belçika'nın başkenti Brüksel'e bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’de ilk olarak 24 Mayıs 2017 Çarşamba günü Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) heyetini kabul etti.

25 Mayıs 2017 Perşembe günü NATO Toplantısı kapsamında ikili temaslar gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel’i ayrı ayrı kabul etti.

Daha sonra yeni NATO Karargâh binasında devlet ve hükûmet başkanları onuruna düzenlenen resepsiyona katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni NATO Karargâh binasının devir teslim törenine de iştirak etti.

Törende, Vaşington Andlaşması'nın V. Maddesi-11 Eylül ve Berlin Duvarı anıtlarının açılışı devlet ve hükûmet başkanları huzurunda gerçekleşti. Daha sonra Belçika Kralı Philippe, yeni NATO Karargâh binasına gelerek, 28 üye ülke devlet liderleriyle el sıkıştı. Aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğu devlet ve hükûmet başkanlarıyla aile fotoğrafı çektirilmesinin ardından, devir teslim töreni yapıldı.