ABD

15.05.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 15-16 Mayıs 2017 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) bir ziyaret gerçekleştirdi.


Vaşington Andrews Hava Üssüne gelişinde yetkililer tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra konaklayacağı Blair House’a geçti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Mayıs 2017 Salı günü ABD Başkanı Trump tarafından Beyaz Sarayda resmî törenle karşılandı. Makam aracından inişinde ABD Başkanı Trump ile tokalaşarak gazetecileri selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra şeref defterini imzaladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, Oval Ofis'te gerçekleştirdikleri baş başa görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısının ardından ABD Başkanı Trump tarafından Beyaz Saray’da onuruna verilen öğle yemeğine katıldı. Yemekte heyetler arası görüşmeler de gerçekleştirildi.

Daha sonra ABD’li kanaat önderleri ile ABD’nin önde gelen şirketlerinin CEO ve fon yöneticilerini kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, temaslarının ardından Türkiye’ye döndü.