Hindistan

30.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Nisan-1 Mayıs 2017 tarihlerinde Hindistan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan’da ilk olarak ülkenin önde gelen şirketlerin CEO'larıyla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mayıs 2017 Pazartesi günü Hindistan Cumhurbaşkanlığı Sarayında, Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee ve Başbakan Narendra Modi tarafından resmî törenle karşılandı. 21 pare top atışı ve atlı tören birliği eşliğinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan Cumhurbaşkanı Mukherjee ve Başbakan Modi ile tokalaşarak basın mensuplarına görüntü verdi.

Daha sonra Mahatma Gandhi Anıtı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenlenen törende Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri Gandhi’nin anıtına çelenk koydu ve anıt defterini imzaladı.

Hindistan Başbakanı Modi ile birlikte Hindistan-Türkiye İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir konuşma da yaptı.

Forumun ardından Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Hyderabad House’ta bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, heyetler arası çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Jamia Milia İslamia Üniversitesi’nin kendisine takdim ettiği fahri doktora unvanı münasebetiyle düzenlenen törene katılarak dinleyicilere hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mohammed Hamid Ansari ve Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj’ı ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee ile bir araya gelerek ikili görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak Cumhurbaşkanı Mukherjee’nin onuruna verdiği resmî akşam yemeğine katıldı.