Özbekistan

17.11.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17-18 Kasım 2016 tarihlerinde Özbekistan'a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Özbekistan ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a; eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Veysi Kaynak ve Tuğrul Türkeş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Semerkant Havalimanı'nda Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Namık Güner Erpul ve diğer yetkililer karşıladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Kasım 2016 Cuma günü, Cumhurbaşkanı Vekili ve Başbakan Şevket Mirziyayev ile birlikte; geçtiğimiz Eylül ayı başında vefat eden Özbekistan’ın Birinci Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un, Hazreti Hızır Mescidinde bulunan kabrini ziyaret etti.


Ziyaretin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Vekili Mirziyayev baş başa görüşme gerçekleştirdiler. Görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Vekili Mirziyayev basın mensuplarına açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Vekili Mirziyayev, görüşmelerinin ardından heyetler arası çalışma yemeğine katıldılar.


Özbekistan’ın tarihî şehri Semerkant’ta, İslam tarihinin en büyük muhaddisi olarak kabul edilen İmam Buhari’nin türbesini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ziyaretinin ardından türbe içinde bulunan camide Cuma namazını kıldı.

Cuma namazının ardından, İmam Maturidi’nin türbesini de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Registan Meydanı'na geçti ve burada bulunan Uluğbey, Şirdar ve Tillakari medreselerini gezdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Timur İmparatorluğu'nun kurucusu Timur'un mezarını da ziyaret etti.


Özbekistan’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle birlikte İstanbul’a döndü.