Pakistan

16.11.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16-17 Kasım 2016 tarihlerinde Pakistan’a resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Pakistan ziyaretinde; eşi Emine Erdoğan ile Başbakan Yardımcıları Veysi Kaynak ve Tuğrul Türkeş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslamabad Nur Khan Hava Üssü’nde törenle karşılandı. Karşılama töreninde; Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Karaçi Başkonsolosu Murat Mustafa Onart ve diğer yetkililer de hazır bulundu.


Hava üssündeki karşılamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayına geçerek Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ile baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası Pakistan Cumhurbaşkanı Hüseyin, eşi ile birlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan onuruna resmî akşam yemeği verdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan 17 Kasım 2016 Perşembe günü, Pakistan Başbakanlık binası önünde Başbakan Navaz Şerif tarafından resmî törenle karşılandı. Törenin ardından Türk ve Pakistan bayrakları önünde tokalaşarak gazetecilere görüntü ve fotoğraf veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Şerif, baş başa ve heyetler arası görüşmelerini gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif ile düzenlediği ortak basın toplantısında görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Pakistan Başbakanı Şerif ve eşinin, onurlarına verdiği resmî öğle yemeğine katıldı.


Ulusal Meclis ve Senato’nun ortak oturumunda milletvekillerine hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Pakistan Başbakanı Şerif ile birlikte Türkiye ve Pakistan'ın önde gelen şirketlerinin yöneticileriyle bir araya geldi.

 


İslamabad'daki temaslarının ardından Lahor kentine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki Başbakanlık Konutunda, Pakistan Başbakanı Şerif tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı. Katıldığı akşam yemeği ile Pakistan’daki programını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan beraberindeki heyet ile birlikte Özbekistan’a geçti.