Belarus

11.11.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî bir ziyaret gerçekleştirmek ve bazı temaslarda bulunmak üzere 11 Kasım 2016 Cuma günü Belarus'a gitti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde, eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de aralarında olduğu bir heyet eşlik etti.


Minsk Havalimanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı; Belarus Başbakanı Andrey Kobyakov, Türkiye’nin Minsk Büyükelçisi Kezban Nilvana Darama ve diğer yetkililer törenle karşıladı.


Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı,  Bağımsızlık Sarayı’nda resmî törenle karşıladı. İki lider bir süre baş başa görüştü.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan Minsk Camii’nin açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı.


Minsk’te Zafer Anıtı’nı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, anıta çelenk bıraktı. Daha sonra heyetler arası görüşmeye başkanlık etmek üzere Bağımsızlık Sarayı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme öncesinde Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ile birlikte sarayın bahçesine, ziyaretinin anısına ağaç dikti. Heyetler arası görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.


Minsk’te, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ile birlikte Türkiye-Belarus İş Forumuna katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan forumda 500’e yakın Türk ve Belaruslu iş adamına hitaben bir konuşma yaptı.