ABD

19.09.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 71. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 19-22 Eylül 2016 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.


ABD ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a; eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın içinde bulunduğu bir heyet eşlik etti.

19 Eylül 2016 Pazartesi günü New York JFK Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Nezdinde Türkiye'nin Daimi Temsilcisi Halit Çevik, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve diğer yetkililer karşıladı.

New York'ta konaklayacağı otele gelişinde bir grup Türk tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk vatandaşlarını selamladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı gün Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi; ardından Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından St. Regis Oteli’nde düzenlenen çalışma yemeğinde ABD'deki bazı düşünce kuruluşlarının temsilcileri ve medya mensupları ile bir araya geldi.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Eylül 2016 Salı günü BM 71. Genel Kurul görüşmelerine ve açılış oturumuna katıldı; bazı ülkelerin devlet ve hükûmet başkanlarının konuşmalarını dinledi.


İngiltere Başbakanı Theresa May ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'i kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra BM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM’nin reforme edilmesi gerektiğini vurgulayarak “Uluslararası barış ve güvenliğin temininden sorumlu ana organ olan Güvenlik Konseyi reforme edilmedikçe, bu çabaların tam manasıyla amacına ulaşamayacağı açıktır. İşte bu sebeple, ‘Dünya 5’ten büyüktür’ gerçeğini her fırsatta uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz” dedi.

 

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğinde düzenlenen ‘Mülteciler’ konulu zirve için aile fotoğrafı çekimine katıldı. Aile fotoğrafı çekiminin ardından BM Genel Merkezi’ndeki Vesayet Konseyi Salonu’nda düzenlenen ‘Mülteciler’ konulu liderler zirvesi toplantısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir konuşma yaptı.


Zirve kapsamındaki ikili temaslarını da sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile ayrı ayrı bir araya geldi.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama tarafından heyet başkanları onuruna verilen resepsiyona katıldı. Lotte New York Palace Oteli’ndeki resepsiyonda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Emine Erdoğan da eşlik etti.

21 Eylül 2016 Çarşamba günü ilk olarak ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ı kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra sırası ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Muhammed bin Naif Bin Abdulaziz Al-Saud ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

 

 

 

 


Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) tarafından Peninsula Oteli’nde gerçekleşen çalışma yemeğinde ABD’li iş adamları ve yatırımcılarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili temasları kapsamında ayrıca Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab’ı ve Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent’i de ayrı ayrı kabul etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Eylül Perşembe günü ilk olarak ABD’deki Yahudi kuruluşların temsilcilerini kabul etti; ardından ABD’deki Türk sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği etkinliğe katılarak bir konuşma yaptı.

 


ABD’nin önemli iş adamlarından ve Bloomberg CEO'su Michael Bloomberg’i kabul eden ve kendisiyle bir süre görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Bloomberg tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında bir grup ABD'li üst düzey yatırımcı ve iş adamı ile bir araya geldi.


ABD'deki Müslüman toplumunun temsilcileriyle de görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak Türken Vakfı tarafından düzenlenen gala yemeğine katılarak bir konuşma yaptı.

 


Türken Vakfı’nın düzenlediği gala yemeği ile New York’taki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle New York’tan ayrılarak İstanbul’a döndü.