Çin

02.09.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katılmak ve çeşitli ülke liderleri ile ikili temaslar gerçekleştirmek üzere Çin Halk Cumhuriyeti’ne 2-5 Eylül 2016 tarihlerinde bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Eylül 2016 Cumartesi günü Çin'in Hangcou kentinde Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şi Cinping ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından liderler, iki ülkenin heyetleri arasındaki toplantılara başkanlık etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şi Cinping'in nezaretinde iki ülke arasında enerji, nükleer güvenlik ve bitki sağlığı gereklilikleri alanlarında 3 ayrı anlaşma imzalandı.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Suudi Arabistan Veliaht Vekili ve Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Salman ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ayrı ayrı ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 

 


4 Eylül 2016 Pazar günü, Almanya Başbakanı Merkel'i kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin'in Hangcou kentinde başlayan G20 Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katıldı. Zirve, aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğu konuk ülke liderlerinin Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından karşılanması ve aile fotoğrafı çekimi ile başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveye katılan devlet ve hükûmet başkanları ile birlikte, zirvenin ilk programı olan “Politika Eşgüdümünün Güçlendirilmesi ve Büyüme İçin Yeni Bir Yol” konulu çalışma oturumuna katıldı.


Zirvenin gerçekleştiği Kongre Merkezi’ndeki ilk oturumun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Xizi Otel’e geçerek burada gerçekleştirilen eşli aile fotoğrafı çekimine ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile eşinin G-20 liderleri ve eşleri onuruna verdiği akşam yemeğine iştirak etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Eylül 2016 Pazartesi günü G20 Zirvesi’nde sürdürdüğü ikili görüşmeler kapsamında Güney Afrika Devlet Başkanı Jacop Zuma ile bir araya geldi; Hindistan Başbakanı Narendra Modi'yi kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin ikinci gününde “Daha Etkin ve Etkili Küresel İktisadi ve Mali Yönetişim” ve “Güçlü Uluslararası Ticaret ve Yatırım” konulu çalışma oturumlarına katıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile birlikte dörtlü bir zirve gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu zirvenin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile ikili görüşmede bir araya geldi.


Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’i kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile birer görüşme de gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin'in Hangcou kentindeki G20 Liderler Zirvesi’nin sona ermesinin ardından, zirve kapsamında gerçekleştirdiği görüşmelere ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. G20 Zirvesi ve gündemdeki gelişmelerle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan soruları da cevapladı.


Basın toplantısı ile birlikte programını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın aralarında olduğu beraberindeki heyetle Ankara’ya dönmek üzere Çin’den ayrıldı.