Rusya

09.08.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine Rusya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.


St. Petersburg şehrinde Konstantin Sarayı’ndaki görüşme öncesinde Türk ve Rus bayrakları önünde el sıkışarak basın mensuplarına görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, ziyaret ve gerçekleşecek görüşmeye ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Rusya ilişkilerinin büyük hedeflerin belirlendiği olumlu bir sürecin içine girdiğine dikkat çekerek, “İnanıyorum ki şimdi attığımız ve atacağımız bu adımlarla çok daha farklı bir sürecin içerisine gireceğiz” diye konuştu. Rusya Federasyonu Başkanı Putin de Türkiye’nin zor günlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı ziyaretinin ve gerçekleşen görüşmenin, her iki tarafın da ilişkilerin normalleşmesi için niyetli olduklarının bir ifadesi olduğunu ve bunun her iki ülkenin de hayrına olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdikleri baş başa görüşmenin ve heyetler arası çalışma yemeğinin ardından, ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu; basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlişkilerimizin yeniden eski seviyelere ve hatta ötesine taşınması hususunda, iki taraf son derece kararlıdır ve gerekli iradeye sahiptir. Ankara-Moskova hattını yeniden bir güven ve dostluk hattı hâline getireceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte Türk ve Rus iş adamları ile bir araya geldi. Konstantin Sarayı’nda gerçekleşen toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk ve Rus iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı.


Rusya’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, St. Petersburg Pulkovo Havalimanı’na geçerek Ankara'ya dönmek üzere Rusya'dan ayrıldı.