Polonya

07.07.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi'ne katılmak ve zirve kapsamında ikili görüşmeler gerçekleştirmek üzere 7-9 Temmuz 2016 tarihleri arasında Polonya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Temmuz 2016 tarihinde ilk olarak NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi kapsamındaki resepsiyona katıldı. NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile uluslararası kuruluş başkanlarının iştirak ettiği resepsiyon, Ulusal Stadyum’da gerçekleştirildi. Resepsiyonun ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve zirveye katılan ülke liderleri, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ev sahibi ülke Polonya’nın Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından karşılandı.

Zirveye katılan devlet ve hükümet başkanları, zirve aile fotoğrafı için basın mensuplarına fotoğraf ve görüntü verdikten sonra zirvenin açılış oturumuna geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi sırasındaki ikili temasları kapsamında, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Ninisto ile bir araya geldi.

Zirveye katılan liderlerle birlikte aralarında NATO'ya ait AWACS'ın da bulunduğu müttefik ülke uçaklarının gösterisini izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçuş gösterisi öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın zirveye katılan liderler onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin ikinci gününde ilk olarak Afganistan'a Yönelik “Kararlı Destek Operasyonu” oturumuna katıldı. Ulusal Stadyum'da düzenlenen oturum, devlet ve hükûmet başkanları düzeyinde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Estonya Başbakanı Taavi Roivas ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ı ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

Zirvenin son oturumu olan NATO-Ukrayna Komisyonu Toplantısı’na da katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Varşova Chopin Havalimanı’na geçerek Polonya’dan ayrıldı.