Somali

03.06.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Afrika ziyaretinin son durağı Somali’ye 3 Haziran 2016 tarihlerinde resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Uluslararası Mogadişu Aden Abdelle Havaalanı’nda Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve eşi Qamar Ali Omar tarafından karşılandı.


Resmî karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Somali Büyükelçilik Külliyesi’nin açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı. Büyükelçilik Külliyesi’nin açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud tarafından yapıldı; iki cumhurbaşkanı külliyede incelemelerde bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Somali Cumhurbaşkanı Mahmud ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından, düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir buçuk yıl aradan sonra Somali'yi ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti ve uluslararası aktörler ile bölge ülkelerini Somali'ye destek olmaya çağırdı.


Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Afrika turundaki son durağı olan Somali'nin başkenti Mogadişu'dan ayrıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Mogadişu Uluslararası Aden Abdelle Havaalanı'nda, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud törenle uğurladı.