Kenya

02.06.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Afrika turunun ikinci durağı olan Kenya’ya 2 Haziran 2016 tarihinde resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Nairobi Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı’nda Kenya Dışişleri ve Uluslararası Ticaret Bakanı Amina Mohamed, Türkiye'nin Nairobi Büyükelçisi Deniz Eke ve diğer ilgililer karşıladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kenya’daki temaslarına ülkenin kurucusu ve ilk devlet başkanı Jomo Kenyatta'nın mozolesine çelenk koyarak başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta tarafından resmî törenle karşılandı.


Tören kıtasını selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan onuruna 21 pare top atışı yapıldı. Karşılama töreninin ardından iki Cumhurbaşkanı baş başa görüşmeye geçti.


Heyetler arası görüşmelerden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kenya Cumhurbaşkanı Kenyatta ile ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Kenya Cumhurbaşkanı Kenyatta ile birlikte Türkiye-Kenya İş Forumu'na katılarak iş adamlarına hitap etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Kenya’da son olarak Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta ve eşi Margaret Kenyatta’nın onurlarına verdiği akşam yemeğine katıldı.