Uganda

01.06.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Afrika ülkelerini kapsayan ziyareti çerçevesinde, 1 Haziran 2016 tarihinde Uganda’ya resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.


Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni’nin davetlisi olarak bu ülkeye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Entebbe Havaalanı'nda Uganda Dışişleri Bakanı Sam Kutesa, Toprak, İskân ve Şehircilik Bakanı Daudi Migereko, Uganda Protokol Genel Müdürü Charles Sentongo, Türkiye'nin Kampala Büyükelçisi Ayşe Sedef Yavuzalp ile büyükelçilik yetkilileri karşıladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte eşi Emine Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da Uganda'ya gitti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uganda Cumhurbaşkanı Museveni tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmî törenle karşılandı. İki ülke millî marşlarının çalınmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan tören kıtasını selamladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Uganda Cumhurbaşkanı Museveni baş başa ve heyetler arası görüşmelerinden sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında; gündemdeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının sorularını cevapladı.


Basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında diplomatik, askerî, savunma, eğitim, turizm, spor ve enerji gibi alanlarda anlaşma ve mutabakat muhtıraları iki Cumhurbaşkanın huzurunda imzalandı. Uganda Cumhurbaşkanı Museveni, Cumhurbaşkanı Erdoğan onuruna bir öğle yemeği de verdi.


Makarere Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaptı; daha sonra Ugandalı mevkidaşı Museveni ile birlikte Türkiye-Uganda İş Forumu'na katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uganda’daki temaslarının ardından Doğu Afrika ziyaretinin ikinci durağı olan Kenya’ya gitti.